Grupka przeciwników zmiany ustaw o sądach powszechnych zaprotestowała przed żnińskim Sądem Rejonowym.

Na zdjęciu przed budynkiem Sądu Rejonowego w Żninie prawie wszyscy uczestnicy poniedziałkowego spotkania przeciwników ostatnio podjętej przez parlament ustawy o sądach powszechnych. Kilka osób dotarło na miejsce spotkania chwilę później. fot. Karol Gapiński
Na zdjęciu przed budynkiem Sądu Rejonowego w Żninie prawie wszyscy uczestnicy poniedziałkowego spotkania przeciwników ostatnio podjętej przez parlament ustawy o sądach powszechnych. Kilka osób dotarło na miejsce spotkania chwilę później. fot. Karol Gapiński

     Od zeszłego tygodnia w stolicy kraju, a także w większości miast wojewódzkich odbywają się manifestacje i protesty związane z podjętymi przez parlament ustawami zmieniającymi ustrój sądów powszechnych. Przeciwnicy tych ustaw uważają, że stanowią one zagrożenie dla zasady monteskiuszowskiego trójpodziału władzy, który jest fundamentem modelu państwa prawa.
     Przypomnijmy, że w poprzednich miesiącach w Żninie Aleksander Kmiećkowiak, były dyrektor tutejszego szpitala podjął próby zarejestrowania lokalnego koła ruchu Komitet Obrony Demokracji, który teraz jest jednym z uczestników ogólnokrajowych protestów. Koła KOD w Żninie nie udało się zarejestrować z uwagi na zbyt małą liczbę chętnych. Jednak nie oznaczało to, że ci z mieszkańców gminy Żnin, którzy sympatyzują z KOD-em, zaprzestali swojej aktywności na polu wyrażania własnych poglądów społecznych i politycznych.
     Ponieważ ostatnie manifestacje w sprawie sądów objęły także sporo mniejszych miast, również związane z KOD-em środowisko w Żninie postanowiło nie pozostawać obojętnym. Umówili się na spotkanie w poniedziałek (24 lipca) o 20:00 przed drzwiami Sądu Rejonowego w Żninie. Wprawdzie rano tego dnia prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, iż zawetuje dwie z trzech ustaw dotyczących sądów, które przyjął parlament, ale nie skłoniło to organizatorów żnińskiego protestu od odstąpienia od swoich planów. Tym bardziej, że prezydent zapowiedział podpisanie trzeciej z tych ustaw - o ustroju sądów.
     Żnińscy przeciwnicy tej ustawy zebrali się w poniedziałkowy wieczór przed sądem i głosili hasła o konieczności także trzeciego, prezydenckiego weta w tej sprawie. Podkreślali, że prezydent ma być strażnikiem Konstytucji RP, a ich zdaniem ustawy podjęte przez większość parlamentarną łamią Konstytucję. Na okoliczność protestu przed sądem w Żninie uczestnicy tego spotkania przynieśli wydanie książkowe Konstytucji, z której odczytano stosowne zapisy utwierdzające tych protestujących w ich poglądach. Ponadto zapalili świeczki na schodach przed wejściem do sądu i ułożyli je w litery tworząc napis veto.
     W trakcie tego protestu żninianie, którzy nań przybyli, śledzili za pomocą urządzeń mobilnych internetową transmisję przemówień prezydenta Andrzeja Dudy i premier rządu Beaty Szydło. Umówili się także na kolejny protest przed sądem w Żninie następnego dnia o tej samej godzinie. We wtorek pod drzwi sądu przybyło nieco mniej osób. Przyszli z parasolkami, ponieważ padał deszcz. Wczoraj (26 lipca) Aleksander Kmiećkowiak powiedział nam, że na razie protest w Żninie zostaje zawieszony, ponieważ prezydent podpisał trzecią z ustaw, tę o ustroju sądów.
     Więcej zdjęć w naszej galerii i film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1328 (30/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry