Dodatek specjalny w gaży burmistrza Żnina wynosi 27,17% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie. Jeśli Rada Miejska w przyszły piątek przyjmie projekt uchwały w sprawie gaży Roberta Luchowskiego, to już od 1 lipca jego dodatek specjalny wyniesie 39,82%, czyli o ponad 1.000 zł więcej niż dotychczas. To oznacza, że zamiast 11.500,57 zł brutto, burmistrz będzie otrzymywać 12.525,42 zł brutto miesięcznie.

     Zaraz po ślubowaniu złożonym przez Roberta Luchowskiego 5 grudnia 2014 r. radni ustalili wynagrodzenie miesięczne burmistrza Żnina w wysokości 11.500,77 zł brutto. Była to pensja w takiej samej wysokości, jaką otrzymywał były burmistrz Leszek Jakubowski pod koniec swego urzędowania w żnińskim ratuszu.
     Na pensję Roberta Luchowskiego składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 6.000 zł; dodatek funkcyjny 2.100 zł; dodatek specjalny w wysokości 27,17% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, co stanowi 2.200,77 zł i dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - 1.200 zł. Ten ostatni dodatek jest już w maksymalnym wymiarze 20%, bo Robert Luchowski ma za sobą ponad 20 lat pracy zawodowej.
     Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej 30 czerwca pod głosowanie przedstawiony zostanie projekt uchwały o wynagrodzeniu burmistrza, który zwiększa jego dodatek specjalny do pensji do poziomu 39,82%. To oznacza, że dodatek specjalny po przyjęciu uchwały ma wynieść 3.225,42 zł, a cała pensja Roberta Luchowskiego - 12.525,42 zł brutto miesięcznie.
     Grzegorz Koziełek, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie i szef klubu radnych Dla Gminy Żnin przyznał, iż autorem pomysłu podwyżki dla burmistrza jest właśnie ten klub radnych oraz on sam. Przewodniczący, podobnie jak radni z jego klubu (mandaty w RM uzyskali startując z listy komitetu wyborczego Roberta Luchowskiego), uważa, że burmistrz zasłużył na podwyżkę. - Nie była ta pensja zmieniana od prawie 3 lat, więc jest to swego rodzaju waloryzacja. Poza tym za burmistrzem przemawia wykonanie budżetu gminy za 2016 rok - uważa Grzegorz Koziełek. W tym miejscu dodajmy jednak, iż uchwała w sprawie udzielenia Robertowi Luchowskiemu absolutorium za wykonanie budżetu ma być dopiero głosowana na sesji 30 czerwca.
     Przewodniczącego Rady Miejskiej zapytaliśmy też, co odpowiedziałby na pojawiające się sugestie, że teraz radni podwyższają pensję burmistrzowi, bo wcześniej on zgodził się na podwyżki diet dla nich. - Nie jest to absolutnie żadna forma rewanżu - skwitował przewodniczący i przypomniał, że podwyżki diet radnych w bardziej znaczący sposób dotyczyły przewodniczących komisji w Radzie Miejskiej, a nie samego przewodniczącego Rady. Nie był on aż tak wielkim beneficjentem tamtej podwyżki, by z tego powodu rewanżować się teraz burmistrzowi.
     Lucjan Adamus, szef opozycyjnego klubu radnych Forum dla Pałuk, powiedział, że klub spotka się we własnym gronie we wtorek, by omówić kwestię ustosunkowania się do propozycji podwyżki dla burmistrza. Z klubem Forum dla Pałuk sympatyzuje Maria Błońska, ale nie jest jego członkinią. Radna z Gorzyc powiedziała, że nie chce odpowiadać na pytanie, czy burmistrz zasłużył na podwyżkę wynagrodzenia. - Uważam jednak, że w 2014 roku wynagrodzenie burmistrza zostało ustalone zbyt wysokie. Moim zdaniem, nie powinno ono być wtedy takie samo, jak wynagrodzenie burmistrza Leszka Jakubowskiego, bo tamten pracował na tym stanowisko przez 20 lat, a burmistrz Robert Luchowski dopiero zaczynał - powiedziała Maria Błońska. Waloryzacja, jako argument mający uzasadnić projekt podwyżki dla burmistrza, radnej nie przekonuje. - Waloryzacja? No tak, ale aż 1.000 zł? - zdziwiła się Maria Błońska.
     Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kurek, jeden z liderów największego klubu radnych Razem z Forum i PiS przekazał, że klub nie zajął jeszcze stanowiska w sprawie podwyżki uposażenia burmistrza. Zapytaliśmy go zatem, czy prywatnie uważa, że burmistrz na podwyżkę ponad 1.000 zł brutto zasłużył. Andrzej Kurek opinii w tej sprawie nie chciał jednak teraz wygłaszać. Wyraził jedynie swój sceptycyzm odnośnie terminu przedstawienia projektu uchwały o podwyżce - tego samego, w którym głosowane ma być absolutorium dla burmistrza.
     Jeśli projekt uchwały o wynagrodzeniu Roberta Luchowskiego zostanie przyjęty, to zacznie obowiązywać już od 1 lipca obecnego roku.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1323 (25/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry