Maciej Sobczak otrzymał 82,13% głosów

Na 15 radnych z obecnej Rady Miejskiej w Janowcu, na następną kadencję pozostało 7 radnych. W nowej radzie będzie 8 nowych radnych.

Ubiegający się o reelekcję burmistrz Maciej Sobczak otrzymał 2.872 głosy poparcia (82,13%). Jego kontrkandydat Piotr Kaczmarek zdobył 625 głosów (17,87%), a trzeba przyznać, że jest mało znany i właściwie nie prowadził kampanii wyborczej.
Na czwartą kadencję burmistrzem zostaje Maciej Sobczak.
W radzie zmieni się ponad połowa radnych. Z 15 z poprzedniego składu pozostało 7, 8 będzie nowych. Liderem tegorocznych wyborów został Bartosz Bembnista, który zdobył 390 głosów. Bartosz Bembnista był już radnym w poprzedniej kadencji. Zaskoczeniem był wynik Leszka Grzeczki, który zdobył 353 głosy, a zrezygnował on w kampanii z billboardów i plakatów wyborczych, bo - jak mówił - liczył, że mieszkańcy docenią jego pracę i bezinteresowny wkład w działania na rzecz gminy. Wysoki wynik - 209 głosów - uzyskała też Aleksandra Walendowska.
W obecnej radzie z poprzedniego składu pozostali: Bartosz Bembnista, Czesław Langowski, Marek Tarnowski, Zdzisław Ludkiewicz, Teresa Rusiewicz, Marek Kusz i Ryszard Majchrzak.
Przy stole obrad zasiądzie ośmiu nowych radnych. Wśród nich: Leszek Grzeczka, Aleksandra Walendowska, Przemysław Kotula, Wanda Bembnista, Jan Linette, Grażyna Szafrańska, Michał Werkowski i Zbigniew Różnowski.
Najliczniejszą grupę w radzie stanowią radni Inicjatywy Samorządowej Miasto i Gmina Janowiec Wielkopolski. Jednak to ugrupowanie nie zdobyło większości w radzie, bo weszło 5 jej przedstawicieli: Bartosz Bembnista, Aleksandra Walendowska, Grażyna Szafrańska, Michał Werkowski i Zbigniew Różnowski.  Czterech przedstawicieli w radzie ma również Nasze Miasto i Gmina. Są to: Czesław Langowski, Przemysław Kotula, Marek Tarnowski i Zdzisław Ludkiewicz.
Blok Samorządowo Ludowy ma w radzie 3 przedstawicieli: Wandę Bembnistę, Jana Linette i Marka Kusza.

Bartosz Bembnista
            fot. Sylwia Wysocka

Komitet Nasza Rodzina - Nasza Przyszłość do rady wprowadził dwóch radnych: Teresę Rusiewicz i Ryszarda Majchrzaka.
Bartosz Bembnista zapowiada koalicję z Leszkiem Grzeczką, który jest jedynym przedstawicielem w radzie komitetu Wspólna Przyszłość. Ten układ potwierdził również Leszek Grzeczka. Jest tu więc sześciu radnych w koalicji.
Również sześciu radnych ma koalicja komitetu Nasze Miasto i Gmina (4 głosy) z komitetem  Nasza Rodzina - Nasza Przyszłość (2 głosy). Czesław Langowski zapewnia, że ta grupa otwarta jest na rozmowy.
Blok Samorządowo Ludowy bliżej ma do koalicji Nasze Miasto i Gmina i Nasza Rodzina Nasza Przyszłość. Chociaż niewykluczony jest tu rozłam personalny. Jan Linette z Bloku Samorządowo Ludowego zapewnił, że rozmów o koalicji jeszcze nie było i że konieczne jest  wypracowanie kompromisu z myślą o gminie. Mandat radnych w gminie powierzono aż pięciu sołtysom. W radzie mocną grupę stanowią emeryci - jest ich czterech, w tym trzech radnych to emerytowani nauczyciele. Jest też trzech rencistów i trzech nauczycieli, trzech radnych prowadzi własną działalność. Jest również jeden rolnik i jeden urzędnik.

Sylwia Wysocka
Pałuki nr 980 (47/2010)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry