Już przed tegorocznym sezonem w Mistrzostwach Europy quadów Roman Gwiazda założył sobie zajęcie 3. miejsca w Europie. Wielokrotne defekty sprzętu na to jednak nie pozwoliły, chociaż jeszcze przed ostatnimi zawodami w Holandii Roman Gwiazda miał szansę nawet na wicemistrzostwo. Na osłodę pozostaje to, że 22-latek z Padniewka jest bezkonkurencyjny w Polsce. W Mistrzostwach Polski w wyścigach, w których startował, wygrał każdy, a rywali dublował.

Mistrz Polski i 5. zawodnik Mistrzostw Europy Roman Gwiazda z Padniewka przy jednym ze swoich treningowych quadów fot. Damian Stawski
Mistrz Polski i 5. zawodnik Mistrzostw Europy Roman Gwiazda z Padniewka przy jednym ze swoich treningowych quadów fot. Damian Stawski

     JEDYNY POLAK
     W sezonie 2017 Roman Gwiazda junior z Padniewka (gm. Mogilno) ponownie ruszył na podbój Europy w wyścigach quadów w zawodach rangi Mistrzostw Europy Quadcross Federacji Fimm (najwyższa federacja europejska). W tym sezonie 22-letni Roman Gwiazda był jedynym Polakiem rywalizującym w mistrzostwach. W sezonie 2016, kiedy po raz pierwszy próbował swoich sił w europejskich wyścigach, szlaki z nim przecierał jeszcze Witold Natkaniec z Katowic.
     Roman Gwiazda był w 2015 r. mistrzem Polski w Cross County, czyli w półtoragodzinnych wyścigach, które rozgrywane były głównie w terenie. Teraz jednak w Europie, ale również w Polsce startuje w motocrossie, a rywalizacja w nim polega zupełnie na czymś innym - uczestnicy ścigają się na zamkniętych torach o szerokości od 8 do 10 m. Zawodnicy ścigają się na dystansie pół godziny i dwóch okrążeń. Ta rywalizacja jest dużo bardziej niebezpieczna. Na wąskim torze zawodnicy wykonują kilkudziesięciometrowe skoki, a przy tym cały czas są w kontakcie. Dodatkowo startują z dwóch linii, gdzie w każdej jest 20 maszyn startowych.
     Na wszystkie zawody Roman Gwiazda jeździł ze swoim ojcem, który był jego mentorem, menedżerem i mechanikiem - wszystko w jednym.
     HOLANDIA
     W pierwszej rundzie Mistrzostw Europy Roman Gwiazda rywalizował 15 i 16 kwietnia w miejscowości Oldebroek w Holandii. Zawody te nie były jednak udane dla utalentowanego 22-latka. W pierwszym wyścigu Roman Gwiazda zajął 9. pozycję, bo awarii doznał przekaźnik pompy paliwa. - Przetarł się i dostał zwarcia - opowiada ojciec, Roman Gwiazda senior. W drugim, niedzielnym wyścigu Roman Gwiazda brał udział w karambolu i spadła mu przednia opona. Do mety dojechał, ale dopiero na ostatniej, 21. pozycji. Całe dwudniowe zawody w Holandii zdominowali właśnie gospodarze. Pierwszą pozycję zajął Marc De Vries, drugą Ricardo Phoelich. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się Fin Janis Tanhuanpaa. W całych zawodach Roman Gwiazda zajął 15. pozycję.
     NIEMCY
     Podczas drugiej rundy Mistrzostw Europy EMX Quad, które odbywały się w dniach 24 i 25 czerwca, Roman Gwiazda rywalizował w Vellahn (Niemcy). W zawodach wzięło udział 15 zawodników. Roman w pierwszym wyścigu od samego startu jechał na trzeciej pozycji, a na trzy okrążenia przed metą był już drugi. W końcówce został jednak przyblokowany przez jednego z dublerów, co kosztowało go spadek na trzecią pozycję. W drugim wyścigu, który odbywał się 25 czerwca, Roman Gwiazda dojechał na trzeciej pozycji i w ogólnym rozrachunku w zawodach w Niemczech zajął wysoką trzecią pozycję. W Vellahn najlepszy okazał się Kevin Saar z Estonii, a drugi był Janis Tanhuanppa z Finlandii. Tymi wynikami wyrównał swoje najlepsze i historyczne miejsce podczas całych zawodów rangi mistrzostw Europy. W sezonie 2016 Roman Gwiazda junior w zawodach rozgrywanych w Estonii w Kiviõli również zajął 3. lokatę.
     ŁOTWA
     12 i 13 sierpnia Roman Gwiazda rywalizował na Łotwie w miejscowości Stelpe. Podobnie jak w Holandii, na Łotwie zawodnika z Padniewka nie rozpieszczały awarie. W pierwszym wyścigu dojechał na bardzo wysokim 5. miejscu, chociaż w końcówce zaczął zacierać mu się silnik. Przez tę awarię też nie pojechał w drugim wyścigu. Pierwsze miejsce na Łotwie zajął Estończyk Kevin Saar, drugi był Litwin Domantas Vaznys, a trzeci Fin Janis Tanhuanppa. Roman Gwiazda zawody na Łotwie ukończył na 13. pozycji.
     ESTONIA
     W zawodach rozgrywanych 19 i 20 sierpnia w Kiviõli w Estonii Roman Gwiazda junior ponownie osiągnął historyczny wynik, w ogóle jeżeli chodzi o polskie quady. W pierwszy dzień zawodów rozgrywanych w Estonii Polak dojechał drugi, był gorszy tylko od liderującego w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy Estończyka Kevina Saara. W drugim wyścigu Roman Gwiazda musiał już uznać wyższość dwóch Estończyków, a Roman Gwiazda senior mówił o nich, że ci byli szaleni. W całych zawodach jednak Roman Gwiazda junior zajął już drugą pozycję, przez co po raz kolejny wpisał się do historii polskich sportów motorowych. Zawody w Estonii wygrał wspomniany już wyżej Kevin Saar, a trzeci był również Estończyk Martin Filatov.
     FRANCJA
     2 i 3 września 22-latek rywalizował w Castelnau de Levis we Francji. Pierwszy, sobotni wyścig Roman Gwiazda junior ukończył na bardzo wysokiej, trzeciej pozycji. W drugim wyścigu pękł tłok w nowym silniku. Części do silników Roman Gwiazda junior wraz z ojcem sprowadzają ze Stanów Zjednoczonych. Później razem je składają. Mimo tej awarii drugi wyścig Roman Gwiazda ukończył na 12. pozycji. Zawody we Francji ukończył na 6. pozycji. Wygrał je Kevin Saar z Estonii, drugi był Adrian Mangieu, trzeci Christopher Tveraen.
     ZNÓW HOLANDIA
     Ostatnia runda Mistrzostw Europy, podobnie jak pierwsza, odbywała się w Holandii, tym razem jednak w miejscowości Markelo. Te zawody również nie ułożyły się po myśli młodego Romana Gwiazdy. Przez większość pierwszego wyścigu jechał drugi i w pewnym momencie zarwała się podłoga w jego quadzie. To kosztowało zawodnika z Padniewka bardzo wiele. Gdyby dojechał drugi i dobrze pojechał w ostatnim wyścigu sezonu, miał szansę nawet na wicemistrzostwo Europy. Przez zarwaną podłogę pierwszy wyścig ukończył dopiero na 13. pozycji, z kolei w drugim w ogóle nie wystartował. Całe zawody w Holandii ukończył na 17. pozycji. Wygrał je reprezentant gospodarzy Mike Van Grinsven, drugi był Belg Jan Vlaeymans, a trzeci zwycięzca klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy Estończyk Kevin Saar.
     OCZEKIWANIA BYŁY WYŻSZE
     Roman Gwiazda w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy w Motocrossie zajął 5. pozycję. Zawodnik z Padniewka był jednak bardzo ambitny i za cel przed sezonem postawił sobie podium w klasyfikacji generalnej. - Wracaliśmy z opuszczonymi głowami - wspomina Roman Gwiazda senior. Pytany, co według niego zaważyło przede wszystkim o takim rezultacie Roman Gwiazda senior mówił, że tylko jedna rzecz - defekty sprzętu, które na przyszły rok zostaną już zminimalizowane. 5. miejsce i tak jest poprawą w stosunku do sezonu 2017. Wtedy Roman Gwiazda junior był 7. w Europie.
     W POLSCE DEKLASUJE
     W Motocrossowych Mistrzostwach Polski na quadach do rozegrania było 5 zawodów. W nich także startował Roman Gwiazda junior. W 2016 r. nie zdobył mistrzostwa Polski tylko dlatego, że jedne z czterech do rozegrania zawodów Mistrzostw Polski pokrywały się z wyścigiem Mistrzostw Europy w Danii, a w innych zawodach nie pojechał z powodu choroby. Pozostałe dwa zawody wygrał w cuglach.
     W 2017 r. nie było już dyskusji kto jest najlepszy w Polsce. W każdych zawodach do rozegrania były dwa wyścigi, a w nich Roman Gwiazda potrafił dublować wszystkich pozostałych zawodników. 9 kwietnia w Chojnie zajął podwójne pierwsze miejsce, podobnie 7 maja w Sobieńszycach, 4 czerwca w Głogowie i 24 września w Nowogardzie. Nie wystartował jedynie 20 sierpnie we Wschowie, wtedy jednak jechał podczas rundy Mistrzostw Europy rozgrywanej w Estonii.
     ODPOCZYNEK I TRENING
     Po bardzo wykańczającym i obfitującym w dalekie wyjazdy sezonie Roman Gwiazda junior najpierw udał się na zasłużony odpoczynek do Meksyku. Przerwa w ściganiu się podczas zawodów wyższej rangi potrwa do kwietnia przyszłego roku. Przygotowania jednak 22-letni mieszkaniec Padniewka wznowił już 10 listopada. Trenuje praktycznie codziennie i jest to jazda na rowerze (po kilkadziesiąt kilometrów), crossfit, siłownia czy pływanie. Raz w tygodniu najlepszy w Polsce quadowiec tak naprawdę jeździ na quadzie. Sukcesy swoje zawdzięcza głównie przygotowaniu kondycyjnemu i na to też dalej będzie kładł nacisk. - Nie skupiam się tyle na jeździe na quadzie, bo to jest dla mnie naturalne. Przygotowanie kondycyjne jest dla mnie najważniejsze - mówił reporterowi Pałuk Roman Gwiazda junior. Bardzo ważne w tym sporcie jest też przygotowanie mentalne zawodnika. Sport jest niebezpieczny i zawodnicy przez to narażeni są na duży stres. Jak mówił reporterowi Roman Gwiazda senior, jego syn radzi sobie z tym jednak doskonale.
     W najbliższym czasie 24 listopada 22-letni quadowiec wyleci razem z ojcem do Stanów Zjednoczonych. Otrzymał bowiem zaproszenie na testy od Joela Hetricka - mistrza Stanów Zjednoczonych w motocrossie. Stany Zjednoczone są kolebką quadów i ściganie się tam jest marzeniem każdego z quadowców. Podobnie jest też w przypadku Romana Gwiazdy juniora. Na starty w Stanach Zjednoczonych ma jeszcze czas i pozostało mu co nieco do ugrania podczas wyścigów rangi mistrzostw Europy. O lepszym wyniku 22-latka w przyszłym sezonie może zdecydować nowy sprzęt, który tak zawodził. Cały sezon Roman Gwiazda przejeździł bowiem na silniku i częściach Yamahy. Teraz Yamahę zamienił na Hondę.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1344 (46/2017)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry