Chce go uruchomić firma Medycyna Specjalistyczna z Białegostoku. Właściciel firmy prosi gminę o wskazanie oraz wyremontowanie lokalu - firma wyposaży gabinet. Chce także, by radni i gmina pomogli w znalezieniu mieszkania dla młodych lekarzy dentystów po studiach oraz współfinansowanie lekarzom z gminnej kasy opłacenie czynszu i mediów w mieszkaniu. Firma wydzierżawi również dotychczasowy gabinet w szkole podstawowej i uruchomi jedyną w powiecie mogileńskim stomatologię dla dzieci.

Firma Sławomira Suchara z Białegostoku wykorzystuje bierność SPZOZ Mogilno i chce wejść na rynek strzeleński z dwoma kontraktami stomatologicznymi, finansowanymi przez NFZ fot. Magdalena Lachowicz
Firma Sławomira Suchara z Białegostoku wykorzystuje bierność SPZOZ Mogilno i chce wejść na rynek strzeleński z dwoma kontraktami stomatologicznymi, finansowanymi przez NFZ fot. Magdalena Lachowicz

     JEDEN NA KASĘ CHORYCH
     Od 1 lipca w Strzelnie funkcjonuje tylko jeden gabinet stomatologiczny, gdzie usługi dentystyczne finansowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieści się w Przychodni Rejonowej przy szpitalu. Wcześniej działały jeszcze dwa inne punkty, finansowane przez NFZ. Jeden w Szkole Podstawowej, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, lekarz obecnie jest na zwolnieniu chorobowym. Drugi prywatny gabinet mieścił się przy ul. Kościuszki, jednak nie świadczy już usług stomatologicznych na tzw. kasę chorych.
     CHCE OTWORZYĆ DWA GABINETY
     Inwestowaniem w Strzelnie na rynku stomatologicznym zainteresowana jest firma Medycyna Specjalistyczna z Białegostoku. Jej właściciel Sławomir Suchar spotkał się z radnymi podczas wrześniowych komisji Rady Miejskiej. Zapewnił, że jest po rozmowach z NFZ i fundusz wyraził wstępnie zgodę na ogłoszenie konkursu na stomatologię dzieci, a także na leczenie stomatologiczne dorosłych (powyżej 18 roku życia) - z uwagi głównie na to, że właśnie usługi stomatologiczne są szczególnie niedoszacowane w gminie Strzelno. Zwrócił uwagę, że gmina Mogilno - dwa razy większa od gminy Strzelno - ma aż cztery placówki w zakresie stomatologii, trzy w Mogilnie i jedną w Marcinkowie. - To pokazuje skalę niedoszacowania i jakie macie braki kadrowe w zakresie stomatologii - tłumaczył radnym Sławomir Suchar.
     DLA DZIECI W SZKOLE
     Jeżeli chodzi o stomatologię dla dzieci, po wstępnych rozmowach, burmistrz Ewaryst Matczak zgodził się na wydzierżawienie firmie na okres do końca roku szkolnego gabinetu w szkole podstawowej. Sławomir Suchar zaznaczył, że urzędująca tam dotychczas pani stomatolog zgodziła się także na podnajem jego firmie urządzeń, które znajdują się w gabinecie. Jeżeli uda się sfinalizować otwarcie gabinetu, będzie to jedyny kontrakt na stomatologię dziecięcą w całym powiecie mogileńskim.
     Jednak firma nie może w szkole, w czasie nauki, przyjmować osób dorosłych. Na dzień dzisiejszy dyrektor szkoły Mieczysława Staśkowiak wyraziła czasowo zgodę na udostępnienie gabinetu w godzinach popołudniowych na przyjmowanie dorosłych pacjentów. Dlatego konieczne stało się znalezienie na terenie Strzelna przez firmę innego pomieszczenia na stomatologię ogólną.
     GMINA WSKAZUJE LOKAL W GIMNAZJUM
     Wstępnie burmistrz Matczak zaproponował na drugi gabinet pomieszczenie w budynku Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie przy ul. Gimnazjalnej. Lokalizacja jest o tyle dobra, że do budynku, w którym mieściłby się gabinet jest inne wejście niż do szkoły, jest także osobny parking. Nie byłoby tam żadnych przeszkód w przyjmowaniu dorosłych. Miałby uruchomić swoją działalność od 1 lutego 2018 r.
     Firma z Białegostoku zaproponowała jednak burmistrzowi Matczakowi konkretny podział kosztów, związany z przygotowaniem gabinetu. Gmina miałaby wyremontować pomieszczenie zgodnie z wymogami w zakresie przestrzennym i instalacyjnym, natomiast firma wyposażyłaby je w odpowiedni sprzęt.
     Radną Irenę Mohylowską interesowały koszty, jakie miałaby ponieść gmina. Byłoby to około 50.000 zł. Pomieszczenie trzeba przygotować pod względem sanitarno - przestrzennym. Najwięcej kosztów to przygotowanie sterylizatorni, żeby nie wozić narzędzi do szpitala np. w Inowrocławiu. Do tego trzeba przygotować poczekalnię. - To jest medycyna, więc musi być zachowany jakiś standard - mówi Sławomir Suchar. Natomiast firma na wyposażenie gabinetu wydałaby około 100.000 zł. Są to koszty wyposażenia całej linii sterylizacyjnej, a sprzęt jak zapewnił właściciel firmy będzie polski, a nie sprowadzany z Chin. Natomiast końcówki np. unitów stomatologicznych będą japońskie.
     Burmistrz Matczak tłumaczył, że znalezienie 50.000 zł w budżecie wiązałoby się ze zdjęciem którejś z inwestycji.
     ZAPEWNIĆ MIESZKANIA DLA LEKARZY
     Sławomir Suchar zwrócił się też do radnych o pomoc w znalezieniu mieszkania z przeznaczeniem dla młodych lekarzy po studiach. - Skoro skierujemy tutaj lekarza, to z zamiarem, żeby on tutaj został. Dlatego ważne jest, by zapewnić na terenie gminy warunki lokalowe. Czy byłaby możliwość współfinansowania czynszu z mediami włącznie? - pytał radnych. Jego zdaniem pozwoli lekarzom na skupieniu się na pracy zawodowej i zapewni komfort dotarcia do miejsca pracy.
     Radni sceptycznie nastawieni byli do tej propozycji. Ich zdaniem, choć dofinansowanie nowego gabinetu jest w miarę logiczne, to zupełnie nie rozumieją dlaczego gmina miałby szukać mieszkania lekarzowi, który poza świadczeniami na tzw. kasę chorych, czyli finansowanym przez NFZ prowadziłby też praktykę prywatną. - Dlaczego mielibyśmy finansować mieszkanie komuś, kto prowadził będzie prywatną praktykę lekarską - pytali radni. Ponadto radni z komisji mieszkaniowej stwierdzili, że nie ma wolnych mieszkań komunalnych. - Będzie dodatkowy lokal na ul. Gimnazjalnej, ale dopiero po remoncie tej kamienicy po pożarze - wtrącił burmistrz.
     Radni stwierdzili, że jest wiele mieszkań wolnych na rynku wtórnym, więc firma może wynająć takie mieszkanie dla stomatologa. Ich zdaniem skoro lekarz będzie prowadził też praktykę prywatną, to będzie w stanie sam opłacić wynajem mieszkania. Obiecali jednak rozejrzeć się na rynku mieszkań i poinformować, gdzie ewentualnie można wynająć mieszkanie dla stomatologa.
     1 ZĄB - 544 PACJENTÓW
     Sławomir Suchar przedstawił także radnym warunki kontraktu, które jego zdaniem są obiecujące. W ramach tylko jednego pełnego kontraktu z NFZ (12 tys. punktów przeliczeniowych miesięcznie) będzie mógł wykonać nieodpłatne wypełnienia zębów tzw. plomby - 44 pkt za leczenie próchnicy powierzchniowej za każdy ząb i odbudowa ubytku na jednej powierzchni dla 272 pacjentów miesięcznie. W przypadku powstania drugiego gabinetu (z pomocą gminy w gimnazjum) obiecał bezzwłocznie podjąć starania o uzyskanie dwóch pełnych kontraktów (24 tys. punktów miesięcznie), co umożliwiłoby nieodpłatne wypełnienie ubytków dla 544 pacjentów w skali jednego miesiąca. Mowa jest o jednym wypełnieniu, jeżeli ktoś ma więcej ubytków, to ta pula się zmniejsza.
     WYKORZYSTAŁ BIERNOŚĆ SPZOZ
     Radny Piotr Dubicki stwierdził, że słuchając wypowiedzi właściciela firmy miał wrażenie, jakby oglądał słynny serial telewizyjny o najwspanialszym szpitalu w Leśnej Górze. - Odbiega to zupełnie od rzeczywistości, którą tutaj mamy na co dzień. Albo władze szpitala w Mogilnie są nieudolne, albo robią to nam złośliwie, bo nie wiem skąd to wynika. Skąd nagle NFZ ma pieniądze? - pytał radny.
     Według Sławomira Suchara analiza jest prosta. Do 30 czerwca tego roku były trzy etaty stomatologiczne finansowane z NFZ, teraz jest jeden w SPZOZ. - Gmina liczy 12 tys. mieszkańców, jest odpowiednia pula, którą może lekarz otrzymać w kontrakcie, skoro wykruszyli się dwaj lekarze, to te punkty można teraz rozdysponować - mówił Sławomir Suchar. Dodał też, że gdyby nie miał zapewnień z NFZ, to by wcale na spotkanie z radnymi nie przyjeżdżał, bo nie miałoby to sensu. Stwierdził też, że w SPZOZ istnieje kłopot z usługami stomatologicznymi tylko dlatego, że nie ma chętnych lekarzy, albo są to już starsze osoby.
     - Czyli wykorzystał pan to, czego nie wykorzystała dyrekcja SPZOZ? - pytał radny Dubicki.
     - Tak można powiedzieć - odpowiedział Sławomir Suchar.
     ZŁOŻYLI DOKUMENTY
     W związku z tym, że sprawa nowego gabinetu jest otwarta i radni byli zainteresowani działalnością stomatologiczną w mieście, firma Sławomira Suchara złożyła dokumenty w NFZ i czeka na odpowiedź w sprawie dodatkowego konkursu na usługi stomatologiczne.

Magdalena Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1340 (42/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry