W okresie wakacji 2017 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników.

     W województwie kujawsko-pomorskim z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 66 dzieci z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzonych w latach 2002-2010. Turnusy rehabilitacyjne ze schorzeniami układu oddechowego zostaną zorganizowane w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie (od 12 lipca do 1 sierpnia) i Świnoujściu (od 11 do 31 sierpnia). Dzieci ze schorzeniami układu ruchu będą rehabilitowane w centrum KRUS w Jedlcu (od 10 do 30 lipca).
     Turnus trwać będzie trzy tygodnie, a pełna odpłatność za pobyt dziecka wynosi 200 zł. Do tego trzeba dodać koszty podróży (odpowiadające równowartości ceny biletów PKS lub PKP 2 kl. w obie strony). Transport dzieci zapewni KRUS.
     Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mają zapewnione całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
     Wskazania medyczne do kwalifikowania dzieci to m.in.: przewlekły nieżyt górnych dróg oddechowych, nawracające infekcje gardła i zatok obocznych nosa, stan po przebytym zapaleniu płuc i opłucnej, przewlekle choroby układu oddechowego o podłożu alergicznym, wady postawy i deformacje kostne, boczne skrzywienie kręgosłupa, koślawość i szpotawość kończyn, płaskostopie, stany pourazowe i po operacjach korekcyjnych narządu ruchu.
     Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy mają dzieci, w przypadku których rodzic lub opiekun prawny złożył po raz pierwszy wniosek, a dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności i dziecko, które odbyło rehabilitację w poprzednich latach i ma orzeczenie o niepełnosprawności. Dopiero po wyczerpaniu powyższych przypadków na turnusy rehabilitacyjne mogą być kierowane dzieci, które były na turnusie w latach ubiegłych.
     Wnioski można pobrać w oddziale i placówkach terenowych KRUS oraz ze strony internetowej. Wnioski wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę w leczeniu, którego pozostaje dziecko wraz z informacją wychowawcy klasy i oświadczeniem rodzica/opiekuna prawnego należy złożyć do 16 maja br., w oddziale lub placówkach terenowych KRUS.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1311 (13/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry