Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uczula mieszkańców wsi, by podczas krótkich dni i długich wieczorów poruszali się z ubranym elementem odblaskowym.

     KRUS ostrzega, ponieważ jesienią wcześniej zapada zmierzch, częściej pada deszcz, a rano długo utrzymuje się mgła, a te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głównie piesi i rowerzyści, są mniej widoczni i narażeni na potrącenia przez pojazdy. Problem ten dotyczy głównie mieszkańców wsi, którzy często poruszają się po wąskich, nieoświetlonych drogach, bez chodników i utwardzonych poboczy, po których przemieszczają się nieoświetlone lub niewystarczająco oświetlone ciągniki sprzężone z maszynami rolniczymi, motocykle, rowery itp.
     KRUS w specjalnym komunikacie przypomina, iż pieszy widzi pojazd z odległości 1.000 metrów i z góry zakłada, że jest również widziany przez kierowcę nadjeżdżającego pojazdu. Niestety tak nie jest, bo osoba ubrana na ciemno widoczna jest nocą w świetle reflektorów dopiero z odległości 20-30 metrów. Samochód poruszający się poza terenem zabudowanym z dozwoloną prędkością 90 km/h, pokonuje w ciągu jednej sekundy 25 metrów. Szansa na podjęcie przez kierowcę próby ominięcia pieszego jest więc bliska zeru. Pieszy zaopatrzony w odblaski jest natomiast widoczny z odległości 130-150 metrów. Dzięki temu kierowca zyskuje sześć cennych sekund na reakcję - hamowanie lub skręcenie kierownicą.
     Kasa podkreśla, że od 31 sierpnia 2014 roku obowiązują przepisy, które nakładają na osoby znajdujące się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym obowiązek posiadania w widocznym miejscu elementów odblaskowych. Nocą nie muszą nosić odblasków tylko te osoby, które poruszają się po chodniku lub drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, a także poruszający się w strefie zamieszkania. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców, czyli tam gdzie są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Osoby nieprzestrzegające tych przepisów mogą zostać ukarane mandatem. Brak odblasków u poszkodowanego może być również uznany za przyczynienie się do zaistnienia wypadku, stanowić powód niewypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela.
     KRUS radzi, aby mieszkańcy wsi starali się ograniczać ryzyko wypadku w okresie jesiennym. Dlatego piesi, poza noszeniem odblasków, powinni również poruszać się poza terenem zabudowanym prawidłową, lewą stroną drogi, przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje - w miejscu o dobrej widoczności, upewnić się przed wejściem na jezdnię, że nic im nie zagraża, nie wbiegać raptownie na jezdnię, nie przechodzić przez jezdnię w miejscu, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki i siatki oddzielające jezdnię, nie wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność, nie przechodzić przez jezdnię na ukos.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1341 (43/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry