Teraz jest 37 sołectw w gminie Szubin, ale już latem może się to zmienić. Na zebraniu konsultacyjnym mieszkańcy jednogłośnie wyrazili wolę wydzielenia wsi Stanisławka z granic sołectwa Kołaczkowo.

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     9 maja w Kołaczkowie odbyło się zebranie wiejskie w sprawie wyrażenia opinii mieszkańców na temat podziału tego sołectwa. Chęć wyodrębnienia się wyrazili bowiem wcześniej mieszkańcy Stanisławki. Tę wieś znajdującą się  obecnie w granicach sołectwa Kołaczkowo zamieszkuje 170 osób, z których wcześniej 131 (zdecydowana większość dorosłych mieszkańców) podpisało się wyrażając poparcie pod wnioskiem do Rady Miejskiej w Szubinie.

     W ślad za tym wnioskiem zorganizowane zostały więc konsultacje, na których stawiły się 42 osoby. W zdecydowanej większości byli to mieszkańcy Stanisławki. W samej wsi Kołaczkowo mieszka 980 osób, ale oni akurat kwestią wyodrębnienia się Stanisławki, nie interesują się aż tak bardzo. Tym  bardziej, że fundusz sołecki Kołaczkowa jako sołectwa już bez Stanisławki nie zmniejszy się, a nowe sołectwo, czyli Stanisławka będzie miało do dyspozycji własny fundusz.

     42 mieszkańców wyraziło na zebraniu wolę utworzenia sołectwa Stanisławka. Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, która mieszka w Kołaczkowie i była na zebraniu poinformowała, że teraz ta opinia zostanie przekazana do burmistrza. Zostanie przygotowany projekt uchwały w sprawie utworzenia nowego sołectwa. Jeśli takowe powstanie to Stanisławka będzie dysponowała własnym funduszem (może to być około 16.000 zł), ale dopiero od 2020 r.

     Oprócz spraw administracyjnych na zebraniu poruszone zostały także sprawy drogowe dotyczące sołectwa oraz kwestia uwzględnienia rury komunikacyjnej w projekcie pod budowaną drogą S5. Chodzi o to, że taka rura przełożona pod drogą pozwalałaby pozostawić szansę na przyszłość jeśli chodzi o dociągnięcie gazu ziemnego z rurociągu znajdującego się około 1,2 km za Stanisławką. W ten sposób gazociąg ten można by było rozbudować w przyszłości także w samym Kołaczkowie.

     Sołtys Violetta Kończal zapowiedziała, że wnioski przedstawi burmistrzowi, a także do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

     Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 10 V 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry