Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

2 marca w SP 2 w Żninie została otwarta pierwsza w szkołach gminnych sala sensoryczna, w której dzieci bawiąc się i ucząc, rozwijać mogą wrażliwość na bodźce, koordynację i własną emocjonalność. Na zdjęciu klasa O c, która jako pierwsza po oficjalnym otwarciu sali odbyła w niej zajęcia. fot. Karol Gapiński

Jest w niej kolorowo i nastrojowo, nawet bajkowo, ale jednocześnie są stworzone doskonałe warunki do poznawania i kształtowania umiejętności oraz otwierania się na emocje. Od 2 marca żnińska "dwójka" może realizować proces dydaktyczny także przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu w sali sensorycznej.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Żninie jako pierwsza w mieście ma do dyspozycji profesjonalną salę sensoryczną. Posłuży ona wyciszeniu uczniów, kształtowaniu emocji, wrażliwości, ale też ważnych w życiu umiejętności. Dyrektor Jacek Otto tłumaczy, że dotychczas jedyną taką salą w szkołach w naszym powiecie dysponuje szkoła w Łabiszynie. Ta w żnińskiej dwójce została zaadaptowana i wyposażona za kwotę około 15.000 zł. Nie było wsparcia zewnętrznego, cały wysiłek finansowy poniosła szkoła, czyli budżet gminy Żnin.
Pomysłodawczyniami, w jaki sposób urządzić i wyposażyć salę, są Elżbieta Nowak - liderka bloku oddziałów zerowych i Eliza Bolewska - nauczycielka współorganizująca w dwójce. Swoje koncepcje nauczycielki konsultowały z wicedyrektor szkoły Grażyną Jaźwińską oraz zastępczynią burmistrza Żnina Haliną Rosiak-Kozłowską, która ma doświadczenie w zakresie pedagogicznym, bo przez wiele lat kierowała Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Żninie.
W sali sensorycznej dzieci poczuły się tak wyjątkowo, że nazwały ją czarodziejską salą. Jeśli dzieci są oczarowane, to zdaniem nauczycielek doskonale. Jednak trzeba pamiętać, że czary, które zastosowano, są przemyślane, aby kształtować reakcje dzieci na różnego rodzaju bodźce, aby młody człowiek lepiej się rozwijał. Zastosowane urządzenia przełożą się na umiejętność pisania, czytania, koordynację ruchową, ale też zwiększą wrażliwość uczniów, nauczą ich rozpoznawania emocji.
Sala wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt. Znalazł się w niej m.in. suchy basen z kulkami, który cieszy dzieci chyba najbardziej. Są też schody rehabilitacyjne, kolorowe poduchy emocji, dyski z fakturami, dwie poduchy sensoryczne. Na wielkiej myszce można przysiąść, by uczyć się sznurować buty i zapinać guziki. Z kolei krowa da siadającemu na niej poczucie bezpieczeństwa i relaksu. Jest też tor do ćwiczeń równowagi, gigantyczna tablica podświetlana, tablica do terapii światłem, specjalne klocki i inne sprzęty. Jeśli chodzi o terapię światłem, to działa ona również poprzez oświetlenie sali. Dodatkowo w tle pobrzmiewa relaksacyjna muzyka, a w szufladach można znaleźć gry oraz układanki ukierunkowane na kształtowanie umiejętności i wrażliwości. Wszystko ma służyć poprawie koncentracji i przygotowywać dzieci do funkcjonowania w społeczeństwie.
2 marca sala sensoryczna została oficjalnie otwarta przed zajęciami z klasą 0c. Przecięcia wstęgi dokonali Halina Rosiak-Kozłowska, Grażyna Jaźwińska i Jacek Otto. Dyrektor dwójki powiedział, że sala może służyć wszystkim oddziałom klasowym od 0 do VIII, ale widzi potrzebę rozszerzenia tego projektu o kolejne pomieszczenie, które będzie dedykowane potrzebom uczniów klas IV-VIII. Dyrektor myśli nawet o łóżku wodnym.
Na razie sala cieszy się dużym zainteresowaniem, zajęcia odbywają się pod okiem nauczyciela, który nadzoruje dawkę bodźców zewnętrznych. Korzystają z niej uczniowie dwójki, ale Jacek Otto nie będzie widział przeszkód, jeśli inne placówki z gminy Żnin będą chciały skierować tutaj swoich uczniów na zajęcia. Można umówić termin wizyty, by goście sami mogli wziąć udział w zajęciach. Dyrektor wierzy, że w ten sposób zachęci inne szkoły do tworzenia tego typu sal u siebie.
Więcej zdjęć w naszej galerii, a film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 2 III 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.