Mieszkańcy nie mogą na razie poznać efektów prac entomolog badającej sprawę plagi much w Smolarach.

Sprawa much nękających mieszkańców Smolar i okolic ma zostać wyjaśniona dopiero gdy wyrażą na to zgodę trzemeszeńscy urzędnicy fot. Roman Wolek
Sprawa much nękających mieszkańców Smolar i okolic ma zostać wyjaśniona dopiero gdy wyrażą na to zgodę trzemeszeńscy urzędnicy fot. Roman Wolek

     Do trzemeszeńskiego ratusza kilka dni temu dotarła analiza wykonana przez entomolog Agatę Piekarską z Gorzowa Wlkp. dotycząca plagi much w Smolarach (gm. Trzemeszno).
     Opracowanie to miało pozwolić stwierdzić, jaki rodzaj much występuje w Smolarach oraz skąd pochodzą i jak można z nimi skutecznie walczyć. Koszt sporządzenia ekspertyzy to 20.000 zł. Urząd Miejski Trzemeszna i właściciel fermy norek w Smolarach zawarli porozumienie, na mocy którego obydwie strony mają ponieść równy koszt sporządzenia tych badań, a więc po 10.000 zł.
     Jednak - jak się okazuje - wyniki przeprowadzonych badań pozostają na razie tajemnicą. O efekty prac pytaliśmy Agatę Piekarską w połowie sierpnia. Otrzymaliśmy wtedy zapewnienie, że odpowiedzi na zadane pytania otrzymamy po oddaniu opracowania dla gminy, które nastąpi do 25 sierpnia. Jednak, gdy po 25 sierpnia ponowiliśmy swoje pytania do Agaty Piekarskiej, nie otrzymaliśmy na nie żadnej odpowiedzi. Jak przekazał zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, zapoznanie się z przekazanym do Urzędu Miejskiego opracowanie na razie nie jest możliwe.
     Wyjaśnił, że przekazana dokumentacja musi zostać najpierw przeanalizowana w Urzędzie.
     Do tematu wrócimy w Pałukach.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1333 (35/2017)

Inne teksty na ten temat:

Muchy atakują, jak ptaki z filmu Hitchcocka

Instytucje i samorząd bezsilne wobec plagi much

Zapłacą właściciel fermy i gmina

Muchy gnębiące mieszkańców pochodzą z fermy norek

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry