Do końca kwietnia Urząd Marszałkowski w Toruniu ogłosi konkursy na zabezpieczenie inwestycji w szpitalach powiatowych. Dyrekcja Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie złoży wniosek o dofinansowanie budowy łącznika pomiędzy budynkiem głównym szpitala a ginekologią i położnictwem.

Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Żninie Wiesław Ilnicki cieszy się, że na kierowanym przez niego oddziale realizowane są prace zmierzające do ciągłej poprawy standardu dla dobra pacjentek fot. Arkadiusz Majszak
Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Żninie Wiesław Ilnicki cieszy się, że na kierowanym przez niego oddziale realizowane są prace zmierzające do ciągłej poprawy standardu dla dobra pacjentek fot. Arkadiusz Majszak

     Koszt budowy łącznika z windą, dzięki której będzie można transportować pacjentki ginekologii i położnictwa z parteru na piętro, został oszacowany na 1.100.000 zł. Połowę kosztów inwestycji - o ile wniosek żnińskiego szpitala zostanie rozpatrzony pozytywnie - pokryje Urząd Marszałkowski w ramach PROW, natomiast udział własny będzie kosztem powiatu żnińskiego. Dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia Roman Pawłowski ma zapewnienie Zarządu Powiatu i Rady Powiatu w Żninie, że pieniądze na budowę łącznika zostaną w budżecie powiatu zabezpieczone.
     - Mam informację z Urzędu Marszałkowskiego, że do końca kwietnia zostaną ogłoszone konkursy w ramach RPO na zabezpieczenie inwestycji w szpitalach powiatowych. Od ogłoszenia konkursu do uzyskania pieniędzy minie przynajmniej 6 do 8 miesięcy. Na jesieni powinniśmy mieć informacje, czy nasz projekt został dofinansowany - wyjaśnia dyrektor.
     Zanim projekt żnińskiego szpitala trafi do rąk marszałka województwa, zostanie poddany analizie przez Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) znajdujący się przy wojewodzie kujawsko-pomorskim.
     - Nie dość, że wniosek musimy złożyć do marszałka województwa, to dodatkowo musimy mieć ocenę przydatności tej inwestycji do funkcjonowania szpitala. Taka ocena w IOWISZ nie odbywa się za darmo. Składając wniosek do wojewody musimy potwierdzić, że wpłaciliśmy 4.000 złotych za złożenie wniosku i ocenę w IOWISZ. Po dokonaniu oceny tego zespołu dopiero marszałek podejmie decyzję co do naszego wniosku - zaznacza dyrektor.
     To nie jedyne zmiany, jakie czekają ginekologię i położnictwo w Pałuckim Centrum Zdrowia. Po wyremontowaniu całego oddziału w ubiegłym roku, w zeszłym tygodniu zakończył się remont łazienki dla pacjentek. Jak mówi Roman Pawłowski, dotychczasowa łazienka dla pacjentek ginekologii i położnictwa pamiętała jeszcze czas jej budowy, czyli lata siedemdziesiąte, dlatego trzeba było ją całkowicie przebudować. Nowa łazienka spełnia wszelkie obowiązujące obecnie standardy. Prace remontowe wykonali pracownicy działu technicznego żnińskiego szpitala. Materiały kosztowały około 10.000 złotych. - Kosztów robocizny nie ma, bo wykonywał to nasz zespół - mówi dyrektor.
     W najbliższych dniach na oddziale ginekologiczno-położniczym rozpoczną się kolejne prace.
     - Chcemy dostosować wszystkie sale, na których przebywają położnice, by znajdowały się na nich po dwa łóżka - tłumaczy Roman Pawłowski. Obecnie na części sal znajdują się trzy łóżka, a na pozostałych dwa. W salach z trzema łóżkami podczas odwiedzin przebywa za dużo osób. W salach z dwoma łóżkami pacjentki będą miały większy komfort.
     Ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wiesław Ilnicki zapewnia, że już po świętach na oddziale będą funkcjonować tylko sale dwuosobowe, sala porodów rodzinnych, dwuosobowa sala dla pacjentek po cesarskim cięciu i jedna sala jednoosobowa.
     W niedalekiej przyszłości na ginekologii i położnictwie mają pojawić się nowe łóżka, materace i szafki, a także aparatura USG.
     - Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i i liczę na to, że to wyposażenie otrzymamy - mówi dyrektor.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1314 (16/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry