Rasmus Haugasmagi z Estonii został mistrzem Europy w klasie OSY-400, natomiast w Mistrzostwach Europy w klasie S-550 zwyciężył Laimutis Morkunas z Litwy. Na Jeziorze Czaplem w Żninie rozegrano również eliminacje Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski w klasach O-125, GT-15 i GT-30, które były zarazem Memoriałem Józefa Kowalkiewicza.

Start w trzecim wyścigu w Mistrzostwach Europy w klasie S-550 fot. Arkadiusz Majszak

Podczas zawodów rozgrywanych w sobotę i niedzielę (24-25 czerwca) na żnińskim akwenie pogoda nie rozpieszczała motorowodniaków. Silne podmuchy wiatru zarówno w sobotę, jak i w niedzielę nie pozwoliły na rozegranie wszystkich zaplanowanych biegów. W pierwszym dniu zawodów doszło do jednej groźnie wyglądającej kraksy, z której to uczestnik zawodów wyszedł bez szwanku i był gotów do rywalizacji drugiego dnia imprezy.
     W klasach OSY-400 i S-550 zawodnicy walczyli o tytuł mistrza Europy. W klasie OSY-400 zwyciężył Rasmus Haugasmagi z Estonii, drugie miejsce zajął Miroslav Bazinsky z Węgier, a trzecie Cezary Strumnik z Chodzieży. Reprezentant Baszty Żnin Michał Kausa zakończył ostatecznie rywalizację na jedenastej pozycji. W zawodach rozegrano trzy wyścigi.
     Mistrzem Europy w klasie S-550 został Laimutis Morkunas z Litwy, tytuł wicemistrza wywalczył Andrzej Lisy z Poznania, a na najniższym stopniu podium stanął Michał Rogalski z Warszawy. W klasie tej również odbyły się trzy wyścigi.
     W zawodach klasy O-125 o podziale miejsc w klasyfikacji generalnej zdecydował jeden wyścig. Zwyciężył Sebastian Kęciński z Trzcianki, drugi był Henryk Synoracki z Poznania, a trzeci Michał Kausa ze Żnina.
     W klasie GT-15 triumfował Jakub Rochnowski przed Gabrielą Lempert i Patrykiem Bonderem z WKS Zegrze. W klasie GT-30 zwyciężył Marcin Szymczyk z KS 51 Toruń, drugie miejsce zajął Mateusz Popończyk z Wisły Warszawa, a trzecie Agata Sołtan z WKS Zegrze. W obu klasach rozegrano po dwa wyścigi.
     W klasie R-1000 startowali wyłącznie zawodnicy z Niemiec. Zwyciężył Patrick Zdralek, drugi był Ulf Stute, a trzeci Peter Heibuch. Zawody rozstrzygnięto po jednym wyścigu.
     W klasy OSY-400I zwyciężył Aleksander Goliński z Kaczkowa, reprezentujący WKS Zegrze, a drugie miejsce zajął Michał Poźniak z Trzcianki.
     Najlepsi zawodnicy otrzymali medale i puchary. Podczas ceremonii zakończenia zawodów rozstrzygnięto również konkurs na najpopularniejszego zawodnika. Został nim Michał Kausa ze Żnina i w nagrodę otrzymał okazałą replikę miecza. Po dekoracji zawodników w klasach, w których rozgrywano Mistrzostwa Europy, odegrano hymny Estonii i Litwy.
     Burmistrz Robert Luchowski w czasie zakończenia zawodów podziękował kibicom i zawodnikom za udział, a także przypomniał postać Józefa Kowalkiewicza, wieloletniego komandora zawodów motorowodnych w Żninie, Honorowego Obywatela Gminy Żnin.
     - Panie komandorze, melduję wykonanie zadania - powiedział burmistrz.
     W kolejnych latach Żnin będzie starał się o organizację zawodów w randzie mistrzostw świata.