Wniosek o powołanie komisji do szacowania strat powstałych w wyniku przymrozków złożyło trzech rolników. Wnioski o oszacowanie strat rolnicy mogą składać w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Mogilnie do 15 czerwca.

     15 maja podczas posiedzenia komisji Rady Miejskiej radna Katarzyna Barczak zwracała uwagę, że jest zainteresowanie rolników, by na terenie gminy Mogilno powstała komisja do spraw szacowania strat spowodowanych przymrozkami. Radna pytała, czy burmistrz planuje powołać taką komisję. Leszek Duszyński nie chciał powtórzyć błędów z przeszłości. W czerwcu ubiegłego roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz drogą elektroniczną informował prezydentów miast, burmistrzów i wójtów o możliwości powołania komisji do spraw suszy. Burmistrz Leszek Duszyński z wnioskiem o powołanie takiej komisji w terminie dwóch miesięcy jednak nie wystąpił. Wniosek od burmistrza Leszka Duszyńskiego dotarł do wojewody dopiero 13 października. Wtedy było jednak za późno. Do dzisiaj nie wiemy, dlaczego tak się stało. Burmistrz najpierw mówił o błędzie jednego z urzędników, innym razem była mowa o nieczynnej skrzynce mailowej burm@mogilno.pl, na którą miała pójść informacja od wojewody. Do dzisiaj ta sprawa jasno nie została wyjaśniona, pomimo wielu pytań, np. radnego Karola Nawrota. Nie do końca wiadomo, kto jest winny niepowołania komisji: burmistrz Duszyński czy urzędnicy.
     Burmistrz zapewnił radną Barczak, że wniosek o powołanie komisji w sprawie przymrozków zostanie złożony natychmiastowo. - Dzisiaj, najpóźniej jutro wyślemy wniosek o powołanie takiej komisji - mówił podczas obrad burmistrz. Słowa dotrzymał. Po zapytaniu radnej i trzech wnioskach złożonych przez rolników Urząd Miejski w Mogilnie jeszcze tego samego dnia (15 maja) wystał wniosek do wojewody. Dodatkowo zostało wysłane pismo do Ryszarda Kamińskiego, dyrektora ODR w Minikowie z prośbą o oddelegowanie pracownika właściwego miejscowo do prac w komisji do spraw szacowania strat powstałych wskutek zmarznięć.
     Zarządzeniem z 25 maja wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powołał komisję do spraw szacowania strat powstałych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego - przymrozków wiosennych - w mieście i gminie Mogilno. W skład powołanej komisji weszli: Teodor Pryka, Stanisław Borowiak, Jerzy Molenda, Roman Lewandowski i Monika Iwińska. Obsługę administracyjno-biurową działań komisji zapewni burmistrz w Urzędzie Miejskim. Rolnicy, u których wystąpiła szkoda, mogą składać wnioski w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Mogilnie do 15 czerwca.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1320 (22/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry