Artykuł tygodnia
  • Nie każdy może być "stopką"
    Nie każdy może być

         Na przejściu dla pieszych przez ul. Szpitalną przy skrzyżowaniu z ul. Aliantów w ostatnich dniach nie ma osoby, która dba o bezpieczeństwo pieszych pokonujących tę ruchliwą ulicę, tzw. stopki. Burmistrz apeluje, żeby tym bardziej uważać, bo aktualnie nie ma osoby, która mogłaby zastąpić dotychczasową. Ta zaś przebywa na zwolnieniu.

Zaproszeni goście podczas spotkania z młodzieżą fot. Paweł Lachowicz

Mogilno, Zespół Szkół, transplantacja, spotkanie, przeszczepy
     Nie zabieraj narządów do nieba
     Zespół Szkół w Mogilnie czynnie uczestniczy kampanii edukacyjno-promocyjnej pn. Drugie życie. Transplantacja - masz dar uzdrawiania, organizowanej przez Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski i Frezenius Medical Care Polska mającej na celu przeprowadzenie akcji społecznej promującej transplantację i oświadczenia woli. Inicjatorką akcji w mogileńskim Zespole Szkół jest nauczycielka biologii Magdalena Jabłońska.

     6 listopada odbyła się kolejna akcja wolontariuszy. Tego dnia do mogileńskiego Zespołu Szkół na spotkanie z młodzieżą zaproszeni zostali Monika Karska koordynator ds. przeszczepów Szpitala Powiatowego w Inowrocławiu oraz Jan Stępniak z Wrześni, aktywny sportowiec, 5 lat po przeszczepie nerki. Podczas spotkania z młodzieżą w auli szkoły Monika Karska przedstawiła prezentację multimedialną pt. Masz dar uzdrawiania: transplantacja to życie. Nie zabieraj narządów do nieba. Głównym celem spotkania było przekazanie informacji o transplantacji jako metodzie leczenia, roli i wadze oświadczeń woli, a także zachęcenie młodzieży do podejmowania dyskusji na ten temat. Jan Stępniak jest sportowcem, uprawia pływanie i kolarstwo. Dawcą organu dla niego była 51-letnia kobieta. Operacja miała miejsce w kwietniu 2007 roku, gdy był uczniem II klasy liceum. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Podczas spotkania mówił o tym, że po przeszczepie można żyć normalnie, a nawet bardziej aktywnie.
     Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska lub e-Pałukach w czwartek 8 listopada. Film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 6 XI 2012

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2016 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry