Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Marek Drzewiecki - wiceprezes zarządu "Novago" Żnin - pokazuje nam generator, który od 2 lat stoi niewykorzystany w Wawrzynkach fot. Karol Gapiński

Novago Żnin chciałoby zmiany w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego na terenie spółki w Wawrzynkach. Takiej, która pozwoliłaby wykorzystać zakupiony generator do produkcji prądu z biogazu produkowanego ze składowanych odpadów. Generator stoi od prawie 2 lat niewykorzystany, bo ma moc 400 kilowatów, a wspomniany plan miejscowy dopuszcza tylko budowę urządzenia o mocy 100 kilowatów.

W papierowych wydaniach Pałuk na bieżąco od 7 lat piszemy o przedsięwzięciach Novago Żnin w zakładzie w Wawrzynkach, należącym do tej spółki, a które polegały na zbudowaniu biogazowni i urządzeń do przetwarzania gazu ze śmieci w ciepło.

Metanu, który wytwarza się w hałdach odpadów komunalnych jest na tyle dużo, że ciepło z biogazowni wystarcza do ogrzewania paliwa alternatywnego RDF, co jest konieczne w jego produkcji, którą trudni się Novago. Co więcej, służy to ciepło także do ogrzewania budynków, w tym nowego biurowca na terenie zakładu.

To jednak nie wszystko. Możliwości produkcji ekoenergii dotyczą też prądu - otóż gaz może być przetwarzany na energię elektryczną. W 2018 r. w sierpniu Novago zakupiło po otrzymaniu decyzji o warunkach środowiskowych od burmistrza Żnina generator o mocy 400 kilowatów, dla którego postawiony został hangar obok podobnych, w których znajduje się ciepłownia wykorzystująca gaz z odpadów. Problem w tym, że Novago nie może od prawie 2 lat włączyć tego generatora, a to z tej przyczyny, że w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu jest możliwość wybudowania generatora tylko o mocy do 100 kilowatów.

Prezes Novago Żnin Zbigniew Pałka i wiceprezes Marek Drzewiecki podkreślają, że 30 czerwca minie homologacja nowego generatora. Ten stojąc bezczynnie sprawia, że spółka traci 50.000 zł miesięcznie możliwych zysków. Z kolei Artur Świtajski, operator systemu energii w Novago Żnin dopowiada, że w ten sposób traci się szansę na zrobienie czegoś zgodnego z obecnymi trendami, a mianowicie wyprodukowanie prądu bez spalania węgla.

Zarząd Novago Żnin wnioskował już - jak opowiadają prezesi tej spółki - zarówno do burmistrza Żnina, jak i do Rady Miejskiej o zmianę zapisu w planie miejscowym, który pozwoliłby na wykorzystanie generatora. Dotychczas jednak burmistrz nie przedstawił propozycji uchwały w tej sprawie, którą mogłaby podjąć Rada Miejska w Żninie.

Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 20 VI 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.