Artykuł tygodnia
  • Nie każdy może być "stopką"
    Nie każdy może być

         Na przejściu dla pieszych przez ul. Szpitalną przy skrzyżowaniu z ul. Aliantów w ostatnich dniach nie ma osoby, która dba o bezpieczeństwo pieszych pokonujących tę ruchliwą ulicę, tzw. stopki. Burmistrz apeluje, żeby tym bardziej uważać, bo aktualnie nie ma osoby, która mogłaby zastąpić dotychczasową. Ta zaś przebywa na zwolnieniu.

Na dzień przed wigilią, tj. 23 grudnia pacjentów w nowej, przestronnej rejestracji i wygodnej poczekalni nie brakowało
       fot. Joanna Świetnicka

Mogilno, Salus, NZOZ, zdrowie, lekarz
     Salus w nowej siedzibie
     NZOZ przeniósł się z małego pomieszczenia w kamienicy przy Rynku do nowo wybudowanego budynku. Krzysztof Hejnosz mówi, że oferta porad specjalistycznych będzie od nowego roku jeszcze bogatsza. Pacjenci będą mogli liczyć na dyżury lekarzy specjalistów z Bydgoszczy.

     W maju 2009 r. w Mogilnie swoją działalność rozpoczął Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Salus s.c. Krzysztofa Hejnosza & Jolanty Skoczylas-Hejnosz - małżeństwa lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych. Należy podkreślić, że jest on drugim niepublicznym ZOZ w mieście.
     - Decyzję o utworzeniu przychodni o wyższym standardzie w ramach konkurencji wymusił na nas właściwie rynek medyczny. W efekcie wspólnie z żoną postanowiliśmy, że założymy spółkę cywilną. Jest to spółka, która działa na zasadzie równouprawnienia. W statucie jest, że wszystkie decyzje musimy w zasadzie podejmować jednomyślnie. Później spółka ta przekształciła się w NZOZ. Ja jestem kierownikiem i reprezentantem firmy, natomiast żona jest, że tak powiem zastępcą - powiedział Krzysztof Hejnosz.
     Korzystanie pacjentów z NZOZ jest bezpłatne, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia na identycznej zasadzie jak w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Pacjenci oprócz podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki laboratoryjnej, USG, mogą korzystać też z porad takich specjalistów jak: kardiolog, urolog, dermatolog, neurolog. W najbliższym czasie pojawi się okulista oraz chirurg o specjalności onkologicznej. Większość z lekarzy-specjalistów przyjeżdża z Bydgoszczy.
     - Zakres specjalistów jest i będzie się poszerzał. Niestety na razie cała specjalistka jest na zasadzie wizyt płatnych. Związane jest to z tym, że fundusz nie widzi na chwilę obecną możliwości podpisania umów ze specjalistami. Takie umowy zawierane są okresowo, raz na jakiś czas - usłyszał reporter gazety.
     Przychodnia Salus ma podpisaną umowę z SPZOZ w Mogilnie na świadczenia w zakresie rentgenodiagnostyki. Natomiast diagnostykę ultrasonograficzną właściciele lecznicy realizują na własnym najwyższej jakości sprzęcie diagnostycznym. Krzysztof Hejnosz wykonuje USG brzucha, echo serca, badania naczyniowe, natomiast Jolanta Skoczylas-Hejnosz zajmuje się USG piersi u kobiet, diagnostyką chorób tarczycy oraz oceną węzłów chłonnych.
     22 grudnia NZOZ Salus przeniósł się do nowego budynku, przy ul. Kasprowicza 11a w Mogilnie. Przypomnijmy, iż do tej pory siedziba przychodni znajdowała się na I piętrze przy Rynku 7/5 w Mogilnie (kamienica obok sądu). Małżeństwo Hejnoszów o większej siedzibie poradni myślało już właściwie na samym początku jej utworzenia.

Tak wygląda nowa siedziba przychodni „Salus” przy ul. Kasprowicza w Mogilnie. Widok budynku od frontu, ze specjalnym podjazdem dla osób niepełnosprawnych i miejscami parkingowymi.
      fot. Joanna Świetnicka

     - Na samym początku wiedzieliśmy, że z czasem będziemy musieli pomyśleć o jakiejś nowej lokalizacji, w formie własnej inwestycji, albo w formie wynajmu jakiegoś dużego lokalu. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o budowie własnego budynku. Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że tak szybko będziemy musieli organizować przeniesienie przychodni do nowej siedziby. Od utworzenia przez nas zakładu minęło 2,5 roku, a decyzję o budowie nowej siedziby podjęliśmy pod koniec 2010 r. Nowy obiekt powstał w ekspresowym tempie. Inwestycję udało się zrealizować w ciągu niecałego roku. Spieszyliśmy się, bowiem w starej siedzibie techniczne możliwości przyjmowania pacjentów były bardzo ograniczone. Poza tym była to bardzo uciążliwa sprawa dla pacjentów w wieku starszym, którzy musieli o własnych siłach wejść na I piętro, bowiem w starej siedzibie przychodni windy nie było. Były to jakieś ograniczenia, natomiast w nowym budynku jest podjazd i są pełne standardy - mówi Krzysztof Hejnosz.
     Nowy parterowy budynek poradni z miejscami parkingowymi i specjalnym podjazdem dla osób niepełnosprawnych znajduje się w bliskim sąsiedztwie mogileńskiego targowiska i Szkoły Podstawowej nr 3. Siedziba przychodni ma 300 m2, czyli jest ponad 4 razy większa od poprzedniej siedziby, która miała 76 m2. W starym budynku były dostępne 2 gabinety: gabinet zabiegowy i pokój socjalny. W nowym przestronnym obiekcie, jak poinformował nas nasz rozmówca, w jednym czasie może działać 5 gabinetów: 2 gabinety dla lekarzy ogólnych, 2 gabinety dla lekarzy o specjalności zabiegowej, jak np. ginekolog, urolog, czy chirurg oraz poradnia dziecięca. Warto zaznaczyć, że poradnia dziecięca z gabinetem dla pediatry oraz punktem szczepień dla dzieci oddzielona jest od poradni dla osób dorosłych. Do poradni dziecięcej jest też osobne, boczne wejście z odrębną furtką i specjalnym podjazdem na wózki dla dzieci, które znajduje się z lewej strony budynku.
     Przychodnia otwarta jest tak jak warunkuje to NFZ, czyli od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Jeśli chodzi o dni pobrań krwi, to na razie jest to jeden dzień - piątek od 7:00 do 10:00. Już wkrótce zostanie ustalony jeszcze jeden dzień pobrań do badań laboratoryjnych.

Joanna Świetnicka
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1037 (52/2011)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2016 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry