Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Prace prowadzone przez nadzór archeologiczny zostały tak zorganizowane, że nie przeszkadzają one w robotach ziemnych związanych z samą przebudową ulicy. Na zdjęciu archeolog Albin Sokół. fot. Karol Gapiński

Podczas modernizacji ul. 700-lecia natrafiono na kości sprzed stuleci. W związku z tym na placu budowy pojawili się archeolodzy, ale sama inwestycja nie musi być w związku z tym wstrzymana. Drogowcy równolegle z archeologami wykonują swe zadanie.

Od 18 maja firma Prasbet z Grudziądza realizuje w Żninie II etap przebudowy ul. 700-lecia. Prace trwają  aktualnie na odcinku znajdującym się na wysokości ul. św. Floriana. Inwestycja realizowana na zlecenie gminy Żnin ma zapewniony nadzór archeologiczny. Miesiąc temu w papierowych Pałukach pisaliśmy, że jest duże prawdopodobieństwo znalezienia podczas robót ziemnych zabytków archeologicznych. Może nieco mniejsze, niż podczas I etapu, który był realizowany w zeszłym roku na odcinku między mostem przez Gąsawkę a skrzyżowaniem z ul. Szkolnej.

Otóż na tamtym odcinku archeolodzy odnaleźli w ziemi elementy historycznej przeprawy mostowej do miasta Żnina. Były to elementy mostu prowadzącego do Bramy Toruńskiej. Most łączył ostrów, na którym powstało miasto z nową lokacją średniowiecznego Żnina. Ponadto w tamtym miejscu, aż do czasów nowożytnych, ponieważ było to poza murami miejskimi, znajdowało się coś w rodzaju dawnego wysypiska śmieci. Archeolodzy w zeszłym roku napotkali więc i pozostałości po sprzętach, które jako niepotrzebne, wyrzucali żninianie przed kilkoma stuleciami.

Natomiast podczas realizowania II etapu prawdopodobieństwo znalezisk archeologicznych, jak pisaliśmy, dotyczyło przede wszystkim szczątków ludzkich. Otóż od początków chrześcijaństwa aż do XIX w. powszechne było lokowanie cmentarzy wokół kościołów. W sąsiedztwie kościoła św. Floriana w Żninie już podczas różnych wcześniejszych prac napotykano pod ziemią na kości. Tak się też stało i w trakcie obecnej inwestycji. Do wykopywania, zbierania i opisania znalezisk przystąpili pracownicy Muzeum Archeologicznego w Biskupinie: Szymon Nowaczyk i Albin Sokół.

Szczątki wykopane w sąsiedztwie kościoła farnego nie są w kompletnych układach szkieletowych. To raczej drobne, zniszczone części szkieletów. To efekt wielokrotnych prac ziemnych na tym obszarze, które były czynione w przeszłości. Oprócz szczątków ludzkich, archeolodzy odnajdują tutaj także fragmenty ceramiki, czy trumien. Nie są to jednak, przynajmniej patrząc na dotychczasowe znaleziska, zabytki, które miałyby wartość ekspozycyjną.

Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 26 VI 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.