Rada Powiatu w Nakle jednogłośnie podjęła stanowisko sprzeciwiające się planom likwidacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalu w Szubinie. Dyskusja zaczęła się od problemu dyżurów a skończyła na problemach polskie służby zdrowia w ogóle.

Przewodniczący Radu Powiatu w Nakle Zbigniew Sabaciński odczytuje treść stanowiska fot. Remigiusz Konieczka
Przewodniczący Radu Powiatu w Nakle Zbigniew Sabaciński odczytuje treść stanowiska fot. Remigiusz Konieczka

     Stanowisko i dyskusja zostały wprowadzone na sesję Rady Powiatu na wniosek radnej Beaty Danielewskiej-Szymczak. Na początku przewodniczący Rady Powiatu, reprezentujący gminę Szubin Zbigniew Sabaciński oraz Karolina Domżała-Kaczmarek, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej wręczyli staroście Tadeuszowi Sobolowi paczkę z niemal 6,5 tys. podpisów, jakie zostały zebrane przez 5 dni na terenie gminy Szubin. Podpisy zbierali mieszkańcy zrzeszeni w stowarzyszeniach i organizacjach, przewodniczący zarządów osiedli i sołtysi. 

     Podczas debaty radni i zaproszeni goście mogli wyrazić swoją opinią na temat planów likwidacji z dniem 1 grudnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie, a pozostawienie jej tylko w szpitalu w Nakle. Była też okazja do zadawania pytań obecnej na sesji prezes Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie. Pytania dotyczyły zapewnienia opieki mieszkańcom w ramach POZN, tego czy pacjenci w szpitalu nie będą wysyłani do Nakła. Największą troskę radni wyrazili w stosunku do najmłodszych pacjentów, bowiem w Nakle nie ma oddziału pediatrycznego. Pytano, kto udzieli pomocy dzieciom w sytuacji gdy nie będzie pediatry. 

     Prezes Adrianna Nowicka zapewniała, że wszyscy pacjenci otrzymają pomoc, że w Szubinie przez całą dobę będą na oddziałach dyżurować lekarze, że pomoc będzie mogła być udzielona również przez izbę przyjęć czy zespół ratowników. Argumentując konieczność likwidacji jednej z dwóch lokalizacji POZN prezes tłumaczyła brakiem lekarzy. Dodała, że nie jest to tylko problem Szubina i Nakła, ale problem ogólnopolski. - Skąd ma wziąć lekarzy, jak ich po prostu nie ma - mówiła.

     Na zakończenie sesji Zbigniew Sabaciński poinformował o złożeniu wniosku do prezesa Grupy Nowy Szpital w Szczecina Marcina Szulwińskiego o odwołanie Adrianny Nowickiej z funkcji prezesa nakielsko-szubińskiej lecznicy.

Remigiusz Konieczka, 28 XI 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry