Pierwszy numer "Pałuk" nosił datę 20 lutego 1991 roku. W kioskach ukazał się kilka dni później.


    Za tydzień rozpoczną się uroczystości pięciolecia naszego tygodnika. Pierwszym akcentem obchodów  będzie otwarcie 22 lutego, w czwartek o 18:00 w Żnińskim Domu Kultury kilku wystaw: konkursowej wystawy rysunków pięciolatków, wystawy zdjęć Pawła Dobiesa, wystawy rysunków Leszka Malaka oraz wystawy "5 lat tygodnika Pałuki". Zapraszamy na tę chwilę wszystkich naszych Czytelników, chcących uczestniczyć w otwarciu wystawy. Wystawy czynne będą przez dwa tygodnie (zwiedzanie należy uzgodnić z Domem Kultury, grupy mogą być oprowadzane przez pracownika "Pałuk").
    Przez dwa następne dni trwać będzie spotkanie niezależnych gazet lokalnych, na które zaproszonych zostało 16 wydawców i redaktorów naczelnych niezależnych gazet lokalnych z całej Polski. Przyjedzie przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Andrzej Sawicki, a także goście z Fundacji Batorego i fundacji IDEE.
    W piątek wieczór, 23 lutego w Żnińskim Domu kultury odbędzie się koncert zespołu Jacka Kowalskiego "Monogramista JK", na który, oprócz osób związanych z naszą gazetą, zaproszeni zostali najpoważniejsi nasi reklamodawcy oraz władze gmin.  
    W sobotę gościć będziemy w Żninie autorów filmu "Żnin - Paryż - Wenecja" - Piotra Bikonta i Stanisława Manturzewskiego. Prapremiera tego filmu - dotąd nigdy nie wyświetlanego - odbędzie się w kinie "Pałuczanin" o 20:00 w sobotę, 23 lutego. Po projekcji przewidziane jest spotkanie z autorami. Bilety na seans w cenie 1,50 zł można będzie nabywać od poniedziałku w kinie "Pałuczanin" oraz w redakcji "Pałuk".
    W tydzień później wyjdzie specjalny, jubileuszowy numer "Pałuk" (9/96 czyli 210), który liczyć będzie 32 strony (razem z wkładką telewizyjną - 48). Zawierać on będzie relacje z jubileuszu, recenzje koncertu i filmu, zdjęcia oraz reprodukcje najlepszych rysunków.
    Pierwszy numer "Pałuk" wyszedł w nakładzie 1000 egzemplarzy. Dziś dla 997 jego czytelników (tyle egzemplarzy bowiem się rozeszło) ogłaszamy konkurs wspomnień: "Pierwszy numer "Pałuk" w moich rękach". Może ktoś pamięta dzień tygodnia, kiedy ukazał się w kioskach?

Dominik Księski
Pałuki nr 208 (7/1996)
Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry