Podczas XXIII Pałuckich Targów Rolnych w Żninie pojawi się stoisko, na którym promowana będzie wieprzowina pochodząca z kujawsko-pomorskiej hodowli. Nie zabraknie też hodowców z całego województwa, którzy zaprezentują drób ozdobny, gołębie, króliki i ptactwo egzotyczne.

     W tym roku w Żninie po raz drugi organizację Wystawy Drobnego Inwentarza na Pałuckich Targach Rolnych wspiera Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
     Hodowcy zaprezentują króliki rasowe, drób ozdobny, gołębie rasowe i ptaki egzotyczne. Do Żnina przyjadą hodowcy nie tylko z terenu Pałuk, ale całego województwa kujawsko-pomorskiego.
     Hodowcy gołębi rasowych pokażą m.in. garłacze pomorskie, rysie polskie, loczki, pawiki, garłacze czeskie, sztajgery, kingi, rysie, cukrówki czy kariery. Ptaki ozdobne zaprezentuje Jacek Nowak z Janowca Wielkopolskiego.
     Coraz bardziej popularna jest hodowla drobiu ozdobnego. Świadczyć o tym może zwiększająca się liczba hodowców na pałuckiej wystawie. Będą to hodowcy ze Żnina, a także Strzelna, Janowca, Sicienka, Inowrocławia czy Pruszcza. Kilkunastu hodowców pokaże mnóstwo ras drobiu ozdobnego. Będą to m.in.: przepiórki, karzełki kohin, czubatki, kaczki, perliczki, kurki, gęsi, silki, bojowce, białoczuby i inne.
     Największa grupa hodowców, bo ponad dwudziestu, pokaże króliki ras dużych, średnich i małych, w różnych odmianach barwnych. Królować będą barany francuskie, olbrzymy belgijskie, nowozelandzkie białe, wiedeńskie czy kalifornijskie. Do Żnina zjadą hodowcy królików nie tylko z kujawsko-pomorskiego, ale też z województwa pomorskiego.
     Uczestnikami wystawy będą hodowcy drobnego inwentarza, bez względu na przynależność do związku branżowego. Zwierzęta przyjmowane na wystawę muszą być zdrowe, czyste rasowo i pochodzić z własnej hodowli.
     Zaprezentowane zwierzęta wezmą udział w konkursie, który wyłoni czempionów i wiceczempionów wystawy. Oceny odbywać się będą pierwszego dnia targów - w sobotę 24 sierpnia. Króliki rasowe ocenią Lilianna Beszczyńska i Agnieszka Brzezińska z Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie. Natomiast drób ozdobny i gołębie oceni komisja w składzie: Mirosław Banaszak z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy, Kamil Mączkowski - sędzia Polskiego Związku Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza oraz Anna Mońko z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
     Jak powiedziała Anna Mońko z KPODR w Minikowie, zainteresowanie hodowców jest duże, jak co roku, ale obecnie lista uczestników jest zamknięta. - Będzie można nacieszyć oko różnorodnością drobnego inwentarza i porozmawiać bezpośrednio z hodowcami. Wystawa otwarta będzie przez cały czas trwania targów, wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych - informuje Anna Mońko.
Na targach w sąsiedztwie Pałuckiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych będzie stoisko promujące polską wieprzowinę.
     Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Rolników Indywidualnych Solidarność realizują w tym roku dwa projekty, których głównym tematem jest kujawsko-pomorska wieprzowina, a dokładniej tucz wieprzowiny bez użycia pokarmu, w skład których wchodzą składniki genetycznie modyfikowane (GMO).
     Pierwszy projekt Od pola do stołu - Kujawsko-Pomorska Wieprzowina - tucz bez GMO, został już zakończony. Drugi projekt to Kampania Promocyjna Kujawsko-Pomorska Wieprzowina - Tucz bez GMO.
     - Konsumenci coraz częściej interesują się pochodzeniem mięsa, tym w jakich warunkach zwierzę przebywało i jakimi paszami było żywione - wyjaśnia Anna Mońko. - Województwo kujawsko-pomorskie jako region liczący się na skalę kraju w produkcji wieprzowiny, może podkreślić swoją wyjątkowość właśnie poprzez wprowadzenie na rynek produktu regionalnego. Takiego produktu, który będzie jednoznacznie kojarzył się konsumentom z miejscem, w którym został wyprodukowany. Konsumenci coraz częściej poszukują sprawdzonych, wiarygodnych i regionalnych źródeł żywności. W związku z tym chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyć regionalną markę, kujawsko-pomorskiej wieprzowiny i wyrobów mięsnych na jej bazie.
     Celem projektu jest przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej, która ma rozpowszechnić wiedzę na temat kujawsko-pomorskiej wieprzowiny. Kampania prowadzona będzie też na Pałuckich Targach Rolnych. W specjalnym namiocie będzie można wypełnić ankietę na temat świadomości konsumentów odnośnie mięsa wieprzowego, a co najważniejsze, będzie można spróbować wyrobów z kujawsko-pomorskiej wieprzowiny, kiełbas, kabanosów czy smalcu.
     XXIII Pałuckie Targi Rolne odbędą się 24 i 25 sierpnia na placu po dawnej Cukrowni w Żninie nad Jeziorem Dużym Żnińskim.

Remigiusz Konieczka
Pałuki nr 1434 (32/2019)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry