Badanie powietrza przeprowadzone przez firmę SoftBlue z Bydgoszczy wykazało, że stężenie tzw. smogu w powietrzu w Mogilnie mieści się w dopuszczalnych poziomach ustalonych przez Ministerstwo Środowiska.

21 marca naprzeciwko wejścia na planty przy placu Wolności w Mogilnie stał na parkingu samochód z wbudowaną mobilną stacją pomiarową powietrza. Charakterystyczny dla samochodu był wystający z dachu, kręcący się wiatraczek. Badania ilości smogu na terenie Mogilna na zlecenie gminy przeprowadziła firma „SoftBlue” SA z Bydgoszczy. fot. Damian Stawski
21 marca naprzeciwko wejścia na planty przy placu Wolności w Mogilnie stał na parkingu samochód z wbudowaną mobilną stacją pomiarową powietrza. Charakterystyczny dla samochodu był wystający z dachu, kręcący się wiatraczek. Badania ilości smogu na terenie Mogilna na zlecenie gminy przeprowadziła firma „SoftBlue” SA z Bydgoszczy. fot. Damian Stawski

     Od 21 do 23 marca w Mogilnie przeprowadzono badania stężeń pyłów PM10 i PM2,5, które pozwalają na określenie stopnia zanieczyszczeń powietrza (ilość tzw. smogu w powietrzu). O przeprowadzenie badań powietrza podczas sesji z 22 marca pytała radna Alina Dobersztyn. Zastępca burmistrza Jarosław Ciesielski mówił wtedy: - Badania wykonane, wyników nie znamy. Wyniki badań dotarły do Urzędu Miejskiego w Mogilnie 3 kwietnia.
     Łącznie zostało wykonanych 144 pomiarów jednogodzinnych w trzech lokalizacjach - przy. pl. Wolności, przy ul. Jana Kausa oraz przy ul. Polnej. Pyły PM10 i PM2,5 są to pyły zawierające substancje toksyczne. Pył PM10 zawiera cząstki toksyczne o powierzchni 10 mikrometrów, a PM2,5 o średnicy 2,5 mikrometra. Badania ilości smogu na terenie Mogilna na zlecenie gminy przeprowadziła firma SoftBlue SA z Bydgoszczy. Koszt takiego zlecenia to 5.000 zł. Badania powietrza przeprowadzano za pomocą samochodów z pobornikami powietrza zamontowanymi na dachu.
     Jak mówił dyrektor wydziału gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Mogilnie Arkadiusz Grobelski, największą emisję pyłów powodują spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych, komunikacja miejska oraz oraz spalanie odpadów w kotłach, które jest praktykowane przez niektórych mieszkańców, ale jest nielegalne.
     Punkty pomiarowe firmie z Bydgoszczy wskazała gmina. Jak informował Arkadiusz Grobelski, w przypadku ul. Kausa na osiedlu zachodnim kierowano się dużym skupiskiem domków jednorodzinnych. W przypadku pl. Wolności był to duży ruch pojazdów oraz stare kamienice, w których znajdują się również dość wiekowe piece. Mniejsze skupisko domów jednorodzinnych jest przy ul. Polnej, czyli przy trzecim punkcie pomiarowym, ale właśnie o to chodziło, by mieć porównanie przynajmniej z osiedlem zachodnim.
     WYNIKI POMIARÓW
     Pocieszające jest to, że w żadnym z punktów pomiarowych uzyskana wartość stężenie dobowego dla PM10 nie była wyższa od poziomu dopuszczalnego, który został określony w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 18 września 2012 r.
     Najwyższe stężenie dobowe zarówno dla pyłu PM10 i pyłu PM2,5 zostało zarejestrowane w punkcie pomiarowym przy ul. Jana Kausa, wynosiło 87%. W pozostałych dwóch punktach pomiarowych stężenie tego pyłu stanowiło 74% poziomu dopuszczalnego przy pl. Wolności i 64% dopuszczalnej wartości przy ul. Polnej. Dla wszystkich lokalizacji zaobserwowano tendencję wzrostu stężeń substancji toksycznych wraz ze spadkiem temperatury i odwrotnie - wraz ze wzrostem temperatury spadały stężenia pyłów.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1312 (14/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry