Części do zachodnich maszyn rolniczych - PHU Tomasz Nowak

By pozbyć się koronawirusa, jeśli podejrzewamy, że może znajdować się na przyniesionych do domu zakupach, wystarczy tradycyjne gotowanie w temperaturze 60 stopni przez 30 minut.

     Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował 9 marca stanowisko, że zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że przez żywność możemy zarazić się nowym koronawirusem. Skąd to wiadomo? Koronawirusy były już znane światu dużo wcześniej, a doświadczenia przeprowadzone właśnie na tych już wcześniej znanych potwierdzają tę tezę. Zanim jednak mięso i inne produkty trafią do naszych domów, ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, by żywność nie została zanieczyszczona przez wirusy i bakterie na etapie przygotowania produktu w hurtowniach, jego transportu i sprzedaży w sklepach.
     Koronawirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu, gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury, np. 60 stopni Celsjusza przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2 - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
     Przypomnijmy, że koronawirusem możemy się zarazić bezpośrednio poprzez kontakt z drugim człowiekiem (drogą kropelkową), a także pośrednio przez kontakt np. z zanieczyszczonymi przedmiotami, na których znajduje się wydzielina po kichaniu czy kaszlu chorej osoby.

Damian Stawski, 18 III 2020

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry