Już za dwa tygodnie przestanie istnieć Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. Powstanie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a rolnicy nie wiedzą czym będzie się zajmował.

     - Czy słyszał pan o powstaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa? - pytamy Józefa Bączka, rolnika z Wymysłowa i sołtysa Starego Jarużyna w gminie Szubin.
     - Wiem, że coś takiego ma powstać.
     - Czy wie pan czym będzie się zajmował? - dopytujemy.
     - Nie znam szczegółów. - A jak pan ocenia powołanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa?
     - Nie mogę ocenić, bo tak naprawdę nic nie wiem.
     Z naszej minisondy wynika, że rolnicy o likwidacji Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych oraz powstaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wiedzą bardzo mało.
     - A ja nie słyszałem wcześniej o powstaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trudno mi na tę chwilę ocenić czy to będzie dobre rozwiązanie, czy nie - przyznaje Grzegorz Ciszak, rolnik z Mamlicza w gminie Barcin.
     - O tym, że ma powstać KOWR dowiedziałem się między innymi z Internetu - mówi Tadeusz Ciesielski, sołtys Dąbrówki Słupskiej. - Z tego co się orientuję, to oprócz zmiany nazwy nic się nie zmieni. Szczegółów nie znam, bo były żniwa i nie miałem czasu się z tematem zapoznać.
     - Wiem, że coś tam ma być, ale nic poza tym. W ogóle do rolników informacje w tym temacie nie docierają - dodaje Roman Pomorski, rolnik z Gałęzewka w gminie Rogowo.
     - Zamiast dwóch agencji ma powstać jedna. Nazwy się zmienią, a i tak będzie to samo.
     O powstaniu KOWR pisaliśmy już dwa razy na początku lipca. O tym, czym będzie się zajmować, mówił też na naszych łamach Grzegorz Smytry, dyrektor oddziału terenowego ANR w Bydgoszczy, który jest również pełnomocnikiem do tworzenia oddziału KOWR. Przypomnijmy zatem, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) będzie łączył część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które od 1 września tego roku przestaną istnieć.
     Nowa instytucja będzie gospodarować zasobem Skarbu Państwa na dotychczasowych zasadach m.in. w drodze wydzierżawienia albo sprzedaży nieruchomości rolnych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych, oddania mienia na czas oznaczony do odpłatnego korzystania osobom prawnym lub fizycznym, oddania na czas oznaczony administratorowi całości lub części mienia w celu gospodarowania, zamiany nieruchomości.
     Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie zadania realizowane przez Agencję Nieruchomości Rolnych, polegające na szeroko rozumianym obrocie ziemią, nadzór nad prywatnym obrotem ziemią między rolnikami, wydawanie decyzji pozwalających na zawarcie transakcji, ochrona pozostałości ziemi będącej w zasobach rolnych skarbu państwa.
     Zasady, jakie będą obowiązywały po likwidacji ANR, a dotyczące dzierżawy czy sprzedaży gruntów, nie zmienią się.
     W dalszym ciągu będą funkcjonować siedziby zamiejscowe. Dla naszego terenu siedziba właściwa znajduje się w Lubostroniu. Chodzi o to, by rolnicy mogli na przetargi udać się do miejsc im bliższych.
     Dotychczasowe zadania płatnicze Agencji Rynku Rolnego będą realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
     Stanie się ona jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce.
     W Oddziałach Regionalnych ARiMR obsługiwane będą te instrumenty finansowe, które obsługiwała ARR, czyli: Pakiet Hogana - nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów mleka, a także dla rolników z innych sektorów hodowlanych, wsparcie dla producentów owoców i warzyw związane z embargiem, tymczasowa nadzwyczajna pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych. Dodatkowo ARiMR będzie wykonywać zadania związane z uznaniem grup i organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze owoców i warzyw, organizacji producentów oraz ich zrzeszeń w sektorze mleka, organizacji producentów w sektorach innych niż owoce i warzywa oraz mleko, grup i producentów rolnych i ich związków.
     Teoretycznie przygotowywane zmiany mają ułatwić rolnikom załatwianie spraw, ponieważ Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają swoje struktury i siedziby w miastach powiatowych. Dotychczas wszelkie sprawy związane np. z dopłatami do materiału siewnego rolnicy musieli załatwiać w Bydgoszczy. Po 1 września będą to mogli zrobić w Żninie, Mogilnie czy Nakle.
     - Pamiętam jak Agencja Nieruchomości Rolnych nazywała się Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nie jestem młodym człowiekiem i trochę tych zmian w rolnictwie przeżyłem. Z doświadczenia wiem, że każda administracja chce wnieść coś nowego, chce ulepszyć naszą branżę. Zmiany zweryfikuje życie. Ocenimy je po działaniach. Pamiętam też jak nasiennictwo było na wysokim poziomie, kiedy funkcjonowały centrale nasienne. Materiał siewny kwalifikowany miał wartość, bo miał odpowiedni nadzór. Jeśli zmiany pójdą w tym kierunku, to będzie bardzo dobrze - powiedział Fabian Heinich z Wójcina.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1333 (35/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry