Na dzień przed wigilią, tj. 23 grudnia pacjentów w nowej, przestronnej rejestracji i wygodnej poczekalni nie brakowało
       fot. Joanna Świetnicka

Mogilno, Salus, NZOZ, zdrowie, lekarz

     NZOZ przeniósł się z małego pomieszczenia w kamienicy przy Rynku do nowo wybudowanego budynku. Krzysztof Hejnosz mówi, że oferta porad specjalistycznych będzie od nowego roku jeszcze bogatsza. Pacjenci będą mogli liczyć na dyżury lekarzy specjalistów z Bydgoszczy.

     W maju 2009 r. w Mogilnie swoją działalność rozpoczął Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Salus s.c. Krzysztofa Hejnosza & Jolanty Skoczylas-Hejnosz - małżeństwa lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych. Należy podkreślić, że jest on drugim niepublicznym ZOZ w mieście.
- Decyzję o utworzeniu przychodni o wyższym standardzie w ramach konkurencji wymusił na nas właściwie rynek medyczny. W efekcie wspólnie z żoną postanowiliśmy, że założymy spółkę cywilną. Jest to spółka, która działa na zasadzie równouprawnienia. W statucie jest, że wszystkie decyzje musimy w zasadzie podejmować jednomyślnie. Później spółka ta przekształciła się w NZOZ. Ja jestem kierownikiem i reprezentantem firmy, natomiast żona jest, że tak powiem zastępcą - powiedział Krzysztof Hejnosz.
Korzystanie pacjentów z NZOZ jest bezpłatne, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia na identycznej zasadzie jak w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Pacjenci oprócz podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki laboratoryjnej, USG, mogą korzystać też z porad takich specjalistów jak: kardiolog, urolog, dermatolog, neurolog. W najbliższym czasie pojawi się okulista oraz chirurg o specjalności onkologicznej. Większość z lekarzy-specjalistów przyjeżdża z Bydgoszczy.
- Zakres specjalistów jest i będzie się poszerzał. Niestety na razie cała specjalistka jest na zasadzie wizyt płatnych. Związane jest to z tym, że fundusz nie widzi na chwilę obecną możliwości podpisania umów ze specjalistami. Takie umowy zawierane są okresowo, raz na jakiś czas - usłyszał reporter gazety.
Przychodnia Salus ma podpisaną umowę z SPZOZ w Mogilnie na świadczenia w zakresie rentgenodiagnostyki. Natomiast diagnostykę ultrasonograficzną właściciele lecznicy realizują na własnym najwyższej jakości sprzęcie diagnostycznym. Krzysztof Hejnosz wykonuje USG brzucha, echo serca, badania naczyniowe, natomiast Jolanta Skoczylas-Hejnosz zajmuje się USG piersi u kobiet, diagnostyką chorób tarczycy oraz oceną węzłów chłonnych.
22 grudnia NZOZ Salus przeniósł się do nowego budynku, przy ul. Kasprowicza 11a w Mogilnie. Przypomnijmy, iż do tej pory siedziba przychodni znajdowała się na I piętrze przy Rynku 7/5 w Mogilnie (kamienica obok sądu). Małżeństwo Hejnoszów o większej siedzibie poradni myślało już właściwie na samym początku jej utworzenia.

Tak wygląda nowa siedziba przychodni „Salus” przy ul. Kasprowicza w Mogilnie. Widok budynku od frontu, ze specjalnym podjazdem dla osób niepełnosprawnych i miejscami parkingowymi.
      fot. Joanna Świetnicka

- Na samym początku wiedzieliśmy, że z czasem będziemy musieli pomyśleć o jakiejś nowej lokalizacji, w formie własnej inwestycji, albo w formie wynajmu jakiegoś dużego lokalu. Ostatecznie podjęliśmy decyzję o budowie własnego budynku. Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się, że tak szybko będziemy musieli organizować przeniesienie przychodni do nowej siedziby. Od utworzenia przez nas zakładu minęło 2,5 roku, a decyzję o budowie nowej siedziby podjęliśmy pod koniec 2010 r. Nowy obiekt powstał w ekspresowym tempie. Inwestycję udało się zrealizować w ciągu niecałego roku. Spieszyliśmy się, bowiem w starej siedzibie techniczne możliwości przyjmowania pacjentów były bardzo ograniczone. Poza tym była to bardzo uciążliwa sprawa dla pacjentów w wieku starszym, którzy musieli o własnych siłach wejść na I piętro, bowiem w starej siedzibie przychodni windy nie było. Były to jakieś ograniczenia, natomiast w nowym budynku jest podjazd i są pełne standardy - mówi Krzysztof Hejnosz.
Nowy parterowy budynek poradni z miejscami parkingowymi i specjalnym podjazdem dla osób niepełnosprawnych znajduje się w bliskim sąsiedztwie mogileńskiego targowiska i Szkoły Podstawowej nr 3. Siedziba przychodni ma 300 m2, czyli jest ponad 4 razy większa od poprzedniej siedziby, która miała 76 m2. W starym budynku były dostępne 2 gabinety: gabinet zabiegowy i pokój socjalny. W nowym przestronnym obiekcie, jak poinformował nas nasz rozmówca, w jednym czasie może działać 5 gabinetów: 2 gabinety dla lekarzy ogólnych, 2 gabinety dla lekarzy o specjalności zabiegowej, jak np. ginekolog, urolog, czy chirurg oraz poradnia dziecięca. Warto zaznaczyć, że poradnia dziecięca z gabinetem dla pediatry oraz punktem szczepień dla dzieci oddzielona jest od poradni dla osób dorosłych. Do poradni dziecięcej jest też osobne, boczne wejście z odrębną furtką i specjalnym podjazdem na wózki dla dzieci, które znajduje się z lewej strony budynku.
Przychodnia otwarta jest tak jak warunkuje to NFZ, czyli od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Jeśli chodzi o dni pobrań krwi, to na razie jest to jeden dzień - piątek od 7:00 do 10:00. Już wkrótce zostanie ustalony jeszcze jeden dzień pobrań do badań laboratoryjnych.

Joanna Świetnicka
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1037 (52/2011)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry