Przedwczoraj przekazany został wykonawcy, którym jest firma z Szubina Wsi, plac budowy hali sportowej przy żnińskiej dwójce. Obiekt powstanie za prawie 9.300.000 zł. Inwestycja powinna być ukończona w pierwszej połowie 2019 r.

     Burmistrz Żnina Robert Luchowski podpisał umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żninie. Wykonawcą tym będzie firma Andrzeja Teski Dom, Projektowanie, Nadzór, Wykonawstwo Robót Budowlanych z siedzibą w Szubinie Wsi.
     Wysokość kontraktu to 9.286.505,58 zł, w tym dofinansowanie zewnętrzne z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Turystyki i Sportu - 2.500.000 zł.
     Obiekt, który powstanie w Żninie, będzie wyposażony w pełnowymiarowe, wielofunkcyjne boisko o wymiarach 20x40 m, przeznaczone do piłki ręcznej, piłki nożnej, siatkówki i koszykówki z trybunami i miejscami siedzącymi dla 224 osób. Dzięki zastosowaniu automatycznego systemu kurtyn, arena sportowa będzie mogła być dzielona na 3 części, tworząc tym samym 3 oddzielne boiska do gry i zajęć sportowych. Ponadto w obiekcie powstaną pomieszczenia towarzyszące, takie jak sala fitness, szatnie, pokoje trenerów i zaplecze sanitarne. Nowy obiekt zostanie połączony z istniejącym budynkiem Szkoły Podstawowej nr 2 za pomocą łącznika.
     - Hala sportowa została zaprojektowana w standardzie budynku pasywnego. Oznacza to, że łączne końcowe zapotrzebowanie energii takiego obiektu jest czterokrotnie mniejsze niż w obecnie realizowanych budynkach energooszczędnych, a aż 8-10-krotnie niż w budynkach tradycyjnych, budowanych zgodnie z obowiązującymi normami. Dzięki specjalnemu systemowi dociepleń i zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, obiekt będzie tani w eksploatacji - mówi rzecznik Urzędu Miejskiego w Żninie Dawid Kolasa.
     Formalne przekazanie placu budowy nastąpiło w ostatni wtorek. - Koncepcja budowy hali sportowej przy SP 2 w Żninie była rozważana od 2010 roku. W 2014 roku poprzednie władze samorządowe przygotowały program funkcjonalno-użytkowy hali. Przyjęta koncepcja zakładała, że szacowany koszt budowy hali sportowej wyniesie 12,5 mln zł. Ostatecznie, po zasięgnięciu wielu opinii, burmistrz Żnina na początku 2015 roku podjął decyzję, że przygotowana przez poprzedników koncepcja hali sportowej, ze względu na bardzo wysokie koszty budowy, nie będzie realizowana i konieczne jest poszukanie nowego rozwiązania - mówi Dawid Kolasa.
     W tym celu w 2015 roku odbyły się dwa wyjazdy studyjne, których celem było poznanie nowoczesnych projektów hal sportowych realizowanych ze środków samorządowych. Ponadto przeprowadzono spotkania informacyjno-konsultacyjne, a także bezpośrednie eksperckie konsultacje z projektantem. Zebrane podczas rozmów i konsultacji uwagi oraz uzgodnienia w zakresie m.in. lokalizacji, rozwiązań technicznych i rozkładu pomieszczeń zostały uwzględnione przez projektanta podczas opracowywania dokumentacji projektowej.
     Hala przy dwójce ma zostać ukończona w pierwszej połowie 2019 r.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1339 (41/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry