Policjanci ze Żnina apelują o ostrożność i rozwagę podczas wchodzenia na zamarznięte stawy i jeziora. W wielu miejscach mogą znajdować się przeręble.

Poniżej publikujemy rady policjantów jak należy zachować się w sytuacji, kiedy załamie się lód i w sytuacji, kiedy zauważymy tonącego.
W przypadku załamania się lodu postaraj się zachować spokój. Spróbuj wczołgać się na lodową powierzchnię i wzywaj pomocy.
Gdy zauważysz tonącego:
- nie biegnij w jego kierunku, gdyż pod tobą też może załamać się lód,
- nie podchodź do przerębla w postawie wyprostowanej – to zwiększa punktowy nacisk na taflę lodową. Najlepiej spróbować „podczołgać się do tonącego",
- jeśli nie masz do dyspozycji liny, możesz skorzystać z długiego szalika bądź gałęzi i staraj się drugi koniec rzucić tonącemu,
- jeśli sam nie jesteś w stanie udzielić pomocy, natychmiast poinformuj o zaistniałej sytuacji jednostkę policji lub straży pożarnej,
- po wyciągnięciu pokrzywdzonego z wody należy go okryć czymś ciepłym. Jeśli nie masz koca, może to być płaszcz lub kurtka. Przetransportuj taką osobą jak najszybciej do ciepłego pomieszczenia. Pamiętaj, że zakazane jest polewanie ciepłą wodą, które może wywołać szok termiczny.
Co ważne - idąc po lodzie, uderzaj w niego co pewien czas. Gdy pokrywa lodowa trzeszczy lub pęka – wycofaj się tą samą drogą.

     Stawy i jeziora w powiecie żnińskim po ostatnich mrozach cały czas pokryte są lodową taflą. Oprócz wędkarzy na lód chętnie wchodzą również miłośnicy jazdy na łyżwach. Mł. asp. Wioleta Burzych, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Żninie zwraca uwagę, że należy pamiętać, iż lekkomyślne i nieprzemyślane korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie.
     - Dlatego też warto kontrolować, gdzie bawią się nasze dzieci, wyczulić je na niebezpieczeństwa, jakie niesie zabawa na zamarzniętych stawach czy jeziorach. Warto również sprawdzić, czy będąc potrafiły wezwać pomoc w razie potrzeby - podkreśla Wioleta Burzych.
     Zanim zdecydujemy się wejść na lód, powinniśmy zastosować się do kilku porad: pozostawić rodzinie informację dokąd się udajemy oraz o zaplanowanym czasie powrotu, na lód należy wybierać się w towarzystwie, najlepiej osoby, na której można polegać w trudnej sytuacji. Poza tym jeśli nie mamy pewności czy lód jest odpowiednio wytrzymały, należy zabrać ze sobą długą linę. Dzięki niej możesz związać się z osobą towarzyszącą, co pomoże przy udzieleniu pomocy w przypadku załamania się lodu.
     Policjanci apelują, że w sytuacji, kiedy zauważymy, że ktoś wpadł pod lód, natychmiast należy wezwać pomoc.

Arkadiusz Majszak, 7 III 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry