Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce wygrał Aleksander Kwaśniewski, wyprzedzając nieznacznie Lecha Wałęsę. W jedenastu pałuckich gminach kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskał nad Lechem Wałęsą znaczącą przewagę.

wyk1.jpg

    W Polsce "mocny środek" to Jacek Kuroń (9,22%) i Jan Olszewski (6,86%), u nas - Jacek Kuroń zdobył 7,06% głosów, a przed Janem Olszewskim (3,7% na Pałukach) uplasował się Waldemar Pawlak (5,9%). Nieco mniejszy, niż w całej Polsce procent głosów zdobyli Tadeusz Zieliński (2,83 u nas, 3,53 - w całej Polsce) i Hanna Gronkiewicz-Waltz (2,34 u nas i 2,76 - w Polsce). Dokładne wyniki głosowania w jedenastu gminach wschodnich Pałuk publikujemy na stronie 4.
    Tendencje w naszym regionie były więc podobne, jak w całym kraju, z tym że wyostrzona jest różnica między Lechem Wałęsą a Aleksandrem Kwaśniewskim, widać zauważalnie mniejsze poparcie dla centrolewicowego Jacka Kuronia i zdecydowanie mniejsze - dla Jana Olszewskiego, kandydata antykomunistycznej, nacjonalistycznej i lewicowo nastawionej do gospodarki prawicy. Waldemar Pawlak uzyskał nieco większy odsetek głosów, niż w kraju, taki jednak wynik uzyskany w rolniczym regionie istnieje - i tu nie różnimy się od wyniku ogólnopolskiego - przegraną kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wynik Hanny Gronkiewicz-Waltz, uosabiającej idee prawicowe, prokapitalistyczne i zaangażowanie religijne i u nas też - jak i w całym kraju jest wyraźną porażką.
    Poparcie uzyskane przez Andrzeja Leppera i Janusza Korwina-Mikkego na Pałukach jest lustrzanym odbiciem ich wyników ogólnopolskich - anarchosyndykalita Lepper uzyskał na Pałukach 2,42%, w Polsce - 1,32%, konserwatywny liberał Mikke w Polsce uzyskał 2,4%, na Pałukach - 1,29%.
    W Sarbinowie (gmina Janowiec, tam, gdzie pięć lat temu padł rekord Polski w głosowaniu na Stana Tymińskiego, tym razem Aleksander Kwaśniewski uzyskał 80 procent głosów (Lech Wałęsa - 6%); być może będzie to też rekordowy wynik.
    Na uwagę zasługuje dość wysoka frekwencja, która średnio wynosiła w granicach 66% (nieco większa w mieście, niż na wsi; polska średnia to 64,70%).

wyk2.jpg
wyk3.jpg
wyk4.jpg


(dk)
Pałuki nr 194 (45/1995)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry