Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaktualizowało harmonogram planowanych do uruchomienia do końca 2018 r. naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020. Jeszcze w lipcu przewidziane jest ogłoszenie terminu naboru wniosków o przyznanie wsparcia dla szkolenia doradców, a w sierpniu o udzielenie pomocy w ramach działania Transfer wiedzy i działalność informacyjna.

     Na wrzesień 2017 r. i III kwartał 2018 r. zapowiadany jest nabór na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. W tych samych terminach planowany jest nabór na płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa oraz na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000.
     Na październik br., a także na II i IV kwartał 2018 r. zapowiadany jest nabór wniosków na tworzenie grup producentów i organizacji producentów.
     Odbędą się również nabory na modernizację gospodarstw rolnych w obszarach A, B, C i D, w pierwszym kwartale 2018 r. w obszarze D, w drugim kwartale 2018 r. w obszarach A, B, C.
     Ministerstwo Rolnictwa na I kwartał 2018 r. planuje nabory na premie dla młodych rolników, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, restrukturyzację małych gospodarstw. Nabór na przetwórstwo i marketing produktów rolnych skierowany jest do zakładów przetwórczych i zaplanowany został na I kwartał 2018 r., ale ogłoszenie o naborze nastąpi w grudniu br. Ten sam nabór, ale adresowany do rolników nastąpi w IV kwartale 2018 r.
     W ramach PROW zorganizowany też zostanie nabór wniosków na ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego oraz na inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne lub kształtowanie przestrzeni publicznej. Wstępnie podane zostały dwa terminy naborów - grudzień 2017 r. oraz I kwartał 2018 r., ale uzależnione są od samorządów wojewódzkich, które ogłaszają nabory. Tak samo rzecz się na z naborem na scalanie gruntów.
     Przez cały rok (choć i tu terminy uzależnione są od Lokalnych Grup Działania, które ogłaszają nabory) potrwa nabór na wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Na przygotowanie i realizację działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania przewidziany jest nabór ciągły.
     Na lipiec br. zaplanowano nabór na wsparcie dla szkolenia doradców, na sierpień - na transfer wiedzy i działalność informacyjną, a na październik - świadczenie kompleksowej porady dla rolnika oraz świadczenie kompleksowej porady dla właściciela lasu.
     Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości to typ działania, na który nabory odbędą się w październik 2017 r. oraz II i IV kwartale 2018 r.
     Od 15 marca do 15 maja 2018 r. (wnioski będzie można składać jeszcze w terminie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności) odbędzie się nabór wniosków na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów, na działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, na rolnictwo ekologiczne, na płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW). Nabór na działanie Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów potrwa od 1 czerwca do 31 lipca 2018 r.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1328 (30/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry