Do 26 maja młodzi rolnicy mogą ubiegać się o premię na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Wysokość tej premii wynosi 100.000 zł.

     Młodzi rolnicy wnioski o przyznanie 100.000 zł premii mogą składać już od 27 kwietnia w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
     Pieniądze te, pochodzące z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, mają być przeznaczone na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Wnioski o pomoc można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.
     Premię w wysokości 100.000 złotych może otrzymać osoba, która nie przekroczyła 40. roku życia i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeśli ich nie ma, musi uzupełnić je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
     Musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara i rozpocząć jego urządzanie nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
     Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że jednym z warunków przyznania premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej (SO) nie mniejszej niż 13.000 euro i nie większej niż 150.000 euro.
     - Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym - czytamy na stronie ARiMR. - Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstw jest niższa niż krajowa - gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Natomiast maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.
     Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70% minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
     Podobna pomoc dla młodych rolników była przyznawana już we wcześniejszych latach. Teraz jednak wymogi uległy zmianom w stosunku do tych, jakie obowiązywały w latach 2007-2013. Jak twierdzi Mirosław Spochacz, kierownik powiatowego biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Żninie, kwota przydzielana w ramach pomocy, nie jest zadowalająca.
     - Mówiąc żartobliwie, 100.000 zł dla młodego rolnika to za dużo, żeby umrzeć i za mało, żeby żyć - powiedział Mirosław Spochacz. - Jeśli młody rolnik waha się, czy zająć się gospodarstwem, to kwota 300.000 zł mogłaby być motywująca i rozwój gospodarstwa byłby wtedy widoczny. 100.000 zł nawet na dobry ciągnik nie starczy. Myślę, że ministerstwo mogłoby pomyśleć nad zwiększeniem tej kwoty, ale na razie nikt nie myśli w ministerstwie o zmianie warunków. 500.000 zł to byłaby na pewno zachęta dla młodych, żeby przejmowali gospodarstwa. Wymiana pokoleń nastąpiłaby wtedy na większą skalę.
     Mirosław Spochacz wspomina, że kiedy premie dla młodych rolników przyznawane były w latach 2007-2013, wówczas kilkuset rolników z powiatu żnińskiego takie premie otrzymało. W tym roku wnioski będzie składać nie więcej niż 5-6 rolników. Każdy wniosek będzie punktowany, a pod uwagę będzie brane nie tylko to, czy młody rolnik ma odpowiednie wykształcenie, ale także to, czy ma produkcję zwierzęcą, a także, na co zamierza przeznaczyć premię. Przeznaczenie jej na opryskiwacz i rozsiewacz będzie wyżej punktowane niż przeznaczenie na ciągnik, bo wpływać będzie na ochronę środowiska i klimatu, a ma to znaczenie podczas oceny wniosków. W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów.
     W obecnym rozdaniu młody rolnik będzie musiał wykazać, na co wydał całą kwotę. Wcześniej rozliczał się tylko z jej części. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę 100.000 zł premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Ważne jest, że co najmniej 70% tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe. Pomoc natomiast nie może zostać przeznaczona na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne i prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
     Młody rolnik, który otrzyma 100.000 zł zobowiązany będzie m.in. do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10%.
     Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80% będzie wypłacona w ciągu dziewięciu miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, a druga w wysokości 20% po realizacji biznesplanu. Wnioski przyjmowane będą do 26 maja.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1316 (18/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry