Pięć nowych opowieści i 29, które publikowano we wcześniejszych wydaniach, ale teraz są okraszone nowymi rysunkami, można przeczytać w XIX wydaniu Legend pałuckich autorstwa Feliksa Malinowskiego. Zbiór właśnie się ukazał.

Maraton pływacki na Małym Jeziorze

Żnin, pływanie, maraton, WOPR, Małe Jezioro
     Pokonali pętlę na Małym Jeziorze
     Na Małym Jeziorze odbył się w niedzielę drugi żniński maraton pływacki. Na dystansie 1.500 m wystartowało 11 mężczyzn i 2 kobiety, a na dystansie około 200 m jeden młodzieżowiec. Była to mniejsza liczba uczestników, niż rok wcześniej, mimo, że warunki pogodowe były zdecydowanie lepsze.

Zawody po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie "Pałuckie WOPR" w Żninie. Pomysłodawcą imprezy jest Leszek Janowski, wiceprezes stowarzyszenia. Na Małym Jeziorze Żnińskim przy pomocy GPS oznaczona została bojkami trasa okrążenia o długości 750 m. Dorośli zawodnicy - tak samo kobiety, jak i mężczyźni - mieli do pokonania po 2 takie okrążenia. Wystartowało 13 mężczyzn (oprócz żninian byli jeszcze zawodnicy z Inowrocławia, Janikowa i Rynarzewa) oraz 2 kobiety.

Wśród pań zwyciężyła Hanna Nowakowska przed Darią Michalak. Obydwie są mieszkankami Żnina. Wśród mężczyzn triumfował Mikołaj Studziński z Inowrocławia przed Tomaszem Spychalskim z Inowrocławia. Na trzecim miejscu uplasował się najlepszy spośród żninian i triumfator maratonu na Małym Jeziorze przed rokiem Piotr Sudoł.

Mini maraton zorganizowany został na dystansie około 200 m dla dzieci. Na starcie pojawił się tylko jeden zawodnik, trzynastoletni Michał Wiśniewski. Zdołał przepłynąć swój dystans w 2,21 minuty i podobnie jak dorośli triumfatorzy wywalczył puchar. Wszyscy uczestnicy bez względu na osiągnięty czas i uzyskane miejsce otrzymali pamiątkowe dyplomy.