Zaproszeni goście podczas spotkania z młodzieżą fot. Paweł Lachowicz

Mogilno, Zespół Szkół, transplantacja, spotkanie, przeszczepy
Nie zabieraj narządów do nieba
     Zespół Szkół w Mogilnie czynnie uczestniczy kampanii edukacyjno-promocyjnej pn. Drugie życie. Transplantacja - masz dar uzdrawiania, organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski i Frezenius Medical Care Polska mającej na celu przeprowadzenie akcji społecznej promującej transplantację i oświadczenia woli. Inicjatorką akcji w mogileńskim Zespole Szkół jest nauczycielka biologii Magdalena Jabłońska.

     6 listopada odbyła się kolejna akcja wolontariuszy. Tego dnia do mogileńskiego Zespołu Szkół na spotkanie z młodzieżą zaproszeni zostali Monika Karska koordynator ds. przeszczepów Szpitala Powiatowego w Inowrocławiu oraz Jan Stępniak z Wrześni, aktywny sportowiec, 5 lat po przeszczepie nerki. Podczas spotkania z młodzieżą w auli szkoły Monika Karska przedstawiła prezentację multimedialną pt. Masz dar uzdrawiania: transplantacja to życie. Nie zabieraj narządów do nieba. Głównym celem spotkania było przekazanie informacji o transplantacji jako metodzie leczenia, roli i wadze oświadczeń woli, a także zachęcenie młodzieży do podejmowania dyskusji na ten temat. Jan Stępniak jest sportowcem, uprawia pływanie i kolarstwo. Dawcą organu dla niego była 51-letnia kobieta. Operacja miała miejsce w kwietniu 2007 roku, gdy był uczniem II klasy liceum. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Podczas spotkania mówił o tym, że po przeszczepie można żyć normalnie, a nawet bardziej aktywnie.
     Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska lub e-Pałukach w czwartek 8 listopada. Film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 6 XI 2012

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry