Gminy Barcin, Gąsawa i Żnin oraz powiat żniński realizują bezpłatny, finansowany z budżetów samorządów program profilaktyki szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka.

     Gminy Barcin, Gąsawa i Żnin oraz powiat żniński realizują bezpłatny, finansowany z budżetów samorządów program profilaktyczny pod nazwą: Program profilaktyki szczepień przeciwko wirusowi HPV stanowiącego przyczynę raka szyjki macicy w Powiecie Żnińskim. Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny za powstanie nowotworów, m.in. raka szyjki macicy, raka pochwy, raka sromu, brodawki narządów płciowych, a także głowy i szyi. Szacuje się, że ok. 75%-80% osób będzie miało w swoim życiu kontakt z tym wirusem. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV znajdują się w Kalendarzu Szczepień Ochronnych, jako zalecane, szczególnie przed okresem inicjacji seksualnej. Pełen cykl szczepienia obejmuje 3 dawki.
     W przychodniach w Barcinie, Gąsawie i Przychodni Rodzinnej w Żninie można już rejestrować dziewczynki urodzone w 2003 roku zamieszkałe na terenie tych gmin. Realizatorem programu jest Przychodnia Rodzinna - Spółka Lekarzy Hałas i Partnerzy ze Żnina. Tam też można uzyskać dodatkowe informacje na temat programu (informacje są też na stronie 12W w naszej gazecie).
     Cykl szczepienia obejmuje trzy dawki, które podane muszą być najpóźniej do końca listopada 2017 roku, dlatego należy zgłaszać się na podanie pierwszej dawki szczepienia najpóźniej do 31 maja 2017 roku.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1311 (13/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry