Mogileński Dom Kultury - MY TU GRAMY

Piątkowe przedpołudnie (24 marca) było radosne dla personelu oddziałów pediatrycznych w dwóch szpitalach. Najpierw w szpitalu w Szubinie, a kilka godzin później w Żninie pojawił się nowoczesny sprzęt podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Piątkowe przedpołudnie było radosne dla personelu oddziałów pediatrycznych w dwóch szpitalach. Najpierw w szpitalu w Szubinie, a kilka godzin później w Żninie pojawił się nowoczesny sprzęt podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na zdjęciu: Renata Laskowska i Irena Starczewska, pielęgniarki odcinkowe na oddziale pediatrycznym w Żninie, wykonują EKG Oliwierowi Wardzie. fot. Remigiusz Konieczka
Renata Laskowska i Irena Starczewska, pielęgniarki odcinkowe na oddziale pediatrycznym w Żninie, wykonują EKG Oliwierowi Wardzie. fot. Remigiusz Konieczka

     Na oddział pediatryczny szubińskiego szpitala nowoczesny kardiomonitor trafił tuż po ósmej rano. Przywiozła go dwójka pracowników firmy Biameditek: Katarzyna Podgórska i Wojciech Nowak. Firma ta jest dystrybutorem sprzętu marki Mindray. Jednym z nich jest właśnie monitor funkcji życiowych pacjenta, zwany w skrócie kardiomonitorem. Urządzenie to mierzy takie parametry kliniczne, jak: saturacja, EKG, ciśnienie nieinwazyjne, temperatura. Jak wyjaśniła Katarzyna Podgórska, kardiomonitor posiada aż sześćdziesiąt miesięcy gwarancji wraz z niezbędnymi przeglądami technicznymi. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazuje sprzęt nie tylko w podstawowych wersjach, ale z akcesoriami.
     - Aparat jest wyposażony w bogaty asortyment akcesoriów dedykowanych dla najmłodszej grupy wiekowej, ale także dzieci starszych, np. różne rozmiary mankietów do pomiarów ciśnienia - dodaje Katarzyna Podgórska.
     Kardiomonitor został przywieziony do obu szpitali z wózkiem pozwalającym na pełną mobilność urządzenia. Sam dwunastocalowy monitor można odczepić i nosić niezależnie od zasilania. Akumulator pozwala na działanie przez pięć godzin. Kardiomonitor można obsługiwać z panelu dotykowego (jak tablet) oraz za pomocą pokrętła. Dodatkowo, prócz sprzętu i gwarancji, pracownicy szpitali otrzymają szkolenia z obsługi urządzeń. Podczas pierwszego szkolenia pracownicy pediatrii w szpitalu w Szubinie byli pod wrażeniem nowego kardiomonitora i stwierdzili, że to mercedes wśród tego typu urządzeń. Z twarzy pracowników nie znikał uśmiech podczas prezentacji kardiomonitora.

Wojciech Nowak (z lewej) szkoli personel szpitala w Szubinie z obsługi kardiomonitora podarowanego przez WOŚP fot. Remigiusz Konieczka
Wojciech Nowak (z lewej) szkoli personel szpitala w Szubinie z obsługi kardiomonitora podarowanego przez WOŚP fot. Remigiusz Konieczka

     Warto dodać, że sprzęt trafił do obu placówek po długich rozmowach z Fundacją WOŚP. W Szubinie ordynator oddziału pediatrii Marek Domżała przyznał, że rozmowy z WOŚP trwały rok. Zakończyły się powodzeniem i na pediatrię trafiło takie urządzenie, jakiego wcześniej oddział nie miał. Również w Żninie starania zaczęły się kilka miesięcy temu.
     - O ten sprzęt żniński szpital zabiegał od dłuższego czasu z uwagi na zużycie starszych aparatów, które były w dyspozycji oddziału - mówi Tomasz Zwolenkiewicz, ordynator oddziału pediatrycznego Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. - Radość jest tym większa, że obydwa sprzęty to wysokiej klasy urządzenia pozwalające monitorować stan zdrowia szczególnie ciężko chorych dzieci.
     Dodatkowo do Pałuckiego Centrum Zdrowia, prócz kardiomonitora, trafił aparat EKG, również podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
     - Jest to już kolejne wsparcie oddziału dziecięcego ze strony WOŚP, w latach ubiegłych otrzymaliśmy strzykawki automatyczne, które do dzisiaj wykorzystujemy. Oczywiście nie zaspokaja to wszystkich potrzeb oddziału, stąd będziemy aplikować o kolejne dary - deklaruje Tomasz Zwolenkiewicz. - Część wyposażenia po tylu latach eksploatacji jest bardzo zużyta, dotyczy to głównie łóżek szpitalnych, których wymiana staje się bardzo pilna.
     Także szubiński szpital czyni starania o to, by na oddział dziecięcy trafiły nowe łóżka.
     Film można zobaczyć w zakładce Filmy.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1311 (13/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry