- Zostajemy bez zmian, czyli pozostaje ortopedia z endoprotezami, a także ginekologia i położnictwo - mówi dyrektor Roman Pawłowski. I dodaje: - Najważniejsze, że uszanowano ten wieloletni dorobek szpitala w Żninie. Od października szpital będzie dodatkowo świadczył opiekę po zakończeniu pracy przychodni, a także w dni wolne od pracy i w czasie świąt.

     W ostatnich tygodniach kilka razy pisaliśmy o zagrożeniu dla funkcjonowania dwóch oddziałów w Pałuckim Centrum Zdrowia w Żninie: urazowo-ortopedycznego i ginekologiczno-położniczego. Z dotychczasowych projektów wprowadzających reformę służby zdrowia opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynikało, że szpitale powiatowe nie będą mogły wykonywać już zabiegów endoprotez stawu biodrowego i kolanowego. Taka sytuacja doprowadziłaby do likwidacji oddziału urazowo-ortopedycznego w żnińskim szpitalu. Niepokojące informacje dotyczyły również oddziału ginekologiczno-położniczego. Pomimo że szpital w Żninie spełnia kryteria Ministerstwa Zdrowia, czyli minimum 400 porodów w ciągu roku, to nie znalazł się w na liście 15 szpitali województwa kujawsko-pomorskiego, które będą świadczyć usługi z zakresu ginekologii i położnictwa.
     ODDZIAŁY POZOSTANĄ
     Przedwczoraj (14 marca) starosta Zbigniew Jaszczuk, dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie Roman Pawłowski i ordynator oddziału urazowo-ortopedycznego Wojciech Hoffmann wzięli udział w naradzie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotrem Gryzą. Spotkanie odbyło się w Bydgoszczy. Wzięli w nim udział również Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz i poseł Tomasz Latos, który był organizatorem spotkania.
     - Na spotkaniu zapadły decyzje w sprawie szpitala w Żninie. Zostajemy bez zmian, czyli pozostaje ortopedia z endoprotezami, a także ginekologia i położnictwo - mówi dyrektor Roman Pawłowski. I dodaje: - Najważniejsze, że uszanowano ten wieloletni dorobek szpitala w Żninie. Cieszę się, że tak się stało. Gwarantuje to nam spokojną przyszłość przynajmniej przez najbliższe 4 lata.
     W NOCY, NIEDZIELE I ŚWIĘTA - TYLKO SZPITAL
     Jedyną poważniejszą zmianą, która czeka w najbliższym czasie żniński szpital, będzie powrót do świadczenia opieki zdrowotnej nocą, a także w dni wolne od pracy i w czasie świąt. Obecnie opiekę w nocy i w czasie świąt zapewnia NZOZ Epoka w Żninie. Zgodnie z projektem reformy służby zdrowia opiekę taką będą świadczyć szpitale.
     - Ustawowo przypisuje się tę pomoc do szpitali - wyjaśnia dyrektor. I podkreśla, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przypisując opiekę nocną i świąteczną szpitalom brali pod uwagę przede wszystkim przypadki, kiedy pacjenci nocą i w święta zgłaszali się na oddziały ratunkowe w szpitalach, zamiast do przychodni, która świadczy usługi medyczne nocą i w czasie świąt. Ma to zapobiec sytuacjom, kiedy pacjent, któremu pogorszy się stan zdrowia, nie wie, gdzie się zgłosić nocą i w dzień wolny od pracy i usprawnić ma pracę na oddziale ratunkowym. Teraz pacjent będzie wiedział, że poza godzinami pracy przychodni ma zgłosić się do szpitala, gdzie dyżurujący lekarz zdecyduje, czy pacjenta można odesłać do domu, czy kwalifikuje się do pobytu w szpitalu.
     - Najpóźniej ta zmiana zacznie u nas obowiązywać od 1 października. Do tego dnia będziemy mieli czas, żeby się przeorganizować - mówi dyrektor.
     Obecnie opiekę medyczną w nocy, dni wolne od pracy i święta dla mieszkańców powiatu żnińskiego świadczy Niepubliczny Zakład Opieki Medycznej Epoka w Żninie. Dyrektor Epoki Piotr Chodkiewicz mówi, że na ustawę nic nie poradzi. I dodaje: - Jeśli to ustawowo zostanie ustalone, to się do tego dostosujemy. Nam trochę będzie szkoda, bo od lat przecież dyżurujemy. Skoro jednak ustawodawca uważa, że wygodniej będzie w szpitalu będziemy funkcjonować dalej bez tego.
     Wczoraj (15 marca) w biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości w Żninie gościł poseł Tomasz Latos. Celem jego wizyty było uspokojenie mieszkańców powiatu żnińskiego, że działalność Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie jest nie zagrożona.
     - Chciałem państwa uspokoić. Starałem się to robić wielokrotnie przy każdej możliwej okazji, że nie ma to żadnych, ale to absolutnie żadnych zagrożeń dla Pałuckiego Centrum Zdrowia, dla państwa szpitala w Żninie, który doskonale znam, z którym jestem związany od kilkunastu lat, który niewątpliwie jest bliski mojemu sercu i ludzie, którzy w nim pracuję i który bardzo cenię. Zupełnie nie rozumiem skąd i z jakiego powodu rozpętała się swego rodzaju jednak histeria, zupełnie niczym nie uprawniona - powiedział poseł. I dodał, że w sprawie szpitala żnińskiego spotkał się w swoim biurze poselskim z dyrektorem Romanem Pawłowskim i ordynatorem oddziału urazowo-ortopedycznego Wojciechem Hoffmannem, którzy byli zaniepokojeni sytuacją i niepewnością dotyczącą żnińskiego szpitala. Poseł zaznaczył, że uspokoił dyrektora i ordynatora, że nie ma żadnych zagrożeń. Zadeklarował również w każdej chwili pomoc i wsparcie.
     - Pytałem pana ministra Gryzę, który przygotowuje tę reformę, o Pałuckie Centrum Zdrowia i dowiedziałem się, że Pałuckie Centrum Zdrowia łącznie ze wszystkimi oddziałami wchodzi do sieci. Nie ma tutaj żadnych zagrożeń - zapewnił poseł. Tomasz Latos poinformował również, że endoprotezy nadal będą w żnińskim szpitalu wykonywane.
     Film z konferencji w zakładce Filmy.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1309 (11/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry