Wodociąg w Nadborowie został wyczyszczony z bakterii coli i wodę z tamtejszych kranów znów można pić bez obaw o zdrowie.

     Od 28 czerwca po południu wodę w sieci publicznej w Nadborowie znów można bezpiecznie używać do celów spożywczych. Przypomnijmy, że od soboty 24 czerwca woda nie była dostarczana do Nadborowa z ujęcia w Gorzycach siecią publiczną. Otóż Sanepid stwierdził obecność na odcinku sieci tylko w Nadborowie bakterie coli pochodzenia niekałowego (nie te najgroźniejsze dla ludzi). Mimo to została wydana wtedy decyzja o zakazie spożywania tej wody. Tadeusz Kosiara, powiatowy inspektor nadzoru sanitarnego, jak również prezes spółki komunalnej Zakład Wodociągów i Kanalizacji WiK w Żninie, Jerzy Mączko wyjaśniali że obecne przepisy zakazują w takich przypadkach spożywania nawet przegotowanej wody. Mimo tego, że normalnie bakterie coli pod wpływem wysokiej temperatury w trakcie gotowania giną.
     Od soboty woda pitna do Nadborowa była dostarczana przez WiK beczkowozem i rozprowadzana wśród mieszkańców w wyznaczonych punktach. Jednocześnie WiK intensywnie czyścił i dezynfekował sieć.
     Od środy 28 czerwca, jak poinformował Jerzy Mączko, woda z kranów w Nadborowie już płynie. Nie udało się zlokalizować źródła zanieczyszczenia. Prezes WiK podkreślił, że wprawdzie istnieje obowiązek instalowania przez odbiorców zaworów antyskażeniowych, ale okazało się w trakcie działań kontrolnych, że nie wszyscy to respektują. Dlatego WiK zamierza wzmocnić egzekucję tego obowiązku.

Karol Gapiński, 29 VI 2017

 

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry