- Poddawanie w wątpliwość bezpieczeństwa i zasadności szczepień przeciwko zakażeniom HPV, to uleganie fałszywym informacjom, rozprzestrzenianym najczęściej przez internet - mówi Tomasz Zwolenkiewicz.

     Po artykule sprzed tygodnia o akcji szczepienia przeciwko HPV otrzymaliśmy telefony od czytelników, którzy wyrażali zaniepokojenie tym przedsięwzięciem, a konkretnie szczepionką gardasil (w Polsce pod anagramem - silgard), która - jak mówili nasi rozmówcy - może powodować skutki uboczne. Jedna z naszych rozmówczyń powołała się w tej opinii na informacje powzięte z filmu dokumentalnego produkcji duńskiej oraz drugiego, o dwóch siostrach, które pozwały do sądu producenta gardasilu.
     MÓWI LEKARZ
     Tomasz Zwolenkiewicz, żniński lekarz, który zaangażowany jest w akcję, na początku rozmowy od razu zastrzegł, że wszystkie informacje krytykujące zasadność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko HPV, czyli zarażeniom ludzkim brodawczakiem, są zwykłym, internetowym hejtem. - Wbrew temu, co można wyczytać w internecie, nie ma żadnego kraju, który wycofałby u siebie „gardasil“. Szczepionka ta jest obecna na rynku od 2006 r., a w Polsce od 2007 r. Zostało podanych już 200.000.000 dawek, a badania przeprowadzono na 1.000.000 osób zaszczepionych. Stwierdzono, że jedynym skutkiem ubocznym może być omdlenie lub zaczerwienie skóry w miejscu wkłucia, czyli takie same, jakie są możliwe np. przy zwykłym pobraniu krwi do badania - mówi Tomasz Zwolenkiewicz.
     Dr Zwolenkiewicz nie jest w stanie zrozumieć, co może skłonić osoby, przeciwdziałające szczepieniom do tego, aby tyle wysiłku wkładać w działania zmniejszające bezpieczeństwo zdrowotne.
     - Zalecane są szczepienia między 9 - 14 rokiem życia. Szczepionka jest droga, bo dawka w aptece kosztuje 300 zł, a potrzeba 3 dawki. U nas w Przychodni Rodzinnej, gdzie realizujemy te szczepienia koszt wynosi 230 zł, bo mamy ceny wynegocjowane hurtowo. Uważam, że program, w którym szczepienia finansowane są przez samorząd to świetna sprawa. Myślę, że w rzeczywistości tylko cena powoduje, że w Polsce mówimy na razie tylko o niewielkim odsetku, liczonym w promilach osób zaszczepionych przeciwko HPV. Wirus brodawczaka ma to do siebie, że on może się uaktywnić dopiero po kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach od zarażenia. Brodawczak ludzki jest jedyną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy i jedną z przyczyn innych nowotworów, np. raka sromu, raka pochwy. Dlatego zaszczepienie kobiet jest jedyną, skuteczną metoda na wyeliminowanie zagrożenia rakiem szyjki macicy. Oczywiście pod warunkiem, że szczepionka jest podana wtedy, gdy organizm nie jest jeszcze nosicielem tego wirusa. W Polsce 1.700 kobiet rocznie umiera na raka szyjki macicy. Zachorowania dotyczą kobiet w różnym wieku, ale najwięcej w grupie 35 - 44 lata i w szóstej dekadzie - czyli między 50 a 60 rokiem życia. W przypadku mężczyzn, którzy są roznosicielami tego wirusa istnieje większe ryzyko wskutek zarażenia się brodawczakiem zachorowania na raka odbytu, gardła lub języka lub ryzyko kłykcin kończystych - mówi Tomasz Zwolenkiewicz.
     Dodaje on, że nie tylko w żadnym kraju nie wycofano gardasilu z rynku, ale w wielu z nich szczepienia są zdecydowanie bardziej popularne, niż w Polsce. W Danii odsetek zaszczepionych dziewczynek w przedziale 9 - 14 lat wynosi aż 91%, a np. w Australii szczepienia dotyczą też chłopców.
     - Żadna szczepionka na świecie nie jest dopuszczona do użycia bez drobiazgowych badań i przetestowania jej metodami naukowymi, które sprawdzają związki przyczyny ze skutkiem i powtarzalność efektu. Powtarzam: metodami naukowymi. Rozumiem zaniepokojenie tych, którzy zetknęli się z informacjami negującymi te szczepienia. Ale myślę, że w mieście, w którym urodził się jeden z ojców polskiej medycyny, lekarz Jędrzej Śniadecki, idee Oświecenia i wiara w naukę są silniejsze, niż internetowe straszenie niestworzonymi historiami - kończy rozmowę dr Zwolenkiewicz.
     RZECZNIK
     Poprosiliśmy rzecznika ratusza (Urząd Miejski w Żninie współfinansuje badania) Dawida Kolasę, o odniesienie się do obaw naszych czytelników. Rzecznik odpowiedział, że gmina Żnin nie podziela obaw przeciwników szczepionek.
     KWIAT KOBIECOŚCI
     - Jako osoba, która ma za sobą walkę z rakiem szyjki macicy chcę się zwrócić wprost do matek dziewczynek z waszego powiatu: „Jeśli jesteście myślącymi i kochającymi swe córki matkami, to naprawdę warto podarować dziecku tę szczepionkę“ - powiedziała Ida Karpińska, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości z siedzibą w Warszawie.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1312 (14/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry