7 lutego barcińscy radni jednogłośnie zlikwidowali Straż Miejską. Przestanie działać ostatniego dnia maja. Pracę straci 5 osób.

fot. Dominik Księski
fot. Dominik Księski

     Przyczyną likwidacji jest konieczność zmniejszania wydatków gminy spowodowana skumulowaniem się wielu niekorzystnych zmian w finansach. Wśród nich najważniejsze są: niedofinansowanie przez państwo reformy oświaty z tytułu wzrostu wynagrodzeń nauczycieli oraz kwotowa podwyżka płacy minimalnej, co powoduje wzrost kosztów funkcjonowania jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego oraz obniżka wpływów do budżetu gminy z odpisów podatku PIT i CIT.
     Urzędnicy i radni podkreślają, że nie dlatego likwidują Straż Miejską, że strażnicy źle pracowali, czy też z tego powodu, że Straż Miejska jest niepotrzebna, ale - jak to ujął dzień wcześniej na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej sekretarz Waldemar Dolata - „zmusiło nas do tego życie”.
     Komendant barcińskiej Straży Miejskiej Waldemar Polanowski w wolnych głosach i wnioskach przestrzegł, że jeśli ktoś sądzi, że z obowiązkami, dotąd wykonywanymi przez Straż Miejską, poradzą sobie urzędnicy, którzy mają niektóre spośród nich przejąć oraz policja - jest w błędzie.
     Więcej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 13 lutego. 

Dominik Księski, 7 II 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry