Każdy po 10.000 zł. Dzięki temu entomolog ma sporządzić ekspertyzę, która ma pozwolić skutecznie walczyć z plagą much.

Na wyniki ekspertyzy na pewno będą czekali mieszkańcy Smolar i okolic, którzy na spotkaniu 29 czerwca opowiadali o uciążliwości plagi much fot. Roman Wolek

     Już wkrótce powinno się okazać, czy uda się zażegnać problemy z plagą much w Smolarach (gm. Trzemeszno). Jest to efekt spotkania, o którym już pisaliśmy, jakie odbyło się 29 czerwca w Urzędzie Miejskim w Trzemesznie. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Paweł Hildebrański właściciel fermy norek w tej miejscowości, przedstawiciele instytucji powiatowych i trzemeszeńskiego ratusza oraz mieszkańcy Smolar i okolic.
     Właściciel fermy zapewniał wtedy, że w jego firmie robią więcej niż muszą, aby zapobiegać ewentualnym problemom z muchami i ponoszą duże nakłady finansowe, żeby ich nie było. Stwierdził, że muchy raczej przylatują na teren jego fermy.
     Gościem zebrania była dr Agata Piekarska z Gorzowa Wlkp., entomolog, czyli naukowiec zajmująca się owadami. Jak zapowiedziała, musiałaby wykonać badania tam, gdzie występuje uciążliwość much, u mieszkańców, jak i w potencjalnych źródłach owadów, czyli w fermie norek i gospodarstwach. Wtedy byłoby wiadomo, jakie muchy występują w Smolarach, skąd one pochodzą oraz jak można sobie z nimi poradzić.
     Danuta Winiarska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie, Dariusz Nowaczyk z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gnieźnie oraz wiceburmistrz Dariusz Jankowski zgodnie przyznali, że nie mają możliwości, aby walczyć z problemem gnębiącym mieszkańców Smolar i okolic.
     - Wszystkie podmioty państwa zawiodły. Żadna instytucja nie poczuwa się do rozwiązania problemu - mówiła podczas czerwcowego zebrania Agata Piekarska i dodała, że przechodziła to już w innych miejscach. Zapewniała, że próbuje znaleźć odpowiedź, dlaczego instytucje państwowe nie potrafią sobie poradzić z tym problemem, gdyż muchy występują w pobliżu ludzi, więc powinny być wszczęte jakieś procedury, a takich procedur jednak nie ma.
     W wyniku tego zebrania udało się jednak poczynić konkretne ustalenia. Entomolog Agata Piekarska ma przeprowadzić ekspertyzę pozwalającą stwierdzić, jaki rodzaj much występuje w Smolarach oraz skąd pochodzą i jak można z nimi skutecznie walczyć. Koszt sporządzenia ekspertyzy to 20.000 zł. Urząd Miejski Trzemeszna i właściciel fermy norek w Smolarach zawarli porozumienie, na mocy którego obydwie strony mają ponieść równy koszt sporządzenia tych badań, a więc po 10.000 zł.
     Wyniki ekspertyzy mają być znane do 15 sierpnia.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1327 (29/2017)

Inne teksty na ten temat:

Muchy atakują, jak ptaki z filmu Hitchcocka

Instytucje i samorząd bezsilne wobec plagi much

Wyniki badań utajnione

Muchy gnębiące mieszkańców pochodzą z fermy norek

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry