Tak wygląda nowa siedziba "Pałuk" widziana z balonu
     fot. Jacek Mielcarzewicz

"Pałuki" w nowym lokalu, w Mogilnie plan zmiany siedziby Urzędu Miejskiego
   
    Wczoraj Wydawnictwo "Wulkan" zakupiło od Banku "Millennium" budynek bankowy przy ul. Sądowej 4 w Żninie. Do nowej siedziby tygodnik "Pałuki" przeniesie się najprawdopodobniej 1 października. Możliwe, że do mogileńskiego budynku bankowego przeniesie się Urząd Miejski.

    Nowa redakcja "Pałuk" będzie się mieściła na pierwszej kondygnacji, gdzie w dużej sali zostanie stworzony nowoczesny newsroom. Pomieszczenia biurowe na piętrze zostaną wynajęte firmom, które potrzebują eleganckiego lokalu z parkingiem w centrum miasta.
    Działka wokół budynku przeznaczona będzie na parking dla interesantów oraz dla firm wynajmujących lokale na piętrze. Projekt aranżacji terenu oraz urządzenia wnętrza zostanie sporządzony przez architekta Pawła Hałaburdzina. 
    - "Przez ostatnie pięć lat firma znacznie się powiększyła, w pomieszczeniach wynajmowanych od PSS nie możemy już się zmieścić, gdyż w firmie przy wszystkich rodzajach działalności - nie tylko prasowej - pracuje 25 osób. Od roku szukaliśmy odpowiedniego budynku, interesował nas kompleks po drukarni Krzyckich, rozmawialiśmy z kilkoma właścicielami kamienic na sprzedaż, ale rozmowy kończyły się fiaskiem. Najtrudniejszym zadaniem było wpaść na to, że tak duży budynek, przekraczający nasze obecne potrzeby, w ogóle można kupić. Gdy już ta myśl przyszła do głowy, reszta okazała się prosta" - mówi Dominik Księski, właściciel Wydawnictwa.
    Budynek czekał na nowego właściciela półtora roku.Pod koniec 2002 r. Bank "Millennium" rozpoczął proces likwidacji oddziałów w budynkach o dużej powierzchni i zatrudniających wielu pracowników, zastępując je małymi, tańszymi placówkami, które zatrudniają od 4 do 5 osób. W styczniu ubiegłego roku Bank wystawił nieruchomości na sprzedaż. 
    Sprzedaż nastąpiła w drodze konkursu ofert, który został przeprowadzony w dwóch etapach. Wydawnictwo "Wulkan" złożyło ofertę z podaniem proponowanej ceny w styczniu bieżącego roku. Po przejściu do drugiego etapu przetargu, wpłaceniu wadium i ostatecznych negocjacjach osiągnięto satysfakcjonującą obie strony cenę. Zakup budynku, wydawnictwo finansuje ze środków ze sprzedaży dwóch innych nieruchomości oraz z długoterminowego kredytu bankowego.
    - "Wybraliśmy Bank Spółdzielczy "Pałuki" nie dlatego, że się tak nazywa, ani też nie dlatego, że jego korzenie sięgają Banku Ludowego, mającego siedzibę w tym budynku. Jego oferta była najkorzystniejsza, a warunki długoterminowej współpracy - do wypełnienia" - podkreśla Dominik Księski.
    Dotychczasowa ochrona budynku zostanie w nim nadal.
    BANK W MOGILNIE NA URZĄD MIEJSKI
    Burmistrz Mogilna Jacek Kraśny poważnie rozważa możliwość zakupu przez gminę byłej siedziby Banku Gdańskiego przy ul. Kościuszki i przeniesienia tam całego Urzędu Gminy ze Starostwa Powiatowego przy ul. Narutowicza  
    W piątek poprzedzający długi majowy weekend (29 kwietnia) burmistrz Jacek Kraśny zwrócił się do dyrekcji Banku "Millennium" w sprawie możliwości kupna budynku przy ul. Kościuszki 16 w Mogilnie. Sonduje, jaka jest ewentualna możliwość kupienia byłej siedziby Banku Gdańskiego. Jest to w tej chwili bardziej intencja niż konkretna oferta kupna, gdyż burmistrz zdaje sobie sprawę, że taką decyzję w formie uchwały będzie mogła podjąć tylko i wyłącznie Rada Miejska. Jeżeli ewentualne rozmowy z szefostwem Banku "Millennium" będą satysfakcjonujące, burmistrz zwróci się do radnych o kupno budynku.
    Burmistrz bardzo poważnie rozważa koncepcję przeniesienia tam całego Urzędu Gminy Mogilno. Mówi, że wyprowadzka gminy z obecnego Starostwa Powiatowego dobrze służyłaby zarówno gminie, jak i starostwu. Wtedy wszystkie wydziały i jednostki podległe gminie znalazły by się w jednym miejscu - na ul. Kościuszki 16. Podobnie byłoby ze starostwem, którego agendy rozrzucone są także po całym mieście,jak chociażby wydział komunikacji czy paszporty.

Arkadiusz Majszak
Marek Holak

Pałuki nr 695 (23/2005)

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2018 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry