Biegi Żnińskie to największa impreza sportowa na Pałukach, przyciągająca co roku ponad 400 zawodników z całej Polski. Organizator, którym jest Żniński Klub Biegacza 1992, od czterech lat umieszcza na medalach wizerunki wybitnych postaci ze Żnina i Pałuk. W tym roku do zdobycia jest medal z Erazmem Glicznerem.

Medal XXIV Biegów Żnińskich z wizerunkiem Erazma Glicznera fot. Wojciech Goclik
Medal XXIV Biegów Żnińskich z wizerunkiem Erazma Glicznera fot. Wojciech Goclik

     Do tej pory na medalach żnińskich biegów pojawili się Jakub ze Żnina, Michał Joachimowski i Klemens Janicki. Kolekcja Wybitnych Żninian przyciąga coraz więcej sympatyków. W najbliższą niedzielę 2 kwietnia będzie kolejna okazja do zdobycia medalu, bo podczas XXIV Biegów Żnińskich każdy zawodnik biegu i marszu nordic walking otrzyma pamiątkowy medal z wizerunkiem Erazma Glicznera - wybitnego pisarza, pedagoga, reformatora i kaznodziei urodzonego pod Żninem w Laskach Wielkich.
     Celem XXIV Biegów Żnińskich jest popularyzacja masowych biegów w środowisku żnińskim, promocja regionu Pałuk, uczczenie 25-lecia powstania Żnińskiego Klubu Biegacza 1992 oraz pamięci wielkich i wybitnych żninian.
     TRASA
     Trasa tegorocznego biegu na 10 km: Żnin (pl. Wolności), ul. 700-lecia, ul. Klemensa Janickiego, ul. Wilczkowska, Januszkowo - powrót tą sama trasą do żnińskiej Baszty. Natomiast w marszu nordic walking na 5 km nawrót będzie na ul. Wilczkowskiej.

 

Trasa XXIV Biegów Żnińskich

 


     PROGRAM ZAWODÓW
     7:00 - otwarcie biura zawodów - hala sportowa I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie (jeśli ktoś jeszcze się nie zapisał, a chce wystartować i otrzymać medal i pakiet startowy, może to zrobić w dniu biegu 2 kwietnia).
     11:00 - wystartują biegi szkolne w parku miejskim w Żninie (przy I LO);
     KATEGORIE BIEGÓW
     maluchy dziewczęta i chłopcy rocznik 2010 i młodsi pobiegną na dystansie 200 m;
     dzieci rocznik 2009-2008 - dystans 400 m, rocznik 2007-2006 - dystans 600 m,
     dzieci starsze rocznik 2005-2004 - dystans 800 m,
     młodzież rocznik 2003-2001 - dystans 1.200 m
     młodzież starsza rocznik 2000-1998 - dystans 1.500 m
     12:00 - na placu Wolności w Żninie odbędzie się start do biegu głównego na 10 km i marszu nordic walking na 5 km;
     klasyfikacja i kategorie biegu na 10 km:
     klasyfikacja open (1-3 miejsca) kobiet i mężczyzn;
     kategorie wiekowe kobiet: K do 29 lat, K 30-49 lat, K pow. 50 lat;
     kategorie wiekowe mężczyzn: M do 19 lat, M 20-29 lat, M 30-39 lat, M 40-49 lat, M 50-59 lat, M 60-69 lat, M pow. 70 lat.
     klasyfikacja i kategorie nordic walking:
     klasyfikacja open (1-3 miejsca) kobiet i mężczyzn;
     kategorie wiekowe: M i K do 55 lat i M i K od 56 lat wzwyż.
     12:10 - dekoracja zwycięzców w biegach szkolnych,
     13:30 - dekoracja po biegu na 10 km i marszu nordic walking na 5 km,
     14:00 - konkurs i losowanie nagród poprzez numery startowe zawodników,
     15:00 - zakończenie imprezy.
     ATRAKCJE
     Na uczestników XXIV Biegów Żnińskich czeka moc atrakcji. Wszyscy zawodnicy biegu na 10 km i marszu nordic walking na 5 km otrzymają regeneracyjny pakiet startowy z nagrodą niespodzianką w środku oraz po pokonaniu trasy biegu i marszu piękny, odlewany medal w kolorze stare złoto z wizerunkiem Erazma Glicznera oraz ciepły posiłek - grochówkę z kotła. Poza tym na rynku pod Basztą czekać będzie darmowe stoisko z owocami, a na zakończenie imprezy losowanie nagród poprzez numery startowe zawodników oraz konkurs na temat biegania z wartościowymi nagrodami. Na tak wielkim wydarzeniu sportowym nie zabraknie wspaniałych zawodników z Kenii, Ukrainy i Polski oraz zaproszonych gości. Europoseł z Bydgoszczy Kosma Złotowski objął bieg patronatem honorowym.
     Podczas zawodów będzie można zakupić Tygodnik Lokalny Pałuki.

 

     Erazm Gliczner (1535-1603), urodzony w Laskach Wielkich pod Żninem; pisarz, reformator religijny, teolog, pedagog, tłumacz, przywódca luteran wielkopolskich, autor pierwszego w Polsce traktatu pedagogicznego o wychowaniu dzieci - Książki o wychowaniu dzieci bardzo dobre, pożyteczne i potrzebne... (1558), w którym opierając się na Biblii oraz dziełach starożytnych krytykował wychowanie dworskie i indywidualne, a zalecał wychowanie szkolne; traktat ten znany jest także jako Rozprawa Erazma Glicznera. Autor wyrażał w nim przekonanie, że dziecko stanowi największy skarb i szczęście rodziny. Według niego rodzice powinni być autorytetem dla swoich dzieci. Był przeciwnikiem rozpieszczania dzieci, a zwolennikiem dyscypliny. Wychowanie publiczne stawiał ponad prywatnym. Nauczyciel, jego zdaniem, powinien być prawym chrześcijaninem oraz zdolnym, sumiennym i dobrze wykształconym wychowawcą.
     Erazm Gliczner jako zwolennik tolerancji religijnej i wolności wyznania był jednym z twórców ugody sandomierskiej z 1570 r., aktu zmierzającego do porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi w I Rzeczypospolitej. Ugoda uznawana jest za najstarszy dokument ekumeniczny w Europie. (wg)


     UTRUDNIENIA W RUCHU
     2 kwietnia (niedziela) podczas XXIV Biegów Żnińskich utrudnienia w ruchu będą obejmowały czas od 11:00 do 13:30 na ulicach w Żninie (pl. Wolności, ul. 700-lecia, ul. Klemensa Janickiego, ul. Wilczkowska, ul. Szkolna, ul. Sądowa, ul. Parkowa) i Januszkowie. W związku z tym od 10:30 z ul. Sienkiewicza skręcamy w ul. Pocztową. Policja będzie kierowała ruchem, organizatorzy proszą kierowców o cierpliwość i wyrozumiałość.
     Osoby, które mają na swoich telefonach komórkowych zainstalowaną aplikację mobilną Pałuki Tygodnik Lokalny o utrudnieniach związanych z biegiem żnińskim zostaną także dodatkowo powiadomieni. Tych, którzy jeszcze aplikacji nie mają zachęcamy do jej pobrania, ponieważ uprzedzamy za jej pośrednictwem o wielu innych ważnych wydarzeniach. W tym celu na urządzeniach z systemem Android (na innych systemach aplikacja będzie funkcjonować później), należy odwiedzić stronę https://play.google.com na komputerze lub uruchomić aplikację Sklep Play na telefonie lub tablecie. Następnie trzeba wpisać w wyszukiwarce Pałuki Tygodnik Lokalny i zainstalować program. Można także skorzystać z kodu QR (można go znaleźć na stronach z ogłoszeniami), który umożliwi bezpośrednie pobranie aplikacji.

Wojciech Goclik
Pałuki nr 1311 (13/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry