Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

Mimo że od starosty nakielskiego do kcyńskiego samorządu wpłynęło pismo w sprawie poparcia Rady Powiatu w kwestii utrzymania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szubińskim szpitalu, to radni do tematu podeszli sceptycznie przytaczając przypadki, gdzie już wcześniej z Szubina odesłani zostali do Nakła czy Żnina, bo w Nowym Szpitalu w Szubinie nie było na dyżurze lekarza. Ostateczne stanowisko radni podejmą dziś (28 listopada) podczas sesji Rady Miejskiej.

Jan Kurant apelował do radnych, by przemyśleli sprawę poparcia apelu w sprawie utrzymania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie fot. Sylwia Wysocka
Jan Kurant apelował do radnych, by przemyśleli sprawę poparcia apelu w sprawie utrzymania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie fot. Sylwia Wysocka

     Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej w Kcyni przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant zapoznał radnych z pismem, jakie Tadeusz Sobol, starosta nakielski przesłał do Kcyni, a pochodzi ono od przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Sabacińskiego, w sprawie likwidacji z dniem 1 grudnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalu w Szubinie. Opieka ta dotyczy, jak czytał Jan Kurant, około 21.000 mieszkańców w gminie Szubin i około 12.000 mieszkańców gminy Kcynia. Mieszkańcy ci wyrażają stanowczy sprzeciw wobec zamiaru likwidacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w szpitalu w Szubinie przez zarząd spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie. Nocna i świąteczna opieka m być świadczona w miejscach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od domów mieszkańców gminy Szubin i Kcynia w Nakle - o czym informuje przewodniczący Rady Powiatu w Nakle.

     - Brak całodobowych dyżurów medycznych w szpitalu w Szubinie, drastycznie zmniejszy poczucie bezpieczeństwa pacjentów i mieszkańców - zapewnia przewodniczący Rady Powiatu, który za pośrednictwem starosty wystąpił o zorganizowanie z prezes zarządu spółki Nowy Szpital spotkania z radnymi. Jednak, jak zapewnia Zbigniew Sabaciński, usłyszeli na spotkaniu, że prezes szpitala nie ma obowiązku spotykania się z radnymi, czym zlekceważyła samorządowców w tym powiatowych, odpowiedzialnych za działanie opieki medycznej. Autor pisma skierowanego do kcyńskich samorządowców wyraził przekonanie, że wspólne, partnerskie działanie będzie w stanie rozwiązać zaistniały problem i zapewnić w interesie społecznym dalsze udzielanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie. 

     Radna Magdalena Wyczańska-Jabłkowska zaznaczyła, że generalnie w nagłych przypadkach przyjdzie mieszkańcom dojechać 5 km dalej do Nakła. Natomiast radna Ewa Tomaszek posługując się przypadkiem pogorszenia zdrowia syna zapewniła, że takie założenia już funkcjonują. - Na początku października w sobotę pojechałam z synem na pogotowie do Szubina, w Szubinie powiedzieli nam, że pomocy nie udzielą odsyłając albo do Żnina, albo do Nakła. Pojechaliśmy do Nakła tam na SOR też lekarza nie było, bo pojechał na wizytę domową, więc sprowadzili lekarza z oddziału i on udzielił pomocy. Tak było już na początku października - zapewniła Ewa Tomaszek. Radny Łukasz Szczepański tłumacząc tę sytuację zapewnił, że tak to niestety funkcjonuje, bo nie ma lekarzy. Dlatego Jan Kurant wnioskował, by o tematu podejść na spokojnie, bo szpitale są w okolicy trzy: Szubin, Nakło, Żnin, lekarzy brakuje a pieniędzy też nie ma zbyt wiele. - Mieszkańcy Szubina będą chcieli utrzymać stan posiadania, ale mieszkańcom Kcyni pojechać do Nakła czy Szubina wiele nie czyni, natomiast z Dziewierzewa czy Górek bliżej do Żnina. Prawda jest taka, że jak pojechałem z osobą, która złamała rękę do Szubina to i tak mnie odesłano do Żnina. Całodobową opiekę medyczną zapewniał w Kcyni tylko doktor Panek - mówił Jan Kurant. Zaznaczył, że rozumie to, że każdy chce, ale wiedzą też jaka jest sytuacja.

     Radni zapewniali, że kcyńscy lekarze też sugerują, by jechać prosto do Żnina.

     Przewodniczący Kurant zawnioskował, by do czwartku, czyli do sesji Rady Miejskiej wszyscy radni przemyśleli dogłębnie temat w kwestii poparcia apelu o utrzymanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szubinie zanim podjęta zostanie decyzja czy przedstawione stanowisko zostanie poparte czy też nie w świetle obecnej wiedzy i osobistych doświadczeń z tym związanych.

Sylwia Wysocka, 28 XI 2019

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry