Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie weszło do sieci szpitali uchwalonej przez Sejm. Poseł PiS Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, zapewnił radnych powiatu żnińskiego, że mogą być spokojni o los żnińskiego szpitala.

Poseł Tomasz Latos zapewnił, że Pałuckie Centrum Zdrowia weszło do sieci szpitali i będzie funkcjonować jak dotychczas. Wystąpieniu posła przysłuchuje się dyrektor szpitala Roman Pawłowski. fot. Arkadiusz Majszak
Poseł Tomasz Latos zapewnił, że Pałuckie Centrum Zdrowia weszło do sieci szpitali i będzie funkcjonować jak dotychczas. Wystąpieniu posła przysłuchuje się dyrektor szpitala Roman Pawłowski. fot. Arkadiusz Majszak

     W miniony czwartek (23 marca) Sejm uchwalił ustawę o sieci szpitali. W systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli w sieci szpitali znalazły się placówki, które przynajmniej od dwóch lat mają zawartą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i w których funkcjonuje izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Szpitale, które weszły do sieci zostaną podzielone na kilka poziomów systemu zabezpieczenia. W pierwszym poziomie znajdą się szpitale powiatowe, w drugim - ponadpowiatowe, a w trzecim - szpitale wojewódzkie. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały zagwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie również obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przyszpitalnych przychodniach, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
     PLANOWA GOSPODARKA FINANSOWA
     27 marca odbyła się sesja Rady Powiatu w Żninie, której głównym tematem była sprawa żnińskiego szpitala. Na posiedzenie został zaproszony poseł Tomasz Latos. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia na świeżo, tuż po decyzji Sejmu poinformował, co stanie się ze żnińskim szpitalem.
     Poseł zaznaczył, że Pałuckie Centrum Zdrowia weszło w całości do sieci szpitali. Ustawa o sieci szpitali wejdzie w życie 1 października, zatem - zdaniem posła - będzie więcej czasu, żeby się dostosować do nowych przepisów.
     - Zabezpieczenie finansowe obejmie szpital do 2021 roku (wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br. w ciągu następnych 4 lat - am). Jest to wielką korzyścią. Będziecie mogli prowadzić spokojną i planową gospodarkę finansową - powiedział Tomasz Latos. Poseł podkreślił, że nie zadowolił się ogólnym sprawozdaniem dotyczącym sieci szpitali i spotkał się osobiście z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotrem Gryzą, autorem ustawy o sieci szpitali i zapytał konkretnie o żniński szpital. - Już półtora miesiąca temu minister Gryza zapewnił mnie, że w 100% szpital wchodzi do sieci - wyjaśnił poseł.
     PIENIĄDZE ZA KAŻDĄ ENDOPROTEZĘ
     Tomasz Latos zwrócił uwagę, że podczas konstruowania projektu ustawy niepokoiło go to, ile procedur medycznych będzie ryczałtowanych a ile kontraktowanych, czyli finansowanych za wykonanie każdego zabiegu. Dodał, że w przypadku endoprotez, istotnych z punktu widzenia szpitala w Żninie, zabiegi nie będą ryczałtowane, tylko NFZ będzie płacić za każdą procedurę.
     - Deklaruję ze swojej strony, że jeżeli pojawią się rzeczy, które wymagają nowelizacji, to będziemy szybko nowelizować zgodnie z mapą potrzeb społecznych - zapewnił Tomasz Latos.
     Poseł zwrócił również uwagę, że Pałuckie Centrum Zdrowia jest jedynym szpitalem w powiecie żnińskim, położonym w ciągu drogi krajowej, a wkrótce drogi ekspresowej, pomiędzy Gnieznem a Bydgoszczą. W opinii posła, żniński szpital ma w tej chwili wszelkie przesłanki ku temu, żeby w przyszłości się rozwijać i wzmacniać swoją pozycję. Według posła, w przyszłości w oparciu o mapę potrzeb zdrowotnych szpital w Żninie będzie mógł starać się o wdrażanie nowych procedur medycznych.
     KOMPLEKSOWE LECZENIE
     Poseł wskazał również na kilka istotnych zmian w służbie zdrowia, które wprowadzi nowa ustawa. Jedną z nich będzie kompleksowe leczenie danego pacjenta w szpitalu, czyli pacjent któremu będzie trzeba usunąć kamień na woreczku żółciowym po zabiegu nie zostanie wypisany do domu, jeśli okaże się, że cierpi jeszcze na inne schorzenie i potrzebny jest kolejny zabieg.
     - Pacjent wychodząc ze szpitala był pozostawiony sam sobie, a do szpitala wracał z powikłaniami, bo nie miał dalszego leczenia po szpitalu - powiedział poseł. Według Tomasza Latosa, nie ma już dochodzić do sytuacji, że pacjent zgłasza się do szpitala z jednym schorzeniem, które współwystępuje z innym schorzeniem, a opieka szpitalna obejmuje tylko jedno z tych schorzeń - konkretnie to, na które pacjent otrzymał skierowanie do szpitala. Poseł tłumaczył, że w obecnych realiach dopiero po jakimś czasie pacjent otrzymuje kolejne skierowanie do szpitala, by leczyć drugie schorzenie. Teraz choroby, jeśli występują równolegle, mają być leczone kompleksowo.
     Poseł poinformował również, że od 1 października nocną i świąteczną opiekę zdrowotną będzie świadczył szpital. Na koniec swojego wystąpienia Tomasz Latos zadeklarował: - Jeżeli będzie w przyszłości potrzeba rozmowy i konsultacji, to jestem do dyspozycji. Chcę jeszcze raz państwa serdecznie uspokoić. I dodał, że nikt nie będzie na tyle nierozsądny, żeby rezygnować z utrzymania szpitala z ortopedią i oddziałam intensywnej opieki medycznej w perspektywie mającej powstać drogi ekspresowej S5.
     Poseł zwrócił również uwagę, że powiat żniński podjął właściwą drogę przekształcając szpital w spółkę, w której 100% udziałów ma powiat żniński. Zwrócił również uwagę na dobre zarządzanie szpitalem po jego przekształceniu. Spółka nie generuje długów, a szpital cały czas się rozwija. - Mogła być sytuacja taka, że szpital by się dalej zadłużał. Chylę więc czoła przed państwem - powiedział poseł.
     Dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia Roman Pawłowski powiedział, że początki związane z konstruowaniem nowych przepisów w służbie zdrowia nie były dla szpitala w Żninie korzystne, ale ostatecznie - jak dodał - z ostatnich zapisów i informacji wynika, że pracownicy szpitala i mieszkańcy powiatu mogą być spokojni. Dyrektor podziękował przy okazji radnym powiatowym za podjęcie dwóch stanowisk w obronie żnińskiego szpitala. Dodał, że podobne stanowiska podejmowały samorządy gminne. Podziękował również członkiniom Komitetu Obrony Szpitala za podjęcie inicjatywy i zbieranie podpisów wśród mieszkańców powiatu.
     NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA
     Radna Alicja Wiczewska zaznaczyła, że obecnie nocną i świąteczną opiekę zdrowotną zapewniają mieszkańcom powiatu żnińskiego SPZOZ Barcin i NZOZ Epoka w Żninie. Barciński SPZOZ świadczy ten rodzaj opieki mieszkańcom gminy Barcin, Łabiszyn i części mieszkańców gminy Dąbrowa, natomiast pozostałe gminy zabezpiecza Epoka. Radna pytała posła, czy zgodnie z nowymi przepisami Epoka i SPZOZ Barcin nie będą już świadczyć usług medycznych nocą i w czasie świąt. Zdaniem radnej, jeśli całą opiekę nocną i świąteczną ma przejąć szpital, to przychodnie w Żninie i Barcinie musiałyby taką informację otrzymać do końca czerwca, bo będzie trzeba wręczyć trzymiesięczne wypowiedzenia z pracy. - Kiedy taką informację otrzymamy i czy szpitale są przygotowane na świadczenie takiej opieki? - pytała radna.
     Tomasz Latos wyjaśnił, że z jego wiedzy wynika, iż z automatu wygasną wszystkie umowy na nocno-świąteczną pomoc i będą zawierane od nowa.
     Radny Wojciech Szczęsny stwierdził, iż przeniesienie nocnej i świątecznej opieki do szpitala ma sens. Powołując się na własne doświadczenie lekarza dyżurującego przed laty w szpitalu w Żninie zwrócił uwagę, że zgłaszało się na dyżur nocny sporo rodziców z dziećmi. Zdaniem radnego lepiej dyżuruje się w szpitalu, kiedy ma się pediatrę pod ręką. I dodał, że dzięki przeniesieniu nocnej i świątecznej opieki do szpitala będzie można kompleksowo przyjrzeć się stanowi zdrowia pacjenta.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1311 (13/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry