Tydzień temu symbolicznie wbite zostały przez notabli szpadle na rozpoczynającej się budowie hali sportowej przy żnińskiej dwójce. Budowa ma potrwać 17 miesięcy i w tym czasie zarówno mieszkańcy osiedla na ul. Wandy Pieniężnej, jak i odwiedzający szkołę muszą liczyć się z problemami komunikacyjnymi, a zwłaszcza parkingowymi. Jednak oczekiwany efekt, czyli nowoczesny obiekt do uprawiania sportu, a potencjalnie także do organizowania imprez widowiskowych, ma wynagrodzić te uciążliwości.

fot. Karol Gapiński
fot. Karol Gapiński

     W zeszłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z budową hali sportowej w Żninie, przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Wandy Pieniężnej. To jedna z największych inwestycji gminy Żnin w ostatnich latach. Wykonawcą jest firma DOM Andrzej Teska Projektowanie, nadzór, wykonawstwo robót budowlanych z siedzibą w Szubinie Wsi. Wartość oferty, którą przedstawiła gminie ta firma, wynosi 9.286.950,92 zł. Urząd Miejski w Żninie ma otrzymać dofinansowanie do tej budowy z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Będzie to największa kwotowo inwestycja gminy Żnin od czasu rewitalizacji starego miasta.
     W zeszły czwartek Urząd Miejski w Żninie zorganizował uroczystość symbolicznego wbicia szpadla. W tym czasie trwały już prace rozbiórkowe na parkingu przyszkolnym na ul. Wandy Pieniężnej. Po zakończeniu budowy hali parking ten ma być odtworzony, ale w czasie realizowania inwestycji rodzice uczniów i inni goście odwiedzający szkołę muszą liczyć się z problemem parkingowym. Natomiast pracownicy szkoły już mogą korzystać z tymczasowego parkingu na terenie szkolnym. Wjazd na niego został ustanowiony od ul. Browarowej, drogą wiodącą do kompleksu garaży. Dyrektor SP 2 Jacek Otto przekazał nam, że w ostatnich dniach ten tymczasowy parking został utwardzony kamieniem. Rzeczywiście, będzie to plac postojowy przeznaczony przede wszystkim dla pracowników szkoły, ale jeśli ktoś z odwiedzających placówkę znajdzie tam miejsce wolne dla samochodu, to też będzie mógł je wykorzystać na postój.

Pracownicy firmy DOM Andrzeja Teski nie czekali na symboliczne wbicie łopaty przez notabli i już wcześniej przystąpili do rozbiórki parkingu przy SP 2. Ma on być po zakończeniu zadania odtworzony. fot. Karol Gapiński
Pracownicy firmy DOM Andrzeja Teski nie czekali na symboliczne wbicie łopaty przez notabli i już wcześniej przystąpili do rozbiórki parkingu przy SP 2. Ma on być po zakończeniu zadania odtworzony. fot. Karol Gapiński

     Droga wjazdowa do kompleksu garaży, a teraz wiodąca też na tymczasowy parking kiedyś miała z drugiej strony wyjazd. Później - także z uwagi na głosy właścicieli garaży - została z drugiej strony zablokowana betonowymi słupkami i obecnie jest drogą ślepą. Na piątkowej sesji Rady Miejskiej ze strony radnego Sławomira Kujawy padła propozycja, aby w trakcie budowy hali sportowej wyjazd z tej wewnętrznej drogi na powrót otworzyć. Burmistrz Robert Luchowski ma odpowiedzieć na interpelację na piśmie.
     Symbolicznego wbicia szpadli, które uroczyście zainaugurowało budowę hali sportowej przy SP 2 w Żninie dokonali (na zdjęciu od lewej): Ryszard Kierzek - radny naszego województwa, Robert Luchowski - burmistrz Żnina, Paweł Piechowiak - dyrektor wydziału inwestycyjnego w ratuszu, Andrzej Teska - szef firmy wykonującej zadanie, Magdalena Łaniecka - przedstawicielka Rady Rodziców SP 2, Jacek Otto - dyrektor szkoły, Wojciech Czekaj - przew. Samorządu Uczniowskiego SP 2, Sławomir Kujawa - przew. komisji edukacji, kultury i sportu w Radzie Miejskiej oraz Jerzy Śniadecki - dyrektor MOS w Żninie.

     Budowa hali przy SP 2 teoretycznie mogłaby trwać 2 lata, bo tak zakłada termin projektu zadeklarowany na potrzeby wniosku o dofinansowanie. Jednak umowa z firmą Andrzeja Teski na zrealizowanie inwestycji określa, iż zostanie to zadanie wykonane w ciągu 17 miesięcy. Andrzej Teska powiedział nam, że nie powinno być z tym problemów. Zapytaliśmy go, czy firma ma już doświadczenie z tak dużych budów. - Tak, realizowaliśmy m.in. inwestycję na terenie Huty Szkła w Turze. Mamy również doświadczenie, jeśli chodzi o współpracę z gminą Żnin, bo realizowaliśmy budowę nowej sali gimnastycznej przy SP 1, a także termomodernizowaliśmy budynek SP 2 w Żninie - powiedział Andrzej Teska.

Andrzej Teska - szef firmy wykonującej zadanie i Jacek Otto, dyrektor SP 2 tryskali optymizmem podczas rozmowy z radnymi Tomaszem Wysockim i Leszkiem Kowalskim fot. Karol Gapiński
Andrzej Teska - szef firmy wykonującej zadanie i Jacek Otto, dyrektor SP 2 tryskali optymizmem podczas rozmowy z radnymi Tomaszem Wysockim i Leszkiem Kowalskim fot. Karol Gapiński

     Nowa hala będzie miała wybudowany łącznik z SP 2. Jednak na uroczystym otwarciu budowy przewodniczący komisji edukacji, kultury i sportu w Radzie Miejskiej w Żninie Sławomir Kujawa podkreślał, że to obiekt, który będzie służył nie tylko uczniom, ale i dorosłym mieszkańcom Żnina. Hala będzie budowana w systemie pasywnym, czyli w standardzie, który gwarantuje zminimalizowanie zużycia energii podczas późniejszej eksploatacji obiektu.
     Obiekt ten będzie wyposażony w pełnowymiarowe, wielofunkcyjne boisko do piłki ręcznej, piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Będzie miało ono powierzchnię 20 x 40 m. Powstaną trybuny a na nich krzesełka dla 224 osób. Dzięki zastosowaniu automatycznego systemu kurtyn arena sportowa będzie mogła być podzielona na 3 części. To stworzy możliwość zorganizowania 3 oddzielnych boisk do różnych gier i zajęć sportowych, więc w tym samym czasie lekcje wychowania fizycznego będzie mogło realizować kilka, a nie tylko jedna klasa.
     Ponadto w obiekcie powstaną pomieszczenia towarzyszące, takie jak sala fitness, szatnie, pokoje trenerów i zaplecze sanitarne. Przyjęte rozwiązania mają umożliwić przeprowadzenie nawet rozgrywek na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Powierzchnia budynku wyniesie 1.982 m2.
     Więcej zdjęć w naszej galerii i film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński
Pałuki nr 1342 (44/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry