Wiceburmistrz Dariusz Jankowski nie zgadza się z zarzutami trzemeszeńskich lekarzy o braku zainteresowania Urzędu Miejskiego budynkiem przychodni i zapowiada działania w celu ochrony tego obiektu.

     15 września wiceburmistrz Dariusz Jankowski odpowiedział na pismo kierownika NZOZ Zdrowie Edwarda Załęskiego skierowane do Urzędu Miejskiego krótko po próbie podpalenia budynku przychodni lekarskiej przy ul. Langiewicza. Do zdarzenia doszło w nocy z 30 na 31 sierpnia. Jak już informowaliśmy w poprzednim numerze, policja ustaliła sprawcę tego zdarzenia. Okazał się nim 47-letni Tomasz C.
     Lekarze z zajmującej dużą część należącego do gminy obiektu przychodni NZOZ Zdrowie są przekonani, że niewiele brakowało, aby budynek przychodni został spalony. Twierdzą, że próba podpalenia to efekt dotychczasowego braku właściwego dozoru i tolerowania karygodnych zachowań w pobliżu budynku przychodni.
     Edward Załęski w piśmie do burmistrza i Rady Miejskiej zwrócił się z żądaniem podjęcia natychmiastowych działań.
     W imieniu NZOZ Zdrowie wnioskował o zapewnienie ochrony obiektu przez firmę ochroniarską, zawieszenie koncesji na sprzedaż alkoholu całodobowemu sklepowi spożywczemu w okolicy przychodni, założenie monitoringu i oświetlenia otoczenia przychodni, a także o zamykanie ogrodzenia na noc.
     Brak skutecznych interwencji w tej sprawie to ciche przyzwalanie na taką sytuację. Wiceburmistrz jako osoba odpowiedzialna za przychodnię nie interesował się sprawą. Działania policji nie przyniosły pozytywnego skutku. Sprawcy czują się coraz bardziej bezkarni - argumentował w swoim piśmie kierownik NZOZ Zdrowie prosząc, aby sprawę tę potraktowano w końcu poważnie.
     W swojej odpowiedzi wiceburmistrz Dariusz Jankowski zapewnił, że w ramach czynności zarządzania obiektem przychodni Urząd Miejski od dłuższego czasu rozważa wdrożenie szeregu działań mających na celu w szczególności ograniczenie dostępu na teren przychodni osób trzecich.
     Planowane jest zamykanie terenu przychodni, a od strony ul. Kopernika ma zostać wykonana przesuwana brama wjazdowa.
     Rozważane jest zainstalowanie stacjonarnych kamer w kierunku obydwóch wejść do budynku. Podjęto również rozmowy z firmą ochroniarską Odys w kierunku objęcia terenu przychodni dodatkowym monitoringiem oraz ochroną prewencyjną i interwencyjną.
     Dodatkowo wdrożono także czynności w zakresie zmiany usytuowania kamery obrotowej. Dla lepszego monitorowania obiektu przychodni i terenu przyległego kamera zostanie usytuowana na wolno stojącym słupie od strony ulicy Kopernika.
     Jeżeli chodzi o supozycje i oskarżenia zawarte w piśmie, zarzucające brak zainteresowania sprawą oraz przyzwalanie na akty wandalizmu, to nie znajdują one żadnego potwierdzenia w faktach. Formułowanie zaś zarzutów jako rzekome tolerowanie jest tendencyjne i obraźliwe. Osobiście o fakcie próby podpalenia dowiedziałem się dopiero w poniedziałek 4.09.2017 r., a pracownicy Urzędu Miejskiego w piątek 1.09.2017 r., czyli kilka dni po zdarzeniu. Zarzut braku zainteresowania sprawą jest kompletnie bezpodstawny i powodowany pobudkami osobistymi. W kontekście powyższego atak na Urząd Miejski i personalnie na moją osobę jest niezrozumiały i absolutnie nie służy wzajemnym, partnerskim relacjom, które powinny być standardem w relacjach Gminy z takim podmiotem jak NZOZ - napisał w swojej odpowiedzi zastępca burmistrza.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1336 (38/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry