W najbliższą niedzielę o 8.00 rano świąteczną i nocną opiekę medyczną przejmie Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie. Po poradę lekarską, zamiast do Epoki, trzeba będzie zgłaszać się w budynku szpitalnych poradni specjalistycznych. Nocna i świąteczna opieka medyczna w Barcinie będzie funkcjonować jak dotychczas. W Szubinie opieka ta będzie odbywała się nadal w szpitalu, choć otrzymał on finansowanie tylko na jeden POZ.

    W związku z reformą służby zdrowia od 1 października Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie będzie pełnić dyżury w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Jak poinformował dr Tomasz Zwolenkiewicz, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Pałuckim Centrum Zdrowia, jeszcze do 8.00 rano w najbliższą niedzielę nocną i świąteczną opiekę medyczną pełnić będzie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żninie Epoka. Od 8.00 dyżury w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej zacznie pełnić Pałuckie Centrum Zdrowia.
     INNE MIEJSCE, CI SAMI LEKARZE
     - Opieka będzie świadczona w budynku, w którym znajdują się poradnie specjalistyczne - mówi dr Tomasz Zwolenkiewicz. I dodaje, że poza lokalizacją świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w zasadzie nic się nie zmienią. Dyżury będą pełnić ci sami lekarze i pielęgniarki, którzy wcześniej udzielali pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej w Epoce. Dojdzie też kilku nowych lekarzy.
     - Dla pacjentów zmieni się tylko lokalizacja i numer telefonu - zapewnia zastępca dyrektora do spraw medycznych. Nowy numer, pod który będzie można dzwonić, to 52-303-13-42.
     Tomasz Zwolenkiewicz przypomina, że dyżury w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej świadczone są w przypadku nagłych zachorowań, żeby pacjenci mogli uzyskać pomoc doraźną do czasu podjęcia leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni, do której dany pacjent należy. - Wszystkie zachorowania będą załatwiane przez lekarzy dyżurujących w ramach nocnej i świątecznej pomocy, natomiast wszelkie urazy będą leczone na szpitalnym oddziale ratunkowym - wyjaśnia doktor. I dodaje, że zapewne będzie dochodzić do przypadków, kiedy pacjenci ze szpitalnego oddziału ratunkowego będą odsyłani do poradni i na odwrót. Jak dotąd na szpitalny oddział ratunkowy zgłaszało się wielu pacjentów kwalifikujących się do udzielenia pomocy przez lekarza pełniącego dyżur w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Takiego pacjenta nie będzie teraz trzeba odsyłać do Epoki, tylko zostanie skierowany do szpitalnej poradni.
     W SOBOTY W EPOCE TYLKO SPECJALIŚCI
     Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Epoka w Żninie Piotr Chodkiewicz wyjaśnia, że na zmianę lokalizacji świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej nie miał żadnego wpływu, ponieważ wynika to z reformy służby zdrowia. Od 1 października Epoka będzie czynna do 21.00. Dla pacjentów korzystających ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej przychodnia czynna będzie do 18.00, a w zależności od potrzeb (przy dużej liczbie zachorowań) o godzinę dłużej. Po zakończeniu w danym dniu pracy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w Epoce pacjent (od 1 października) nie otrzyma już pomocy w przychodni, tylko będzie musiał zgłosić się na dyżur w ramach nocnej opieki medycznej do poradni specjalistycznej w szpitalu. Podobnie będzie w soboty, niedziele i święta. Jak mówi Piotr Chodkiewicz, w soboty Epoka będzie otwarta, ale będą w tym dniu pracować tylko lekarze specjaliści, m.in. stomatolodzy i alergolog. Wszelkie zabiegi pielęgniarskie po 18.00 również będą świadczone w szpitalu.
     - Będą też w soboty przyjęcia w ramach funduszu, ale nie będzie to podstawowa opieka zdrowotna - podkreśla Piotr Chodkiewicz.
     Dyżury w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej Epoka świadczyła od kilkunastu lat. - Próbowałem uzgodnić ze szpitalem, żeby te dyżury były u nas, ale z różnych przyczyn to się nie udało - wyjaśnia dyrektor. I dodaje: - My się do tego już przyzwyczailiśmy. Było to poukładane i funkcjonowało dobrze.
     Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej nie wiążą się ze zwolnieniami w Epoce. Piotr Chodkiewicz wyjaśnia, że lekarze, którzy sprawowali nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, byli zakontraktowani wyłącznie na dyżury. Jedynie personel pielęgniarski nie będzie miał dodatkowych zajęć w ramach dyżurów. Po zmianach cała stała kadra Epoki będzie w dalszym ciągu pracować bez zmian.
     DOCENIAJĄ I DZIĘKUJĄ ZA WIELOLETNIĄ TROSKĘ
     Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy Elżbieta Kasprowicz poinformowała Piotra Chodkiewicza, że prowadzona przez Epokę działalność w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ze względu na wejście w życie ustawy sieciowej powoduje konieczność zakończenia dotychczasowej umowy z dniem zrealizowania ostatniego dyżuru trwającego od 18.00 30 września do 8.00 1 października.
     Jednocześnie proszę o przyjęcie podziękowań za wieloletni trud i wysiłek na rzecz chorych pacjentów. Państwa wieloletnia praca w opiniach podopiecznych była oceniana niezwykle wysoko i świadczy nie tylko o waszej wielkiej trosce o chorych, ale o wysokiej temperaturze moralnej personelu, który nie tylko w nocy, ale we wszystkie dni świąteczne i wolne od pracy, kosztem własnego życia rodzinnego i osobistego, z całym poświęceniem służył chorym (...) - czytamy w piśmie dyrektor Elżbiety Kasprowicz.
     BEZ ZMIAN DO KOŃCA MARCA
     Nocna i świąteczna opieka medyczna w barcińskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej będzie funkcjonować, jak do tej pory.
     - 15 września podpisaliśmy propozycję aneksu o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki nocnej i świątecznej - powiedziała dyrektor SP ZOZ w Barcinie Alicja Wiczewska. - Kontrakt mamy aneksowany na kolejne pół roku, czyli do 31 marca 2018 roku. Co będzie dalej? Tego nie wiemy.
     FINANSOWANIE NA JEDEN POZ
     Nowy Szpital w Nakle i Szubinie nadal będzie świadczył nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla mieszkańców powiatu nakielskiego, w tym gmin Szubin i Kcynia. Placówka znalazła się w tzw. sieci, i tak jak w poprzednich latach, tak i teraz, środki na prowadzenie dyżurów dostała.
     Problem jednak polega na tym, że szpital otrzymał finansowanie nie na dwa POZ, a na jeden. 27 września rozmawialiśmy z prezes Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie Adrianną Nowicką, która zapewniła, że opieka nocna i świąteczna będzie zapewniona, natomiast szpital pracuje nad organizacją dyżurów. Jak one będą wyglądały, na razie nie wiadomo.

Arkadiusz Majszak
Pałuki nr 1337 (39/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry