Plan na 2018 rok: HPV, a być może i przeciw pneumokokom.

     Podczas sesji Rady Miejskiej w Janowcu radny Marek Ryska wnioskował o sfinansowanie z budżetu gminy szczepień dla dzieci przeciwko pneumokokom. Za przykład podawał m.in  samorząd Kcyni, który na ten cel pozyskał z Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie w kwocie około 5.000 zł, drugie tyle samorządy dokładają z własnego budżetu. - Celem tego programu jest zapobieganie inwazyjnej chorobie pneumokokowej, która może powodować ciężkie choroby inwazyjne takie, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc wywołane przez bakterie. Szczepienia przeciwko pneumokokom zalecane są przez ekspertów, ale nie refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przez państwo, co oznacza, że rodzice, którzy chcą zaszczepić dziecko, sami muszą ponieść koszt szczepionki, który wynosi ponad 300 zł. Program obejmuje dzieci od 24. do 36. miesiąca, ponieważ w tym okresie ta szczepionka jest najbardziej skuteczna. Byłaby to szansa na bezpłatne zaszczepienie dzieci z terenu naszej gminy urodzonych przed 1 stycznia 2017 roku, bo od tego roku takie szczepienia są bezpłatne. Szczepionka przeciwko pneumokokom od 2017 roku jest szczepionką obowiązkową, a nie zalecaną - tłumaczył na sesji radny Marek Ryska.

     Zgodnie z zapewnieniami na sesji wniosek radnego trafił na komisję oświaty, kultury, zdrowia i opieki społecznej.

     - Programy zdrowotne w Urzędzie Marszałkowskim ruszają wraz z nowym rokiem z 50% dofinansowaniem, opinia radnych jest pozytywna dla przystąpienia do tych programów. Czekamy na ogłoszenie konkursów przez Urząd Marszałkowski, na tę chwilę gmina razem z powiatem żnińskim zgłosiła się do programu szczepień HPV zapobiegającego rakowi szyjki macicy i jeśli nie uda się nam zaistnieć w tym programie, to będziemy próbowali uczestniczyć w innym, być może właśnie program proponowany przez radnego. Jeśli będzie konkurs ogłoszony to do niego przystąpimy - zapewnił burmistrz Maciej Sobczak.

     Włodarz zapewnił, że gmina przystępuje co roku do realizacji różnych programów, w tym roku jest to WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B i C.

     Burmistrz wymieniał też programy prozdrowotne z poprzednich lat, jak chociażby walkę z otyłością u dzieci. - Rodzice chcieli w tym programie uczestniczyć, ale też z ich strony powstawała największa blokada, bo trudno było im przełamać barierę. Rodzic przy dziecku z otyłością musiał się zaangażować, przestrzegać diety przekazywanej przez dietetyków i zasad zdrowego odżywiania, a rezultaty tego było różne, włącznie z takim, że wracając z konsultacji z dietetykiem w drodze do domu nakupował chipsów i innych niezdrowych przysmaków - podkreślał włodarz.

     Z zadowoleniem zapewnił, że gmina Janowiec nie ma problemu unikania ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego, co jest często podawane jako podstawa otyłości u dzieci czy młodzieży. - Robiliśmy analizę z dyrektorami szkół i stwierdzamy, że u nas nie ma takiego  problemu, by dzieciaki nie chciały ćwiczyć na wf.  Jeżeli ktoś już nie ćwiczy, to jest to zwolnienie lekarskie faktycznie na skutek kontuzji czy choroby i są to zazwyczaj dwie czy trzy lekce, a nie zwolnienia na pół roku z racji, że dziecku nie chce się ćwiczyć - zapewnia Maciej Sobczak.

     Burmistrz przyznał, że fakt, iż uczniowie chodzą na zajęcia z wychowania fizycznego jest zasługą nauczycieli tego przedmiotu, którzy potrafią dobrać ćwiczenia do predyspozycji uczniów.

Sylwia Wysocka, 23 XI 2017

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry