Mieszkańcy gminy Szubin w nadchodzący weekend mogą podpisywać się pod sprzeciwem dotyczącym likwidacji z dniem 1 grudnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie.

- "Dzisiaj jest likwidacja pomocy nocno-świątecznej, a za chwilę może być likwidacja oddziału albo szpitala i nikt nas nie będzie pytał" - mówił radny Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński fot. Remigiusz Konieczka
- "Dzisiaj jest likwidacja pomocy nocno-świątecznej, a za chwilę może być likwidacja oddziału albo szpitala i nikt nas nie będzie pytał" - mówił radny Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński fot. Remigiusz Konieczka

     W czwartkowe popołudnie (21 listopada) radny Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński i przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Miejskiej w Szubinie Karolina Domżała-Kaczmarek spotkali się z szubińskimi seniorami. Przedstawili im sytuację związaną z likwidacją nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalu w Szubinie. 

     Przypomnieli, że dzień wcześniej (w środę 20 listopada) w Nakle na przystani odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych powiatu nakielskiego i gminy Szubin z kierownictwem spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie. Na tym spotkaniu prezes spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie miała przyznać, że likwidacja nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie nastąpi.

     - Została podjęta decyzja bez konsultacji, bez rozmowy z samorządem, który odpowiada za to - mówił na czwartkowym spotkaniu Zbigniew Sabaciński. - Zadaliśmy pani prezes pytanie, czy jest ta decyzja, czy jej nie ma. Pani prezes odpowiedziała, że jest, ale tak naprawdę została podjęta w październiku, tylko kręcili. Nie wiem dlaczego, może żebyśmy się nie dowiedzieli? W związku z tym będziemy protestować. Będziemy odnosić się do tego, co zostało zrobione, a zostało zrobione w sposób bezczelny, z brakiem uszanowania samorządu i tych, którzy reprezentują naszych mieszkańców. Powiedziałem na tym spotkaniu, że zachowują się tak, jakby zarządzali swoim prywatnym folwarkiem. Jeżeli samorząd jest niepotrzebny, to można sobie zarządzać, ale dla mnie z dniem dzisiejszym, to tracą wiarygodność. Dzisiaj jest likwidacja pomocy nocno-świątecznej, a za chwilę może być likwidacja oddziału albo szpitala i nikt nas nie będzie pytał

     Zbigniew Sabaciński podkreślił, że to dotyczy nie tylko mieszkańców Szubina i Kcyni. Likwidacja POZN dotknie wszystkich mieszkańców. Opieka dzienna w ramach świadczeń POZ świadczona jest przez kilka podmiotów w kilku gminach. Teraz jeden lekarz ma odpowiadać za teren zamieszkały przez ponad 80.000 mieszkańców. Karolina Domżała-Kaczmarek powiedziała, że w Nakle na jeden dyżur z terenu gmin Nakło, Mrocza, Sadki przyjeżdża 60 pacjentów. I teraz z terenu gmin Szubin i Kcynia przyjedzie na dyżur kolejne 60 osób. 

     - To jest 120 osób i ten jeden lekarz ma obsłużyć na miejscu 120 pacjentów i jeszcze świadczyć usługi na wyjazdach, a w międzyczasie udzielać porad telefonicznie. Jest to niemożliwe - mówiła Karolina Domżała-Kaczmarek, która odczytała treść sprzeciwu: My pacjenci i mieszkańcy miasta i gminy Szubin, gminy Kcynia oraz miejscowości ościennych wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planowanych przez Zarząd Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie zmian, w efekcie których z dniem 1 grudnia 2019 roku nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie będzie świadczona w szpitalu w Szubinie, tylko w miejscu oddalonym od naszych domów o kilkadziesiąt kilometrów (w Nakle nad Notecią). Brak całodobowych dyżurów medycznych w szpitalu w Szubinie drastycznie zmniejszy poczucie bezpieczeństwa pacjentów i mieszkańców, wymusi poniesienie dodatkowych kosztów związanych z dojazdem, wydłuży czas otrzymania pomocy medycznej, co stoi w wyraźnej sprzeczności z zasadą równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na tablicy informacyjnej jednego z oddziałów w Szubinie można przeczytać: "Pacjent jest dla nas najważniejszy, jego zdrowie i zadowolenie są naszym celem". Czy oby na pewno?

     Zbigniew Sabaciński i Karolina Domżała-Kaczmarek poprosili seniorów o pomoc w zbieraniu podpisów, jednocześnie zwrócili uwagę na konieczność zachowania ostrożności w gromadzeniu i przechowywaniu danych osobowych. Podpisy mają być zbierane przed i po mszach świętych w kościołach w najbliższą sobotę i niedzielę (23-24 listopada). Podpisy pod sprzeciwem mają też zbierać sołtysi z terenu gminy Szubin. 

     Grupie Nowy Szpital zadaliśmy pytania dotyczące tego, czy spółka Nowy Szpital w Nakle i Szubinie zamierza przeprowadzić akcję informującą pacjentów o zmianach? Jak będzie teraz wyglądała POZN na terenie powiatu nakielskiego? Czy na dyżurze w Nakle będzie jeden lekarz czy więcej? Ile tam będzie pielęgniarek? Na jaką pomoc mogą liczyć pacjenci? Czy pacjenci z Szubina będą od razu "odsyłani" do Nakła bez wstępnego rozpoznania? Co tak naprawdę mają robić dotychczasowi pacjenci POZN w Szubinie, czy od razu jechać do Nakła, Żnina, Bydgoszczy, czy jednak kierować się na tzw. pogotowie w Szubinie? Jakie są dokładnie powody likwidacji POZN w Szubinie? 

     Odpowiedzi, jeśli nadejdą, zamieścimy w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki w czwartek, 28 listopada. Film ze spotkania w zakładce Filmy.

Remigiusz Konieczka, 22 XI 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry