Rada Powiatu wyraża kategoryczny sprzeciw wobec planów zarządu Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie przenoszenia szpitalnych oddziałów zabiegowych i zachowawczych pomiędzy Nakłem i Szubinem. Debata podzieliła radnych. Większość szubińskich radnych była przeciw przyjmowaniu stanowiska, ale większość radnych z pozostałych gmin była za.

W planach zarządu spółki Nowy Szpital chirurgia z Nakła miałby zostać przeniesiona do Szubina. Lekarze z oddziału w Szubinie już od kilku miesięcy operują w nowym bloku operacyjnym. fot. Remigiusz Konieczka
W planach zarządu spółki Nowy Szpital chirurgia z Nakła miałby zostać przeniesiona do Szubina. Lekarze z oddziału w Szubinie już od kilku miesięcy operują w nowym bloku operacyjnym. fot. Remigiusz Konieczka

     Rada Powiatu w Nakle podjęła stanowisko w sprawie proponowanych przez Zarząd Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie zmian w strukturze organizacyjnej szpitala na sesji 24 maja.
     Czytamy w niej: Szpital, w lokalizacjach w Nakle i Szubinie, odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwego poziomu ochrony zdrowia mieszkańców całego powiatu nakielskiego. Jego zadaniem jest zagwarantowanie właściwej dostępności do świadczonych na wysokim poziomie usług medycznych, w obydwu pionach szpitalnych, nakielskim i szubińskim, i kierowanie się przede wszystkim naczelną dyrektywą ochrony zdrowia - dobrem pacjenta. Rada Powiatu Nakielskiego podkreśla, że powiat nakielski, jako udziałowiec w spółce Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, a także właściciel obiektów szpitalnych i nieruchomości gruntowych, jest szczególnie zainteresowany dynamicznym i długofalowym, ale także zrównoważonym rozwojem szpitala w obu lokalizacjach. Rada Powiatu Nakielskiego domaga się od zarządu spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie wycofania się z projektowanych zmian organizacyjnych.
     Starosta nakielski Tomasz Miłowski wyjaśnił nam, dlaczego stanowisko zostało podjęte w takim kształcie i w takim terminie. Powiedział, że w marcu na radzie nadzorczej członkowie otrzymali informacje o wariantach alokacji oddziałów szpitalnych między Nakłem a Szubinem. Starosta dodał, że w 2014 roku przy okazji przenoszenia do Szubina oddziału ginekologicznego, osiągnięto porozumienie, według którego tworząca się właśnie ortopedia miała być w Nakle. - A teraz okazuje się, że ortopedia też ma być przeniesiona do Szubina - mówi Tomasz Miłowski. Według planów, do Szubina miałaby trafić również chirurgia.
     Przypomnijmy, że Nowy Szpital w Nakle i Szubinie jest jedną jednostką mieszczącą się w dwóch miastach. W Nakle są oddziały: chirurgiczny, chorób wewnętrznych i ortopedyczny, a w Szubinie: chirurgiczny, pediatryczny, noworodkowy, położniczo-ginekologiczno-neonatologiczny i chorób wewnętrznych.
     Starosta dodał, że na posiedzenie Zarządu Powiatu przyjechał Marcin Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital, i przedstawił członkom Zarządu plany, a Zarząd spotkał się z resztą radnych. Informacje doszły do mieszkańców z efektem kuli śniegowej, bo - jak powiedział starosta - społeczeństwo odebrało plany spółki jako zamierzenie likwidacji szpitala w Nakle. Żeby uciąć spekulacje, Rada Powiatu postanowiła przygotować cytowane wyżej stanowisko. W głosowaniu wzięło udział 21 radnych, 16 było za przyjęciem stanowiska, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, a 1 nie brał udziału w głosowaniu.
     - Dmuchamy na zimne - wyjaśnia starosta Tomasz Miłowski. - Nie chcemy być zaskakiwani. Łączy nas 10 lat współpracy i rozumiemy, że po 10 latach powinno być nowe otwarcie, nowy impuls, ale nie rozpoczynanie wojny. Nie wyobrażamy sobie tego, by nie było oddziałów ostrych zarówno w Nakle, jak i w Szubinie. Mamy jeden szpital w dwóch lokalizacjach, jeden oddział może funkcjonować w dwóch miejscach.
     Starosta nakielski dodał, że zarząd spółki powinien czytelnie przedstawić sytuację radnym i mieszkańcom, ponieważ społeczeństwo ostro reaguje na informacje o zmianach. Władze powiatu zainteresowane są dostępem wszystkich mieszkańców do wysokiej jakości usług medycznych.
     Przewodniczący komisji zdrowia, bezpieczeństwa publicznego i ochrony środowiska Rady Powiatu w Nakle Ignacy Pogodziński uspokaja i mówi, że zmiany, jakie proponuje zarząd spółki, związane są ze zmianami w służbie zdrowia. W czerwcu szpital wejdzie do tzw. sieci szpitali. Od początku października będą nowe kontrakty. Pieniędzy nie będzie rozdzielał Narodowy Fundusz Zdrowia, którego nie będzie, w związku z tym szpital nie wie, ile dostanie środków. Mając w perspektywie kilka niewiadomych, zarząd opracował trzy warianty zmian i jeden z nich przewiduje przeniesienie chirurgii i ortopedii do Szubina, a do Nakła oddziałów interny. Zdaniem Ignacego Pogodzińskiego, należy powrócić do umowy z 2007 roku, w której powiat nakielski i Grupa Nowy Szpital ustaliły zasady, na jakich lecznica w Nakle i Szubinie będzie funkcjonować. To jest klucz do rozwiązania problemu.
     - Zarówno w Nakle, jak i w Szubinie chcemy zwiększać możliwości leczenia i skupić się na jakości opieki nad pacjentami. Propozycja, jaką zarząd szpitala przedstawił Zarządowi Powiatu, powstała po dokładnej analizie liczby obecnie wykonywanych operacji, poziomu kontraktu z NFZ, map potrzeb zdrowotnych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz możliwości pozyskiwania kadry medycznej. Zdaniem zarządu szpitala najbezpieczniej i najkorzystniej dla pacjentów będzie skupić w jednej lokalizacji oddziały zabiegowe, a w drugiej oddział wewnętrzny i opiekę długoterminową - informuje Marta Pióro, rzecznik Grupy Nowy Szpital.
     Wyjaśniła, że zarówno w Nakle, jak i Szubinie pacjenci będą mieli zapewniony dostęp do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych, czy pomocy w przypadkach nagłych zachorowań. Na leczenie szpitalne będą kierowani, tak jak teraz, w zależności od swojego stanu zdrowia do Szubina, Nakła albo innej placówki, która ma możliwości leczenia. Takie rozwiązanie zwiększa szanse na utrzymanie wysokości kontraktu z NFZ na obecnym poziomie, co gwarantuje że pacjenci będą mieli coraz lepszy dostęp do leczenia.
     - Chcemy, żeby szpital dobrze służył pacjentom, wprowadzał nowe metody leczenia, zatrudniał coraz więcej specjalistów, rozwijał się - tak jak miało to miejsce w ostatnich latach. To jest możliwe, jeśli stale będziemy się dostosowywać do oczekiwań pacjentów, poziomu finansowania czy zmian w systemie służby zdrowia. Jeśli utrzymamy dotychczasową formę szpitala, zatrzymamy zmiany w szpitalu, których oczekują pacjenci - podkreśla.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1320 (22/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry