Wyjące syreny, unoszący się na drodze gruntowej kurz, ogień, dym. Tak wyglądała oddalona od centrum wsi część Niedźwiad we wtorkowe przedpołudnie, 22 maja.

Tak strażacy walczyli z ogniem w lesie fot. Sylwia Wysocka
Tak strażacy walczyli z ogniem w lesie fot. Sylwia Wysocka

     18 zastępów straży z powiatów mogileńskiego, inowrocławskiego i żnińskiego, łącznie ponad 100 strażaków, brało udział w akcji gaszenia pożaru lasu w Niedźwiadach (gm. Rogowo). Na miejscu byli przedstawiciele nadleśnictwa i wicestarosta Andrzej Hłond. Informacja o pożarze dotarła do PSP w Żninie 22 maja o 10.00.

     W lesie, a dokładniej na terenie częściowo uprzątniętym po lesie, który zniszczyła sierpniowa nawałnica, powstały dwa pożary lasu. Dodatkowym utrudnieniem był silny wiatr, który sprzyjał powstawaniu nowych ognisk. Ogień szybko się rozprzestrzeniał po suchym mchu. Do kompleksu leśnego przez cały czas docierały nowe siły i środki, kolejne wozy strażackie i wsparcie dla rogowskiej jednostki OSP, która była na miejscu pierwsza. Dowodzący akcją z ramienia PSP Paweł Filipiak apelował o wsparcie. Strażacy zapewnili sobie basenowy punkt czerpania wody, skąd jedne wozy wodę pobierały do akcji gaśniczej, inne ją tam dostarczały. Strażacy konsekwentnie walczyli z żywiołem, a całą akcję oceniało dowództwo PSP w Żninie z komendantem Grzegorzem Rutkowskim na czele. - Pożar wybuchł w lesie, a wiadomo, że w takim miejscu są one trudne do opanowania, dlatego zadysponowane zostały duże siły i środki. Na szczęście to tylko ćwiczenia, które przeprowadzamy razem z powiatami ościennymi - mogileńskim i inowrocławskim. Chcemy w ten sposób sprawdzić mobilność służb i szybkość podejmowanych działań przy wystąpieniu faktycznego pożaru w lesie - powiedział oficer prasowy PSP w Żninie Mirosław Wrzesiński. Strażacy z pożarem sobie poradzili, zabezpieczyli też odpowiednio teren wokół miejsca zdarzenia, by uniknąć ewentualnego, ponownego pożaru.

     Wozy strażackie pędzące na sygnałach ściągnęły na miejsce pożaru wielu mieszkańców nie tylko z Niedźwiad, ale i miejscowości sąsiednich, którzy chcieli poznać i zobaczyć przyczynę akcji strażackiej.

     Więcej zdjęć w naszej galerii a film w zakładce Filmy.

Sylwia Wysocka, 24 V 2018

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry