Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Maturzyści w Zespole Szkół Technicznych sprawdzają na liście, w której grupie i którymi drzwiami mają wejść na egzamin fot. Karol Gapiński

Około 260 maturzystów przystąpiło w poniedziałek, 8 czerwca w żnińskich szkołach do egzaminu maturalnego z języka polskiego. W tym tygodniu czeka ich jeszcze we wtorek matura z matematyki, a w środę z języka obcego.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów maturalnych w specjalnym reżimie sanitarnym w związku z epidemią koronawirusa. W tym roku odbywają się tylko matury pisemne. Rozpoczęły się one w całym kraju 8 czerwca o 9.00, czyli miesiąc po normalnym terminie.
W Żninie maturzyści zdają egzaminy w trzech placówkach. Najwięcej osób, bo blisko 130 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich, 63 osoby w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych i podobna liczba w Zespole Szkół Technicznych. Do egzaminu podchodzą nie tylko tegoroczni absolwenci, ale treż osoby, które szkołę skończyły w poprzednich rocznikach, ale dopiero teraz chcą zdać maturę lub też poprawić wynik osiągnięty na niej przy pierwszej próbie.
Osoby, które przystąpiły do matur w poniedziałek (8 czerwca) powinny otrzymać ich wyniki w lipcu. Egzaminy maturalne dla osób, które w czerwcu będą w kwarantannie, albo będą chore, niekoniecznie na covid-19, odbędą się w terminie 8-14 lipca. Do 8 września odbędą się egzaminy poprawkowe. Maturzyści zdający w terminie czerwcowym otrzymają 11 sierpnia świadectwa dojrzałości, natomiast zdający w lipcu i poprawkowicze dostaną je 30 września.
Matury odbywają się w odpowiednim reżimie sanitarnym. Do szkoły nie mają wejścia oprócz maturzystów, członków komisji oraz obsługi technicznej, inne osoby. Dotyczy to także rodziców, których przedstawiciele w normalnych warunkach bywali w szkołach podczas egzaminu swoich dzieci. Choćby z kanapkami na drugie śniadanie.
Przy wejściu do szkół odbywa się pomiar temperatury termometrem bezdotykowym i dezynfekcja rąk. Maturzyści do szkoły przychodzą w maseczkach ochronnych i mogą je zdjąć dopiero w momencie rozpoczęcia egzaminu. Dyrektorzy placówek wyznaczyli też większą liczbę sal egzaminacyjnych, by zachować dystans między maturzystami narzucony w wytycznych sanitarnych.
Maturzyści, z którymi rozmawialiśmy przed egzaminem zdają sobie sprawę, że to będzie inny egzamin, niż ich kolegów z poprzednich lat. Większość zdających maturę 8 czerwca przekroczyła progi swojej szkoły po raz pierwszy od prawie 3 miesięcy. Wtedy bowiem zajęcia edukacyjne w szkołach zostały zawieszone. Końcowy etap edukacji i konsultacje przedmaturalne abiturienci odbywali zdalnie, przez internet.
Film w zakładce Filmy.

Karol Gapiński, 8 VI 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukitv.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.