W ubiegłym tygodniu pisaliśmy na temat dwupłaszczowych zbiorników na paliwo rolnicze. Przypomnijmy, że w tym roku weszła w życie ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

     Nakłada ona na dostawców, przewoźników i odbiorców paliwa obowiązek rejestracji transportu za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Ustawa obejmuje podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Z interpretacji zapisów ustawy dokonanej przez Ministerstwo Finansów wynika, że rolnicy nie są w rozumieniu ustawy podmiotem odbierającym. Chyba że rolnik ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Taka interpretacja rodzi szereg wątpliwości i domysłów, jak w praktyce stosować przepisy prawa. Dostawcy i kierowcy muszą zgłaszać transport paliwa. Są zobowiązania do przestrzegania przepisów i do tego, by zostawiać paliwo w zbiornikach dwupłaszczowych. Dostawcom zależy na tym, by rolnicy posiadali takie zbiorniki, ponieważ sami są narażeni na kontrole i potencjalne sankcje, jeśli okazałoby się, że zostały złamane przepisy ustawy. Chcieliby zostawiać paliwo w zbiornikach dwupłaszczowych i mieć spokojną głowę.
     Jak wyjaśnia Mirosław Spochacz, kierownik Powiatowego Zespołu Doradców ODR Minikowo, rolnicy wcale nie muszą w takie zbiorniki się wyposażać. Nie ma przepisu, który zmuszałby do tego rolnika i groził sankcjami. Wymogi wzajemnej zgodności dotyczące zarządzania gospodarstwem nie wymagają zbiorników dwupłaszczowych. Wymagają tylko tego, by miejsce do przechowywania paliwa było wydzielone i oznaczone, na szczelnym podłożu z zabezpieczeniem przeciwpożarowym.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1322 (24/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry