Wybory parlamentarne 2007

Wybory parlamentarne do Sejmu w gminie Kcynia wygrała Platforma Obywatelska, na którą głos oddał co trzeci wyborca. Najgorszy wynik zanotowała Liga Polskich Rodzin z poparciem poniżej jednego punktu procentowego. W ławach senackich mieszkańcy najczęściej widzieli Zbigniewa Pawłowicza i Jana Rulewskiego z PO. Frekwencja wyniosła 45,56%.

kcynia-w.jpg
Tort wyborczy w gminie Kcynia pokrojony. Największy kawałek przypadł Platformie Obywatelskiej

W gminie Kcynia uprawnionych do głosowania było 10.628 osób, frekwencja wyniosła 45,56%, oddano 4.659 głosów ważnych.
Kcyńscy wyborcy najchętniej głosowali na Platformę Obywatelską - 1.449 głosów, 31,1% oraz Lewicę i Demokratów - 1.124 głosy, 24,13%, a także Prawo i Sprawiedliwość - 963 głosy, 20,67%. Nieco mniejszym poparciem cieszyło się Polskie Stronnictwo Ludowe. Na tę partię wskazało 851 wyborców, 18,27%. Przegrali: Samoobrona - 154 głosy, 3,31%; Polska Partia Pracy - 72 głosy, 1,55%; Liga Polskich Rodzin - 46 głosów, 0,99%.
    Piotr Hemmerling (LiD) z Gromadna, jedyny reprezentant gminy w walce o mandat poselski, zdobył w okręgu bydgoskim 1.923 głosy. W gminie Kcynia poparło go 687 osób.
    - Chciałbym podziękować moim wyborcom, w szczególności z Kcyni. Jestem też mile zaskoczony liczbą głosów zdobytą poza powiatem - mówi Piotr Hemmerling. - Ten wynik mieści się w granicach mojego przewidywania. LiD nie jest dzisiaj partią, mówiąc kolokwialnie, na fali. Jednak kandydaci z naszego regionu, którzy startowali z list bardziej popularnych osiągnęli wynik zbliżony do mojego. Nie wychodziłem też z większą kampanią poza Kcynię i Nakło. Biorąc to wszystko pod uwagę rezultat nie jest zły - komentuje.  
    Spośród dziesięciu kandydatów ubiegających się o miejsce w Senacie największym zaufaniem wśród kcyńskich wyborców cieszył się Jan Rulewski (PO) - 1.216 głosów, 25,88%. Tuż za nim uplasował się Zbigniew Pawłowicz - 1.210 głosów, 25,76%.
    Dalsze wyniki: Stanisław Barłóg (PSL) - 976 głosów, 20,77%; Adam Marcinkowski (LiD) - 956 głosów, 20,35%; Ryszard Grobelski (PiS) - 848 głosy, 18,05%; Kosma Złotowski (PiS) - 848 głosów, 18,05%; Jan Szopiński - 759 głosów, 16,16%; Wiesław Wróbel (Samoobrona) - 332 głosy, 7,07%; Rafał Kriger (Narodowe Odrodzenie Polski) - 120 głosów, 2,55%; Roman Puchowski (Unia Polityki Realnej) - 94 głosy, 2%.

Tomasz Rogacz
Kcyńskie Pałuki nr 90 (43/2007)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry